Park Štefana Moysesa budeme kosiť s robotickými kosačkami

07.03.2025 08:57:28
Park Štefana Moysesa budeme kosiť s robotickými kosačkami

Vďaka dotácii vo výške 37-tisíc eur z Pôdohospodárskej platobnej agentúry zakúpi mesto Žiar nad Hronom 6 kusov robotických kosačiek, ktoré budú kosiť Park Štefana Moysesa. Mesto tieto kosačky skúšalo na malej časti parku už vlani, tento rok prídu do prevádzky naplno. 

Robotické kosačky budú kosiť plochu parku o výmere 19 400 metrov štvorcových. Podľa primátora Žiaru Petra Antala tým náš park dostane úplne inú podobu, kedy tráva nevyrastie vyššie, ako bude nastavená výška samotného kosenia.

Pravdaže necháme menšie plochy bez zásahu, ktoré budú pastvou pre včielky. Okrem estetického efektu nám odpadne likvidácia pokosenej trávy a živiny zostanú po celý rok v pôde. Finančné zdroje určené v rozpočte mesta na kosenie a likvidáciu trávy budú presunuté na inú zeleň v meste," informoval Antal. 

Robotické kosačky by do prevádzky mali prísť už tento rok, aktuálne mesto rozbieha verejné obstarávanie na ich obstaranie. Ako informovala Michaela Mikulová z projektového oddelenia mesta Žiar nad Hronom, jedná sa o robotické kosačky, z ktorých dve budú satelitne navádzané, zatiaľ čo ostatné budú využívať systém s pomocou vodiaceho kábla z dôvodu, že satelitné navádzanie môže byť v niektorých častiach parku problematické kvôli zeleni a stromom, ktoré môžu spôsobiť stratu spojenia so satelitom. 

GPS systém a ovládanie pomocou aplikácie

Ako ďalej uviedla Mikulová, robotické kosačky sú určené na automatické a pravidelné kosenie trávnikov v mestských parkoch, na verejných priestranstvách a ďalších zelených plochách. Ich hlavnou úlohou je udržiavať trávniky rovnomerne pokosené, čím prispievajú k estetickému vzhľadu a zdravšiemu rastu trávy. 

Kosačky sú vybavené GPS senzormi, ktoré im umožňujú navigovať po trávniku. Pomocou ohraničovacích káblov, inštalovaných na okrajoch koseného priestoru, vedia presne, kde môžu kosiť,“ vysvetlila projektová manažérka s tým, že kosačky sú na elektrický pohon, teda sú poháňané batériami, čo zabezpečuje ich tichý chod a ekologickú prevádzku. Keď je batéria vybitá, kosačka sa automaticky vráti do nabíjacej stanice. Kosačky sú tiež vybavené senzormi, ktoré detekujú prekážky ako stromy, lavičky a iné objekty. „Ak kosačka narazí na prekážku alebo je zdvihnutá, automaticky sa vypne, čo zvyšuje bezpečnosť prevádzky,“ priblížila Mikulová a dodala: 

„Kosačky sú naprogramované tak, aby kosili trávniky pravidelne a rovnomerne. Ich čepele sú navrhnuté tak, aby strihali trávu jemne, čo podporuje hustejší a zdravší rast."

Park Štefana Moysesa budeme kosiť s robotickými kosačkami

Jednoduché ovládanie pomocou mobilnej aplikácie 

Robotické kosačky sa dajú ovládať a jednoducho monitorovať prostredníctvom aplikácie. „Výborca poskytuje mobilnú aplikáciu, ktorá umožňuje vzdialenú správu kosačiek,“ povedala Mikulová s tým, že prostredníctvom aplikácie možno nastaviť harmonogram kosenia, vrátane presného času a frekvencie kosenia. Rovnako tak aplikácia umožňuje sledovať aktuálny stav kosačiek, vrátane úrovne nabitia batérie, polohy kosačky a stavu nožov. „V prípade potreby je možné cez aplikáciu manuálne ovládať kosačku, meniť jej nastavenia, prípadne riešiť akýkoľvek problém,“ vysvetlila projektová manažérka s tým, že celý systém kosenia trávy takýmito kosačkami spočíva v dôkladnej príprave plôch. „To znamená že, na začiatku bude potrebné nainštalovať referenčné stanice a v niektorých zónach aj ohraničovacie káble na okrajoch každej zelenej plochy, kde budú kosačky pracovať. Tieto káble definujú pracovnú oblasť kosačky v oblastiach, kde nie je dostatočný signál GPS.“ 

V jednotlivých zónach budú umiestnené nabíjacie stanice, kde sa kosačky automaticky vrátia, keď bude potrebné dobiť batérie a podľa naplánovaného harmonogramu sa kosačky samostatne aktivujú a začnú kosiť. Senzory zabezpečia, že sa kosačky vyhnú prekážkam a bezpečne sa vrátia do nabíjacej stanice po dokončení práce alebo vybití batérie. „Zamestnanci budú pravidelne kontrolovať stav kosačiek, čistiť ich a vymieňať nože podľa potreby. Aplikácia im tiež poskytne informácie o tom, kedy je údržba potrebná,“ pokračovala Mikulová a dodala: „Prostredníctvom aplikácie budeme schopní monitorovať a sledovať celý proces v reálnom čase, robiť potrebné úpravy a zabezpečiť, že bude systém efektívny."

Menej práce s manuálnym kosením a menšie náklady

Robotické kosačky prinášajú množstvo výhod, ktoré môžu výrazne zlepšiť údržbu mestských zelených plôch. Nielen, že pracujú autonómne, podľa naprogramovaného harmonogramu, čo zabezpečuje pravidelné a rovnomerné kosenie trávnikov bez potreby neustáleho dohľadu, tiež znižujú emisie skleníkových plynov a hlukové znečistenie, v porovnaní s tradičnými benzínovými kosačkami. „Robotické kosačky nám môžu výrazne znížiť potrebu manuálnej práce pri kosení trávnikov, avšak úplne nenahradia zamestnancov Technických služieb,“ vysvetlila Mikulová s tým, že aj napriek tomu, že nevyžadujú neustály dohľad, je potrebný ich pravidelný monitoring prostredníctvom mobilnej aplikácie. „Títo pracovníci budú kontrolovať stav kosačiek, ich polohu a výkon a zasahovať v prípade potreby údržby alebo riešenia technických problémov.

Použitie robotických kosačiek by malo pre mesto priniesť niekoľko úspor. „Automatizácia kosenia znižuje potrebu manuálnej práce, čo umožňuje zamestnancom sústrediť sa na iné dôležité úlohy, ako je výsadba, údržba zelene a iné technické práce,“ priblížila Mikulová s tým, že kosačky pracujú nepretržite a samostatne, čím šetria čas, ktorý by inak musel byť venovaný ručnému koseniu. Okrem toho, robotické kosačky podľa Mikulovej znižujú náklady na pohonné hmoty, údržbu tradičných kosačiek a pracovné hodiny, potrebné na ručné kosenie. „Nižšia spotreba pohonných hmôt a znížené emisie prispievajú k ekologickejšiemu a udržateľnejšiemu mestskému prostrediu, čo môže mať pre naše mesto finančné výhody v podobe grantov a dotácií na ekologické projekty," dodala projektová manažérka a doplnila na záver: „Robotické kosačky tak predstavujú významný krok smerom k modernizácii a zefektívneniu údržby mestských zelených plôch, pričom prinášajú hmatateľné úspory a prínosy pre mesto a jeho obyvateľov,“ dodala Mikulová na záver. 

(šov)
Foto: Facebook Peter Antal - Primátor Žiaru nad Hronom

Park Štefana Moysesa budeme kosiť s robotickými kosačkami

 

Ďalšie články - Naše mesto

Šéfkuchár Ondrej Baláž z Nonna Catering: Mojím snom je otvoriť si talianske bistro, Žiar je na gastro špecifický 
16.04.2025 10:22:08

Šéfkuchár Ondrej Baláž z Nonna Catering: Mojím snom je otvoriť si talianske bistro, Žiar je na gastro špecifický 

Talentovaný žiarsky šéfkuchár Ondrej Baláž si počas svojej viac než 20-ročnej kariéry prešiel naozaj všetkým. Od závodnej kuchyne až po šéfkuchára v najmodernejších gastronomických zariadeniach. Dnes prevádzkuje vlastnú cateringovú službu a miluje...

Novinky v parku Štefana Moysesa: Nové informačné tabule aj doplnená výsadba v sade
11.04.2025 13:29:00

Novinky v parku Štefana Moysesa: Nové informačné tabule aj doplnená výsadba v sade

V rámci projektu, ktorý mesto Žiar nad Hronom realizuje v spolupráci so sadármi z Bielych Karpát, bola v mestskom ovocnom sade umiestnená informačná tabuľa.  Na tejto tabuli návštevníci ovocného sadu nájdu cenné informácie o starých odrodách ovocných...

Poznáme víťazov súťaže Mladý technik 2025
11.04.2025 08:29:58

Poznáme víťazov súťaže Mladý technik 2025

Vo štvrtok 10. apríla sme spoznali víťazov 18. ročníka súťaže Mladý technik. Prehliadku technickej tvorivosti a výsledkov činnosti žiakov v technických krúžkoch zorganizovalo Centrum voľného času v Žiari nad Hronom. Mladý technik je technická súťaž...

Odkrývame históriu mesta: Vodárenská veža prekonala 100 rokov existencie I.
08.04.2025 12:31:11

Odkrývame históriu mesta: Vodárenská veža prekonala 100 rokov existencie I.

Minulý rok uplynulo storočie od postavenia vodárenskej veže v blízkosti rímsko-katolíckeho Kostola Povýšenia Sv. Kríža. Stavba  so základňou 6 x 6 metrov a výškou takmer 22 metrov vznikla v roku 1924 aby poskytovala vodu obyvateľom vtedy ešte stále...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png