Predškoláci skladali sľub priateľstva aj tento rok

20.06.2024 08:11:03
Predškoláci skladali sľub priateľstva aj tento rok

V utorok, 18. júna 2024, sa žiarski predškoláci stretli v Obradnej sieni Mestského Kultúrneho centra, aby spoločne so svojimi kamarátmi, spolužiakmi zo škôlky, zložili Sľub priateľstva a rozlúčili sa tak s materskou školou. Sľub priateľstva, ktorí predškoláci už od roku 2009 v MsKC skladajú, hovorí o tom, že aj keď sa jedna časť ich života končí, priateľstvá, ktoré si vytvorili počas návštevy materskej školy, zostávajú i naďalej. 

Sľub priateľstva predškolákov sa v Žiari nad Hronom koná už od roku 2009. „Už vtedy sme uvažovali, akým spôsobom priblížiť deťom obradnú sieň a to, čo sa v nej odohráva, aké všelijaké slávnosti tu robíme a zároveň sme im chceli zatraktívniť to, že sa so svojou materskou školou práve v júni lúčia,“ vysvetľuje Silvia Hlôšková z Mestského kultúrneho centra a pokračuje: „Vedeli sme, že si v rámci jednotlivých materských škôl robia rôzne programy a slávnosti, preto mi napadlo, že by sme ich mohli pozvať aj sem, do obradnej siene, kde si môžu milou formou, prijateľnou k ich veku, zložiť svoj Sľub priateľstva.

Ten podľa jej slov znamená to, že síce z materskej školy odchádzajú a mnohí už nebudú chodiť spolu do triedy v základnej škole, ale to neznamená, že sa musia prestať kamarátiť. „I naďalej sa môžu stretávať po poobediach, navštevovať sa a zostať dobrými kamarátmi. Napríklad, ja som na vlastnej koži skúsila, že keď som stretla nejakého spolužiaka alebo spolužiačku zo školy na chodníku, tak sme si nepovedali ani pol slova, ani sme sa nepozdravili. Prišlo mi to tak trošku ľúto, že sme toľké roky strávili spolu a teraz si už vlastne nestojíme ani za pozdrav,“ vysvetľuje Silvia jeden z dôvodov, prečo sa Sľub priateľstva rozhodli v meste zaviesť.