Predseda BBSK Ondrej Lunter sa stretol s vedením žiarskej nemocnice

20.01.2023 12:40:58
Predseda BBSK Ondrej Lunter sa stretol s vedením žiarskej nemocnice

Nová optimalizácia siete nemocníc na Slovensku výrazne ovplyvní aj Nemocnicu Svet zdravia Žiar nad Hronom. Podobne ako mnohým ďalším, tak aj jej hrozí zaradenie do prvej kategórie, teda najnižšej úrovne. To by znamenalo výrazné ohrozenie zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov Žiaru nad Hronom, ale aj ďalších obcí. Celková spádová oblasť nemocnice je 120-tisíc obyvateľov.

V piatok, 20. januára 2023 sa predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter stretol s vedením žiarskej nemocnice a s vedením mesta Žiar nad Hronom. Diskutovali o aktuálnej situácii, ale aj o nevyhnutných riešeniach v súvislosti so zabezpečením zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov nášho mesta. „Už dlhodobo upozorňujeme na to, že akákoľvek reforma v zdravotníctve musí začať v ambulantnom sektore, keďže nám starne a lekári odchádzajú. Obyvatelia jednotlivých regiónov strácajú dostupnú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Lunter.

Podľa slov predsedu BBSK ministerstvo zdravotníctva nepredstavilo župe ani žiarskej nemocnici komplexný plán zdravotnej starostlivosti. Cieľom týchto stretnutí je zistiť, aký dopad bude mať kategorizácia nemocníc na dostupnosť zdravotnej starostlivosti z pohľadu človeka, ktorý v danom meste či regióne žije.

Rozsah zdravotnej starostlivosti má byť zachovaný

Ak sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti zhorší, chceme vedieť, čo je naša úloha v spolupráci so samosprávou, čo máme žiadať od ministerstva. Po dnešnom rokovaní viem povedať, že je nevyhnutné, aby ministerstvo do 31. marca tohto roka potvrdilo, že doplnkové programy budú zaradené do programu tejto nemocnice,“ vysvetľuje Ondrej Luter.

Lekári v nemocnici, ale aj obyvatelia mesta by mali dostať garanciu, že rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorý žiarska nemocnica poskytuje teraz, bude aj naďalej zachovaný. Predseda BBSK sa tiež vyjadril, že pevne verí, že sa čoskoro dozvieme návrh komplexnej reformy ambulantného sektoru. Tvrdí, že je potrebné dať mladým lekárom signál, aby boli ochotní vstupovať do ambulantného sektoru a s tým je spojená aj dostupná zdravotná starostlivosť.

Apelujú na ministerstvo zdravotníctva

Ako hovorí primátor mesta Peter Antal, na stretnutí si spoločne vyjasnili svoje postoje k zaradeniu žiarskej nemocnice do prvej kategórie. Podľa jeho slov sa jasne zhodli v tom, že úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti by mala zostať v dnešnej podobe. „Všetci obyvatelia nielen okresu Žiar nad Hronom, ale aj Banskej Štiavnice či Žarnovice, teda celej spádovej oblasti, ktorú tvorí 120-tisíc ľudí, majú mať úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti tak, ako doteraz. Budeme však apelovať na ministerstvo, aby dodržalo termín,“ hovorí.

Dôležité to je podľa slov primátora nielen pre obyvateľov, ale aj pre zamestnancov žiarskej nemocnice. „Musia vedieť, že budú naďalej súčasťou nemocnice, že budú mať zamestnanie a nebudú uvažovať o odchode z nemocnice a z nášho mesta. Verím, že po 31. marci oznámime, že aj keď je zaradená do prvej kategórie, zostáva v nezmenenej podobe.

Nemocnica v Žiari nad Hronom čoskoro prechádza pod Agel. V súčasnosti podľa predsedu BBSK dochádza k tomu, že Protimonopolný úrad Slovenskej republiky túto zmenu posudzuje, predpokladá sa však, že bude potvrdená a čoskoro bude Agel novým prevádzkovateľom aj majiteľom. Svet zdravia, ale aj Agel, sú v otázke žiarskej nemocnice v zhode a majú záujem o zachovanie rozsahu zdravotnej starostlivosti.