Pre hrozbu bombového útoku evakuovali banku aj niektoré školy v Žiari nad Hronom

13.05.2024 07:23:08
Pre hrozbu bombového útoku evakuovali banku aj niektoré školy v Žiari nad Hronom

Až 1500 hlásení o údajnej bombovej hrozbe - umiestnení výbušnín v pobočkách bánk, v školách či v predajniach elektroniky vo všetkých krajoch Slovenska preverovali policajti v utorok 7. mája v doobedňajších hodinách. V Žiari nad Hronom boli z tohto dôvodu evakuované pobočka VÚB banky a okolité budovy, evakuáciu si na vlastnej koži vyskúšali aj žiaci ZŠ s MŠ Štefana Moysesa či žiaci „Jednotky“ a „Dvojky.“

Polícia uzavrela banku i okolité budovy

Ako informoval denník SME na svojom webovom portáli: „V utorok popoludní polícia preverovala celkovo 1 323 hrozieb bombových útokov na školy. Okrem toho zaznamenala aj 110 bombových hrozieb na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky.“ 

Neznámy páchateľ oznámil výbušný systém vo všetkých pobočkách VÚB na Slovensku, policajti v Žiari nad Hronom preto preverovali anonymné oznámenie o výbušnine vo VÚB banke na Námestí Matice Slovenskej. Na mieste vykonali bezpečnostnú previerku, pričom uzavreli aj priľahlé budovy Slovenskej Sporiteľne a Slovenskej pošty. Zamestnancov všetkých pobočiek evakuovali, vstúpiť na pracovisko mohli až po tom, čo polícia vykonala všetky potrebné úkony. 

Medzi prvými z bezpečnostných a záchranných zložiek boli na mieste žiarski mestskí policajti. „Dňa 7.5.2024 o 8.30 hod. bola hliadka MsP vyslaná do VÚB na základe požiadania o poskytnutie súčinnosti policajnému zboru. Hliadka mestskej polície bola na mieste do 5 minút, kde príslušníci MsP zabezpečovali miesto činu, koordinovali evakuáciu osôb a zamedzovali vstupu nepovolaných osôb,“ informoval náčelník MsP, Róbert Šiška s tým, že oblasť zabezpečovali až do príchodu špecializovanej jednotky OOPZ so psovodom, ktorá vykonala kontrolu celej budovy. 

Výhražný anonym o bombe paralyzoval všetky školy na Slovensku

Krátko po bombovej hrozbe v bankách polícia informovala o údajnom nastražení výbušnín po školách v celej krajine. Evakuáciu si na vlastnej koži vyskúšali aj učitelia a žiaci žiarskych škôl, konkrétne ZŠ Ul. Dr. Janského č. 2, Základná škola na Ul. M. R. Štefánika či ZŠ s MŠ Štefana Moysesa. „Hliadka MsP poskytla súčinnosť pri kontrole budovy I. ZŠ,“ doplnil náčelník MsP s tým, že mestská polícia poskytla súčinnosť štátnym zložkám aj počas nasledujúcich vyučovacích dní.

Príslušníci mestskej polície po dohode s policajným zborom v rámci súčinnosti zabezpečovali vo štvrtok (9. mája) a v piatok (10. mája) v ranných hodinách všetky Základné školy v Žiari nad Hronom,“ dodal Šiška.  

Správu o bombe dostali e-mailom

Na ZŠ s MŠ Štefana Moysesa sa pokojné utorkové ráno razom zmenilo na boj s časom. „Oznámenie o umiestnení bomby sme dostali e-mailom do školskej schránky. Hneď sme zavolali na linku 158, kde nám odporučili začať školu evakuovať,“ opísal nepríjemné chvíle riaditeľ školy Martin Ivan. Krátko na to personál školy obišiel všetky triedy, učebne a ďalšie priestory školy, kde vyučujúcim a ostatným zamestnancom oznámili, aby s deťmi urýchlene opustili budovu a zhromaždili sa na ihrisku na okraji areálu školy pri evanjelickom kostole.