Dnes je 26.01.2021, meniny má Tamara.   

Počas vianočných sviatkov príde ochladenie 

Zverejnené: 21.12.2020 14:28:57 |   | vytlačiť
obr: Počas vianočných sviatkov príde ochladenie 

Zamračené, sychravé a inverzné počasie z konca jesene pokračovalo aj v prvom zimnom mesiaci. Prvá polovica decembra bola v našom regióne, napriek krátkej vlne mrazov na začiatku mesiaca, nadnormálne teplá. Za prvých 15 dní decembra dosiahla priemerná teplota vzduchu 3,8°C, čo je o 0,4°C menej, ako novembrový mesačný priemer.

Ako ďalej uviedol žiarsky meteorológ Ján Wolf v doterajšom priebehu decembra je výrazná kladná odchýlka priemernej teploty vzduchu od jej dlhodobého priemeru. „Teplotné podmienky vyplývajú predovšetkým z nedostatku snehovej pokrývky, ale aj premrznutia pôdy. Počas decembra sme mali rekordne málo slnečných dní (3 dni).V období od 1. do 20. 12. sme zaznamenali len 10 hodín slnečného svitu,“ hovorí ďalej Ján Wolf.

Blížia sa Vianoce a predpovedné modely naznačujú, že po roku budeme mať opäť teplé vianočné sviatky, hlavne Štedrý deň. „Tohtoročné Vianoce budú relatívne teplé a daždivé v nižších polohách, pričom na horách môže snežiť. V noci na Prvý sviatok vianočný bude naším územím prechádzať výrazný studený front od severu. Za ním k nám začne prenikať studený vzduch od severu. Počnúc prvým sviatkom vianočným dôjde k ochladeniu, najskôr na horách, a k postupnému ochladzovaniu aj v nižších polohách. Prvý a druhý vianočný deň bude atmosféra dostatočné chladná, aby sa snehové vločky objavili aj v nižších polohách. Snehová pokrývka sa v nižších polohách nepredpokladá. Naposledy sme „biele Vianoce“ mali v roku 2012. Predpovedné modely naznačujú, že počas Vianoc sa síce ochladí, ale bude to krátkodobé. Po sviatkoch sa slabo oteplí. V pondelok 21. decembra skončí astronomická jeseň a začne zima. Dve minúty po 11:00 totiž vstúpi Slnko do znamenia Kozoroha a nastane zimný slnovrat, čo znamená, že po najkratšom dni v roku príde najdlhšia noc,“ uzatvára meteorológ.

14-dňová predpoveď pre región od Jána Wolfa

Naše územie bude pod vplyvom tlakovej výše zasahujúcej od východu. V utorok prechod teplého frontu, za ním sa dostaneme do teplého sektora frontálneho systému. Vo štvrtok, teda na Štedrý deň, prechod výrazného studeného frontu. V závere týždňa vo výbežku vyššieho tlaku vzduchu.

Pondelok: Zamračené s nízkou oblačnosťou, možnosť slabého mrholenia. Nočné teploty 3 až 1°C. Denné teploty 2 až 4°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Utorok: Prevažne zamračené, miestami s dažďom. Nočné teploty 4 až 2°C. Denné teploty 3 až 5°C. Mierny juhozápadný vietor.

Streda: Zamračené až oblačno a miestami dážď. Neskôr doznievanie zrážkovej činnosti. Nočné teploty 5 až 3°C. Denné teploty 5 až 8°C. Čerstvý západný vietor.

Štedrý deň: Prevažne veľká oblačnosť a zamračené s dažďom alebo dážď so snehom na horách sneženie. Nočná teplota 4 až 2°C. Denná teplota 4 až 7°C. Mierny severozápadný vietor.

Prvý sviatok vianočný: Oblačno až polooblačno, ojedinele prehánky, väčšinou snehové, na horách sneženie. Nočná teplota 2 až -2°C. Denná teplota 1 až 3°C. Čerstvý severný vietor.

Druhý sviatok vianočný: Polooblačno až oblačno, miestami prehánky, prevažne snehové. Nočné teploty -3 až -5°C. Denné teploty 0 až 2°C.

Sobota – nedeľa: Oblačno až polojasno, miestami prehánky, hlavne na horách. Nočné teploty -2 až -4°C. Denné teploty v intervale 1 až 3°C. Čerstvý západný vietor.

Výhľad počasia od 28. 12. do 3. 1. 2021

Po krátkodobom ochladení počas Vianoc sa modelové prognózy počasia prikláňajú k slabému otepleniu. Po rozsiahlej brázde nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou začne od juhozápadu po jej prednej strane prúdiť teplý a vlhký vzduch. Prevládať bude anticyklonálne počasie so zrážkami, v nižších polohách dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie, hlavne v strede týždňa. V prvej polovici týždňa nočné teploty 0 až -4°C. Denné teploty v intervale 0 až 3°C. Počas Silvestra polooblačno až oblačno, možnosť slabých zrážok, väčšinou dážď alebo dážď so snehom. Maxima teploty vzduchu do 5°C, v noci okolo 2°C. Nový rok 2021 – privítame pod vplyvom tlakovej níže s jej stredom západne od nášho územia. Prevládať bude polooblačné počasie s maximom teploty do 3°C. Počas prvého víkendu roku 2021 polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky. Nočné teploty 0 až -4°C. Denné teploty 0 až 4°C.

 


Novinky

23.01.2021 21:47:14 Naše mesto

Poznáme výsledky testovania za piatok a sobotu

V rámci celoslovenského skríningového testovania zriadilo mesto na tieto účely niekoľko odberových miest. Okrem toho sa mohli na troch miestach ...

22.01.2021 12:56:40 Naše mesto

Neriskujte, že nakazíte iných.  BBSK vyzýva ľudí cez letáky na testovacích miestach

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho výsledku testu. ...

21.01.2021 10:43:49 Naše mesto

Na očkovanie v žiarskej nemocnici sa môžu určené skupiny prihlásiť online

Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online ...

21.01.2021 10:04:24 Naše mesto

Opustil nás MUDr. Milan Maňkoš

V stredu 20. januára 2021 nás navždy opustil MUDr. Milan Maňkoš. Pán doktor by sa 23. januára dožil 75 rokov. ...

20.01.2021 10:32:11 Naše mesto

Online registrácia a informácie pre skríningové testovanie

Zaregistrovať sa môžete vyplnením formulára. Na jedno telefónne číslo môžete registrovať max. 4 osoby na jedno odberné miesto, čas ...

19.01.2021 09:34:43 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Vybudovanie parku

V rámci výstavby kaštieľa sa upravovalo aj jeho okolie, lepšie povedané budoval sa park, ktorý sa po čase stal jeho ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne
 Sčítanie obyvateľov 2021