Plastika Doba alumíniová pred MsKC pripomína výrobu hliníka v Žiari nad Hronom

30.01.2024 12:18:40
Plastika Doba alumíniová pred MsKC pripomína výrobu hliníka v Žiari nad Hronom

V pondelok 29. januára bola pred Mestským kultúrnym centrom v Žiari nad Hronom slávnostne odhalená plastika Doba alumíniová, ktorá mapuje sedemdesiat rokov výroby hliníka v našom meste. Vytvoril ju umelec a výtvarník Milan Nemeš.

Milan Nemeš je talentovaný umelec, ktorý je úzko spätý so ZSNP. Študoval na strednej hutníckej škole, počas ktorej praxoval v elektrolýze v odlievarni. Podobnému oboru sa venoval aj na vysokej škole, kde študoval hutníctvo farebných kovov a následne sa vrátil do závodu, opäť pracovať na elektrolýze. Následne sa začal zaoberať výtvarným umením, ktoré aj vyštudoval a snažil sa nájsť prepojenie oboch jeho profesných stránok. V súčasnosti pôsobí v Banskej Bystrici a už niekoľko rokov robí Anjelske dni – sochárske sympózium, ktoré v spolupráci s Akadémiou umení v Banskej Bystrici prezentuje prácu umelcov po celom Banskobystrickom kraji.

Veľmi ma zabolela skutočnosť, že po sedemdesiatich rokoch skončila primárna výroba hliníka v Žiari nad Hronom. Viem, ako to chodí – zíde z očí, zíde z mysle a na všetko sa rýchlo zabúda. Preto som chcel svojím dielom nechať pripomienku ďalším generáciám, mladým ľuďom, že niečo takéto tu bolo. Ostane tu memento toho, ako tu ľudia žili, pracovali a povzniesli toto mesto,“ povedal Milan Nemeš.

Plastika má byť pamiatkou výroby hliníka v meste Žiar nad Hronom. Bola vytvorená na pamiatku všetkých ľudí, ktorí boli aktívni pri jeho vzniku a nesie v sebe odkaz, aby sme na túto časť histórie nezabudli. Je pre mňa veľkou cťou, že práve ja som ju mohol vytvoriť. Je to také moje dieťa,“ dodal autor.

Na plastike pracoval približne trištvrte roka. Technika, ktorou bola vytvorená, je studené liatie a celé dielo má pôsobiť mierne opotrebovaným „vintage“ dojmom. Najprv vytvoril model z hliny, potom vznikla forma, ktorá sa odlievala do betónu.