Dnes je 22.02.2020, meniny má Etela.   

Park sa stal obľúbeným miestom snúbencov. Tento rok spečatilo svoj vzťah pod holým nebom 12 párov

Zverejnené: 16.08.2019 09:31:28 |   | vytlačiť
obr: Park sa stal obľúbeným miestom snúbencov. Tento rok spečatilo svoj vzťah pod holým nebom 12 párov

Snúbenci, ktorí sa chcú sobášiť v našom meste, si môžu na sobášny obrad vybrať aj priestor mimo úradnej miestnosti. Veľmi obľúbeným miestom sa v poslednej dobe stal Park Štefana Moysesa, ktorý si na spečatenie svojej lásky vyberá čoraz viac budúcich manželských párov.

Sobáše mimo úradnej určenej miestnosti sa v našom meste môžu vykonávať od roku 2011. Nedefinoval sa konkrétne park z dôvodu, aby bolo vyhovené aj snúbencom, ktorí budú chcieť sobášny obrad na inom mieste, napr. v záhrade rodinného domu, v priestoroch reštaurácie, motorestu či v spádovej obci  patriacej pod Matričný úrad v Žiari nad Hronom. „Keď aspoň jeden  zo snúbencov má trvalý pobyt v Žiari, takáto forma obradu stojí 300 eur, pričom nezahŕňa správny poplatok za povolenie uzavrieť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti, ktorý sa platí na matrike a je vo výške 70 eur,“ informuje Silvia Hlôšková zo žiarskeho Zboru pre občianske záležitosti (ZPOZ) a ako ďalej podotýka, v prípade, že ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt v Žiari, obrad v parku a jeho ozvučenie, výzdoba a samotná realizácia vyjde snúbencov na 333 eur.

Keďže forma sobášov priamo v parku je veľmi obľúbená, výzdoba sa stále dopĺňa a obnovuje. Po nainštalovaní dreveného altánku sa stoličky z umelej hmoty nahradili vkusnými bielymi drevenými, krajné stoličky namiesto mašlí z bieleho tylu zdobia kvetinové gule a na začiatku obradového miesta pred červeným kobercom sú dva elegantné biele drevené svietniky, ktoré nahradili pôvodné kvetinové ikebany. „Kúpili sme biely stan určený pre zvukového technika, v tomto roku sme aj vynovili slávobránu pred altánkom, ktorá spĺňa súčasné moderné trendy a štýl, a to vďaka šikovnosti kvetinárky Ivky Gieciovej. Samozrejme, je možné, aby si snúbenci doplnili obradové miesto podľa svojho vkusu, ale zatiaľ im naša výzdoba úplne vyhovuje a minimálne sa stretávame s tým, že chcú niečo zmeniť,“ približuje ďalej Silvia Hlôšková.

Špeciálne požiadavky vraj snúbenci nemajú, ženích s nevestou sú radi, že sa nemusia o nič starať. Práve naopak, je postarané o nich. „Ak si želajú, môžu na záver vypúšťať holuby, môžu ich hostia obsypávať ryžou alebo lupeňmi zo živých kvetov. Takisto im vychádzame v ústrety tým, že niekoľko týždňov pred svadbou sa stretnú s pracovníčkou ZPOZU, kde sa dohodne hudba a celý priebeh sobáša. V databáze máme množstvo zaujímavej, efektnej hudby a snažíme sa čo najviac prispôsobiť požiadavkám snúbencov a modelovať sobáš podľa ich predstáv a vkusu,“ zdôrazňuje Silvia Hlôšková. 

Sobáš v kaštieli na mieste, kde Moyses prijímal návštevy

Doteraz možnosť sobášiť sa v parku využilo 30 párov snúbencov, ale záujem neustále rastie, o čom svedčí nasledujúci prehľad: 2011 – 1 sobáš v parku, 2012 – 1 sobáš, 2013 – 1 sobáš, 2014 – 2 sobáše, 2015 – 1 sobáš, 2016 – 4 sobáše, 2017 – 6 sobášov, 2018 – 6 sobášov, 2019 – 12 sobášov. „Už teraz v lete máme záväzne rezervované dátumy pre 4 sobáše v parku na budúci rok, pričom najviac sa snúbenci ozývajú v jeseni, takže predpokladáme vysoký počet sobášov v parku aj v roku 2020. Takisto sa ozývajú páry, ktoré sa pýtajú, kedy sa začnú sobáše realizovať v kaštieli, alebo na nádvorí kaštieľa pod mohutným, košatým platanom. Na túto otázku zatiaľ nedokážem odpovedať, všetko záleží od toho, ako bude postupovať rekonštrukcia kaštieľa,“ naznačuje Silvia Hlôšsková s tým, že obradná sieň by sa mala nachádzať v priestoroch spoločenskej miestnosti, kde biskup Štefan Moyses prijímal významné návštevy.  

Ak snúbenci uvažujú o občianskom sobáši v parku, je dôležité čo najskôr si zarezervovať deň a hodinu sobáša, a to aj niekoľko mesiacov v predstihu. Pretože, ako Silvia Hlôšková upozorňuje, organizácia a celá realizácia takéhoto typu sobáša trvá približne 8 hodín za účasti minimálne troch pracovníkov z Mestského kultúrneho centra. „V prípade, že v ten deň by už MsKC zabezpečovalo iné podujatie, kde by bol potrebný technik a technická príprava, museli by sme sobáš odmietnuť. Akonáhle je však už sobáš zarezervovaný, MsKC tomu podriaďuje všetky svoje ďalšie aktivity a programy,“ dodáva na záver odborná pracovníčka ZPOZu. 


Novinky

21.02.2020 10:24:12 Naše mesto

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Dnes sa uskutoční pietna spomienka na zosnulého Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Prísť zapáliť sviečku a uctiť si pamiatku dvoch ...

19.02.2020 14:27:29 Naše mesto

Svetový deň vody – 22. marec

Svetový deň vody (World Water Day) si svet pripomína každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát ...

17.02.2020 09:41:32 Naše mesto

Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak ...

13.02.2020 10:13:38 Naše mesto

Autobusové zastávky v našom meste sú bezpečné 

Na podnet primátora mesta bola vykonaná kontrola všetkých autobusových zastávok v našom meste. Tie sú bezpečné a nehrozí ich vyvrátenie. ...

07.02.2020 11:07:48 Kultúra

Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom!

Neuveriteľná Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom. Na jej jedinečný koncert sa môžete tešiť 25. októbra. Bol to obrovský ...

06.02.2020 15:18:23 Naše mesto

Potrebujem sa postarať o svojho príbuzného. Kto mi pomôže?

Aj vy ste sa už vo svojom živote dostali do situácie ako pani Janka? Možno to, čo zistila ona, pomôže ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne