Práce na rekonštrukcii futbalového štadióna sú v záverečnej fáze. Kedy bude otvorenie?

12.07.2017 10:22:10
Práce na rekonštrukcii futbalového štadióna sú v záverečnej fáze. Kedy bude otvorenie?

Rekonštrukciu futbalového štadióna sa podarilo odštartovať na tretí pokus. Sereď a Skalica nahradili Topoľčany a Prievidzu. Na Žiar nad Hronom sa šťastie usmialo, keď od projektu odstúpil Dolný Kubín. V novembri 2015 nám tak Slovenský futbalový zväz potvrdil dotáciu vo výške 750-tisíc eur. V týchto dňoch práce na veľkej rekonštrukcii futbalového štadióna finišujú. My sme sa tak obzreli späť o niekoľko mesiacov, keď to všetko začalo.

K dotácii Slovenského futbalového zväzu vo výške 750-tisíc eur najskôr Mestské zastupiteľstvo v Žiari nad Hronom schválilo 500-tisíc eur ako povinnú spoluúčasť a po vypracovaní projektu pre stavebné povolenie ďalších 500-tisíc eur. „V súčasnosti evidujeme približne 250-tisíc eur od sponzorov. Hovoríme preto o investícii presahujúcej 2 milióny eur, pretože v rámci realizačného projektu bolo potrebné dopracovať množstvo detailov, s ktorými projekt pre stavebné povolenie nepočítal,“ približuje primátor mesta Peter Antal.

Prvé mesiace sa spracovávalo podľa Smernice UEFA, predpisov SFZ, STN a miestnych podmienok model moderného futbalového štadióna v podobe štúdie uskutočniteľnosti. Nasledovali potrebné povolenia, rokovanie s prvým sponzorom, spoločnosťou Nemak, o financovaní búrania tzv. spartakiádneho valu a príprava nadlimitného postupu podľa zákona o verejnom obstarávaní na dodávateľa nového trávnika a automatického závlahového systému. „Pre výstavbu nových tribún a stožiarov osvetlenia hracej plochy sme spracovali geologický prieskum, na základe ktorého statici spracovali spôsob osadenia týchto prvkov. Prvé stavebné práce začali v máji 2016, a to odstránením kovových častí valu s jeho následným odstránením. Časť zeminy sme použili pri výstavbe pumptrackingovej dráhy na „Hviezdoške“. Zaujímavosťou bolo, že sme pri prácach narazili na nevybuchnutú raketu z 2. svetovej vojny,“ vracia sa do nedávnej minulosti primátor.

Na stavbe sa podieľali desiatky ľudí

Konečné práce mesto ešte len čakajú. Po osadení takmer 38-metrových stožiarov hlavného osvetlenia je potrebné dokončiť osadenie schodísk, vybudovanie spevnených plôch, oplotení, brán, pokladní, zrealizovať úradné skúšky vyhradených technických zariadení a vybaviť exteriér a interiér potrebným vybavením. „Na začiatku sme mali najväčší problém so zladením požiadaviek stavebného zákona o verejnom obstarávaní. V decembri 2016 sme sa rozhodli rozšíriť činnosť mestských Technických služieb o realizáciu stavieb. Aj preto bolo potrebné prijať do pracovného pomeru nových pracovníkov so skúsenosťami v stavebníctve. Elektrikárov, vodárov, murárov....,“ vyratúva Antal s tým, že na stavbe sa podieľali desiatky pracovníkov. „Vzhľadom na to, že ide o verejno-prospešnú zákazku, sme v podstate nemali problém presvedčiť miestnych podnikateľov, aby nám zapožičali odborných zamestnancov. Napríklad miestna personálna agentúra nám prenajala dvoch robotníkov s tým, že výšku ich mzdy nám vrátia vo forme reklamy. Dokonca sa rozhodli podporiť aj financovanie športovej haly na dobu takmer troch rokov,“ vysvetľuje žiarsky primátor a ako podotýka, niektoré firmy pomohli vlastnou pracovnou silou a iné sa vysúťažili, napríklad dodávateľov stavebnej techniky, tovaru či služieb. Najneočakávanejším dodávateľom bol podľa slov primátora napríklad dodávateľ plynových kotolní a plynovej prípojky. „Pôvodne sme uvažovali, rovnako ako pri športovej hale, že plynová kotolňa na hlavnej tribúne ostane pôvodná. Dva dni pred plánovaným odpojením v decembri 2016 prestal najskôr pracovať prvý kotol a pár hodín po ňom aj druhý. Vzhľadom na závažnosť poruchy sme museli dať naprojektovať úplne novú kotolňu, ktorú sme premiestnili mimo budovu do garáží v jej blízkosti. Okrem toho sme museli zmeniť, z dôvodu nedostatočnej kapacity elektrickej siete, spôsob ohrevu teplej vody pre mládežnícke šatne na plynový. Aj v tomto prípade sme museli vybudovať novú plynovú kotolňu s novou plynovou prípojkou,“ približuje Antal.

Počíta sa s vyššou diváckou návštevnosťou

S otvorením štadióna sa počíta aj s oveľa väčšou diváckou návštevnosťou. Primátor prezrádza, ako bude fungovať vstup na štadión: „Na predaj lístkov využijeme internetové služby a dve dvojpokladne. Jedna bude pred hlavnou tribúnou a druhá pri bráne „borcov“. Vedľa hlavnej tribúny budú dva, pri každej z nových tribún po jednom vstupe a aj sektor hostí bude mať vlastný samostatný vstup. Teda päť. Dve brány budú aj smerom na Greenpark, ale tieto sú pripravené na prepoj s občerstvením po dostavbe areálu, kde by mal byť hotel, pivovar a parkoviská,“ uzatvára Peter Antal. Predpokladá sa, že budú vždy otvorené všetky tribúny. Pokiaľ nepôjde o nebezpečný zápas, tak nebude uzatvorený ani sektor hostí. To znamená, že návštevníci budú mať prístup dookola štadióna poza nové tribúny s vylúčením prechodu popred hlavnú tribúnu. Na poriadok na štadióne bude počas zápasov dozerať usporiadateľská služba a mimo zápasov správca, personál a činovníci futbalového klubu.

Úplne nový trávnik za tisíce eur

Trávnik na futbalovom štadióne je tiež úplne nový a jeho osadenie realizovala spoločnosť Eurogreen Slovensko v sume približne 146-tisíc eur. Potrebné bolo preto kúpiť novú kosačku. „Ešte minulý rok sme kúpili zánovnú vretenovú kosačku so šírkou záberu 1,85 metra. To znamená kosenie, hnojenie, prevzdušňovanie a podobne. V prípade dažďa závlahu vypne senzor. Keďže sme neurobili vykurovaný trávnik, budeme sa oň starať tak ako o vedľajšie ihrisko s maximálnym možným využitím umelého trávnika pre tréningový proces,“ spresňuje riaditeľ mestských Technických služieb Igor Rozenberg. V prvej etape rekonštrukcie pribudne takmer 100 parkovacích miest pre osobné autá. Rozšírením parkoviska pred športovou halou pribudne aj jedno miesto pre autobus. „Budú tam teda tri miesta a budeme musieť reorganizovať aj vodorovné dopravné značenie podľa platných predpisov. V druhej etape pribudne 130 parkovacích miest pozdĺž väčšej novej tribúny smerom k bráne „borcov“,“ konkretizuje Rozenberg s tým, že pred začiatkom rekonštrukcie priľahlého Greenparku vznikne v jeho blízkosti ďalších 50 parkovacích miest s dvomi miestami pre státie autobusov. Úlohou majiteľa zariadenia je pritom v prvom rade dobudovať infraštruktúru, ubytovacie a občerstvovacie kapacity, rehabilitačné zariadenie či detský kútik. „V relatívne krátkom čase vybuduje na vlastné náklady prepojovaciu cestu medzi umelou trávou a cestou do parku smerom na kúpalisko. Plus spomínané parkoviská,“ podotýka Rozenberg.

Predaj vstupeniek na celú sezónu dopredu

Prvý oficiálny zápas sa na žiarskom štadióne odohrá už 12. augusta s mužstvom Spišskej Novej Vsi. Pôjde o prvé domáce kolo 2. ligy odohrané v Žiari nad Hronom hráčmi FK Pohronie. Vstupné na zápasy bude pravdepodobne 2 eurá na nové tribúny, 3 eurá na hlavnú tribúnu a cena VIP sa určí v krátkom čase. „Novinkou by mal byť predaj vstupeniek na celú sezónu dopredu. A to jednorazovým zaplatením celoročnej vstupenky bez zľavy. V tomto prípade by nemalo ísť o zľavnenú službu, ale o podporu domáceho klubu konkrétnou osobou. Každý, komu záleží na rozvoji futbalu, môže týmto spôsobom podporiť adresne jeho rozvoj. Napríklad zaplatením 30 eur na celú sezónu dopredu si kupuje vopred 15 vstupov či na futbal príde, alebo nie. Týmto ide defacto o priamu finančnú podporu v rámci individuálnych finančných možností jednotlivca. Veríme, že pozeranie spoza plota bude len pre okoloidúcich návštevníkov parku,“ konštatuje Igor Rozenberg.

Domáce zápasy vždy v piatok podvečer

O tom, aké zápasy sa na vynovenom štadióne budú hrať, bude rozhodovať futbalový klub. Prioritne ale pôjde o hru A-tímu na hlavnom ihrisku. Mládež bude mať toľko hracieho času, aby sa trávnik stihol regenerovať. Pomocné ihrisko a umelá tráva je prioritne určená pre mládež, ale podľa možností aj pre A-tím. V tomto prípade však hovoríme len o hracích plochách. Celé zázemie pre mládež, A-tím aj súperov je vybudované na novom hlavnom ihrisku, pričom v hlavnej tribúne sú aj šatne pre dve mužstvá a všetkých činovníkov. „Máme 14 kategórií, vrátane dievčat a A-tímu. Dorastenci U17 a U19 budú podľa všetkého hrávať v Dolnej Ždani. Ostatní v Žiari. O tréningovom mieste pre A-tím zatiaľ nie je rozhodnuté. Hrávať však budú v Žiari. Domáce zápasy budú v nasledujúcej sezóne bývať v piatok večer. Pracujeme na tom, aby sme ich mohli odohrať v druhom polčase už pod novým osvetlením,“ dodáva na záver Igor Rozenberg. Okrem žiarskych futbalistov môže štadión využiť pre 10 zápasov v roku aj Slovenský futbalová zväz pre reprezentáciu. Okrem toho sa prenajíma umelá tráva hlavne v zime rôznym klubom za poplatok. Všeobecne je však infraštruktúra futbalového štadióna vybudovaná pre členov futbalového klubu, podobne ako športová hala.

Otvorenie futbalového štadióna bude v sobotu 12. augusta o 16.30 hodine.

Program otvorí exhibičný zápas medzi bývalými hráčmi žiarskeho FK a bývalými reprezentantmi SR (a ČSSR). Po ňom bude nasledovať prvý súťažný zápas FK Pohronie a vôbec prvý zápas pod umelým osvetlením. Po skončení zápasu si môžete pozrieť hudobné vystúpenia a nebude chýbať ani občerstvenie.

 

Ďalšie články - Naše mesto

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 
27.05.2024 12:42:43

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 

Športovisko v areáli Základnej školy Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom sa dočká modernizácie. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 274 tisíc eur. V rámci projektu bude vybudovaný bežecký ovál s umelým...

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod
23.05.2024 12:35:54

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod

Od 1.6.2024 dochádza k zmene miesta prevádzkovania zberného dvora z ulice SNP 131 v Žiari nad Hronom (súčasná adresa) do areálu bývalej skládky odpadov v Horných Opatovciach. Dôvodom presunu je sťahovanie sa spoločnosti do nových priestorov. Prevádzka...

Slovenská správa ciest finišuje s modernizáciou hlavného ťahu na ceste I/9 v Žiari nad Hronom
22.05.2024 09:27:49

Slovenská správa ciest finišuje s modernizáciou hlavného ťahu na ceste I/9 v Žiari nad Hronom

Práce na modernizácii hlavného prieťahu cez Žiar nad Hronom na ceste I/9 začali v júli minulého roka a Slovenská správa ciest v máji 2024 s prácami finišuje. Celkovo bolo obnovených takmer 6 km cesty, takže doprava bude plynulejšia aj bezpečnejšia pre...

Nový prevádzkovateľ chce otvoriť kúpalisko už 1. júna: Plánuje i ďalšie novinky
21.05.2024 10:02:36

Nový prevádzkovateľ chce otvoriť kúpalisko už 1. júna: Plánuje i ďalšie novinky

Súkromný podnikateľ chce žiarske kúpalisko otvoriť skôr ako zvyčajne, už začiatkom júna, ak mu to počasie dovolí. Cena vstupného zostáva nezmenená, pribudnú však novinky v podobe večerného plávania, vodného aerobiku, predĺženie otváracej doby či nové a

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png