Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 17.10.2021, meniny má Hedviga.   

Predseda NR SR Boris Kollár v Slovalcu o ohrozených pracovných miestach

Zverejnené: 01.10.2021 13:11:04 |   | vytlačiť
obr: Predseda NR SR Boris Kollár v Slovalcu o ohrozených pracovných miestach

Spoločnosť Slovalco pristúpila v týchto dňoch k postupnému utlmovaniu výroby hliníka a odstaveniu ďalších jedenástich pecí. Ide o dôsledok neprimerane vysokého rastu cien silovej elektriny, rekordných cien emisných povoleniek, ako aj nedostatočných kompenzácií zo strany štátu prostredníctvom Environmentálneho fondu. 

Spoločnosť vo štvrtok 30. septembra navštívil predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý spolu s vedením spoločnosti a zástupcami lokálnej samosprávy diskutoval o udržateľných riešeniach tejto situácie.

Len za posledný rok vzrástla cena povoleniek radikálne, takmer o 100 percent. Nárast sa dotkol všetkých producentov priamych emisií CO2, ktorí sú povinní ich nakupovať. Ďalším problémom je ale aj skutočnosť, že podobným tempom dnes rastie aj cena elektriny, do ktorej sa náklady na povolenky premietajú. Na účely kompenzácie týchto vysokých cien elektriny majú slúžiť práve príjmy z predaja emisných povoleniek. Tie sa však na kompenzáciu priemyslu využívajú len v malej miere, niekoľkonásobne nižšie ako v Českej republike, Nemecku, Francúzsku, Nórsku či Slovinsku. 

Podobnej situácii môžu čeliť aj ďalšie slovenské priemyselné firmy, ktoré môžu hrozbu straty svojej konkurencieschopnosti riešiť presunom výroby do iných krajín, alebo závody zavrú,“ zdôraznil Boris Kollár, predseda Národnej rady SR. „Ohrozených tak môže byť oveľa viac pracovných miest a straty spojené so zánikom dlhoročných výrobcov bude štát počítať v stovkách miliónov eur,“ doplnil.

Štát minulý rok získal aukciami povoleniek takmer 500 miliónov eur, na kompenzácie však uvoľnil len 3 milióny eur. Tento veľký nepomer považujem za nespravodlivý, pretože v súčasnej situácii spôsobuje ohrozenie výroby a možné zatvorenie ekologických prevádzok, akou je aj Slovalco,” vyjadril sa Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco, a.s., a dodal: „Aj firmy, ktoré nezaťažujú životné prostredie, musia znášať vysoké ceny súvisiace s dekarbonizáciou.

Najdôležitejším faktorom, ktorý určuje konkurencieschopnosť hliníka, je cena elektrickej energie, ktorá predstavuje 40 – 60 percent výrobných nákladov. Slovalco tak dnes stráca svoju konkurencieschopnosť nielen voči ázijským výrobcom, ale aj na európskom trhu, hlavne voči krajinám, ktoré svojich výrobcov kompenzujú. Všetky ostatné hlinikárne v Európe môžu rátať s oveľa vyššou podporou.

Spoločnosť Slovalco, ako aj zástupcovia Asociácie priemyselných zväzov a dopravy už dlhodobo poukazujú na neriešenie tejto situácie. Nedávno aj na konferencii „Priemysel na odchode? – Dekarbonizácia, ceny elektriny a budúcnosť slovenského priemyslu“, ktorú spolu s Asociáciou organizoval inštitút INESS. Jedným z výstupov bolo porovnanie, ktoré ukázalo, že súčasná miera kompenzácií na Slovensku dosahuje len dve percentá z príjmov emisných povoleniek oproti európskemu priemeru, ktorý je na úrovni až 18 percent.

Nahradí ekologickú výrobu neekologická?

Napriek tomu, že výroba hliníka je energeticky náročná, Slovalco vo svojich procesoch využíva environmentálne najvyspelejšie technológie, ktorými dokázala spoločnosť znížiť uhlíkovú stopu na 4,2 tony CO2 na tonu hliníka. Len pre porovnanie, priemerná uhlíková stopa ázijskej hlinikárne je 16 – 20 ton CO2 na tonu vyrobeného hliníka, čo znamená až päťnásobné vyššiu environmentálnu záťaž. Vzhľadom na celosvetový dopyt po hliníku je zrejmé, že ak sa nebude vyrábať na Slovensku, vyrobia ho v iných krajinách s väčšou uhlíkovou stopou.

Ohrozených je až 2 500 pracovných miest

Spoločnosti Slovalco dnes hrozí reálne ukončenie výroby, ku ktorému by vedenie muselo pristúpiť už v priebehu budúceho roka. Znamenalo by to stratu päťsto priamych a ďalších približne 2000 nadväzujúcich pracovných miest. Ak by k rozhodnutiu prepúšťať zamestnancov spoločnosť pristúpila, zamestnancov s takou odbornosťou, znalosťami, potrebnými zručnosťami a kompetenciami nedokáže zohnať na trhu práce zo dňa na deň ani v krátkom čase nových ľudí zaškoliť. 

Slovalco má 226 pecí, z ktorých je momentálne 14 už odstavených a ďalších 11 sa k nim pridá v týchto dňoch. A nie je vylúčené, že ich počet sa kvôli poruchám a nerealizovaným opravám ešte navýši. „Už teraz vieme povedať, že v budúcom roku budeme vyrábať na 80 percent kapacít, a aký bude ten ďalší, sa v tejto chvíli neodvažujem predpovedať,“ zdôraznil Milan Veselý. „Verím však, že ubezpečenia zo strany ministra hospodárstva, ako aj dnes predsedu Národnej rady SR nám dávajú nádej, že štát chce túto závažnú situáciu urýchlene riešiť.

 


Novinky

15.10.2021 10:33:39 Naše mesto

Vykurovacia sezóna začala. Nezanedbajte stav vášho vykurovacieho telesa a komína

S príchodom vykurovacej sezóny prichádzajú vo zvýšenej miere aj požiare rodinných domov, ktoré sú najmä spojené so zlým stavom vykurovacieho ...

15.10.2021 10:20:58 Naše mesto

Príhovor primátora k seniorom pri príležitosti Mesiaca úcty k starším

Už druhý rok nás sužuje pandémia koronavírusu, ktorý v mnohom ovplyvnil kultúrno-spoločenský život v našom meste. To je aj dôvod, ...

12.10.2021 09:33:56 Naše mesto

Do Týždňa dobrovoľníctva sa v našom meste zapojilo sto dobrovoľníkov

Už niekoľko rokov Centrum voľného času v Žiari nad Hronom, ako Infobod dobrovoľníctva v spolupráci s Centrom dobrovoľníctva Banská Bystrica, ...

11.10.2021 08:50:41 Naše mesto

Prišla skutočná jeseň

Prvá pentáda októbra priniesla na naše územie nezvyčajné teplé počasie. Do našej oblasti sa dostával mimoriadne teplý vzduch od juhozápadu ...

08.10.2021 09:04:40 Šport

Šimon Sečkár: Vždy som si predstavoval, aké by to bolo, keby som sa dostal na Majstrovstvá Európy

Karatista Šimon Sečkár dosiahol svoj životný úspech tento rok v auguste, kedy na Majstrovstvách Európy vo Fínsku získal bronz. V ...

07.10.2021 13:56:43 Naše mesto

Priestranstvo pod obchodom vyčistené, ale na ako dlho?

Na ploche pod Kauflandom sa už roky zdržujú neprispôsobiví občania, za ktorými tu ostáva množstvo odpadu. V ostatných dňom sme ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne