Dnes je 05.08.2020, meniny má Hortenzia.   

Premenlivé letné počasie

Zverejnené: 06.07.2020 13:29:48 |   | vytlačiť
obr: Premenlivé letné počasie

Po suchom apríli a čiastočne aj máji nastúpila v júni „Medardova kvapka“ bohatá na zrážky. Tohtoročný jún sa vyznačoval dosť nestabilným počasím. Aj vstup do druhého letného mesiaca sa začal odvíjať v nestabilnom poveternostnom rámci. Táto skutočnosť sa prejavila vo štvrtok 2. Júla, v skorých ranných hodinách, pomerne silnou búrkovou aktivitou, pri ktorej spadlo v Žiari nad Hronom 15,5 mm zrážok.

Tohtoročné leto sa zatiaľ akosi vymyká štandardu, na ktorý sme si v posledných rokoch už zvykli,“ hovorí na úvod svojej predpovede žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva, že tropické horúčavy s teplotami dlhodobo nad +30 °C a ustálené slnečné počasie je pravdepodobne v nedohľadne. „Mnohým takéto počasie určite vyhovuje, no nespokojní sú hlavne kúpajúci, ktorých by určite potešili vyššie teploty a viac slnka. Najbližších dňoch teplotné rekordy neočakávame. Teploty by sa mali pohybovať v rámci dlhodobého normálu. Numerické modely zatiaľ odhadujú, že v júli bude menej extrémnych teplôt ako bolo vlani. Ani s dlhotrvajúcimi dňami s tropickými teplotami sa nepočíta. Na rozdiel od minulého roku, bude počasie dosť premenlivé. Striedať sa bude teplé juhozápadné prúdenie s chladnejším prúdením od severozápadu. S búrkami treba počítať aj naďalej. Sú spojené pri prechode studeného frontu,“ dodáva meteorológ.

14-dňová predpoveď pre náš región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 6. – 12. 7. 2020

Po teplom pondelku v utorok prechod teplotne výrazného studeného frontu, prinesie prehánky a búrky, ale aj citeľné ochladenie. Od stredy sa postupne oteplí, ale v závere týždňa (sobota) opäť dôjde k prechodu ďalšieho studeného frontu. Takže nás čaká počasie stále ako na hojdačke.

Pondelok: V dopoludňajších hodinách malá, v priebehu dňa postupne zväčšená, oblačnosť s možnosťou prehánky alebo búrky, najmä vo večerných a nočných hodinách. Teplo a dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 31°C. Mierny juhozápadný vietor.

Utorok: Zrána ešte veľká oblačnosť, doznievanie prehánkovej činnosti, postupne slnečno. Najnižšia nočná teplota 17 až 15°C. Najvyššia denná teplota 21 až 23°C. Čerstvý severozápadný vietor.

Streda – piatok: V noci jasno, cez deň slnečno s malou kopovitou oblačnosťou. V piatok popoludní a večer pribúdanie oblačnosti, v noci prehánky a búrky. Najnižšie nočné teploty 11 až 8°C, postupne 16 až 14°C. Najvyššie denné teploty v intervale 23 až 27°C v piatok do 30°C. Slabý juhozápadný vietor.

Sobota: Polojasno, priebehu dňa pribúdanie oblačnosti s prehánkami a búrkami. Najnižšia nočná teplota 18 až 16°C. Najvyššia denná teplota 25 až 29°C, pri zrážkach nižšie. Mierny juhozápadný vietor.

Nedeľa: Počas dňa ubúdanie oblačnosti a postupne slnečno s kopovitou oblačnosťou. Najnižšia nočná teplota 15 až 13°C. Najvyššia denná teplota 23 až 25°C. Mierny severozápadný vietor.

Výhľad počasia od 13. 7. do 19.7. 

V prvej polovici tohto obdobia bude od severozápadu nad naše územie zasahovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Oblačnosti bude málo, len ojedinele prehánka a pri intenzívnom slnečnom žiarení sa vzduch ohreje na príjemných 24 až 27°C. Keďže vzduch bude suchý, pri jasnej oblohe sa budú nočné teploty pohybovať v rozmedzí 14 až 12°C. V ďalších dňoch sa budeme nachádzať v nevýraznom tlakovom poli. Po prednej strane nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou začne od juhozápadu prúdiť teplý a vlhký vzduch. Pri prechodne zväčšenej oblačnosti stále hrozí riziko prehánok a búrok, najpravdepodobnejšie vo štvrtok a v piatok. Čakajú nás teploty, ktoré sa dostanú na hodnoty 26 až 30°C a na pocit bude dusno. Nočné teploty budú pomerne vysoké, v intervale 17 až 15°C.

Teplý a vlhký jún 2020

Jún 2020, v rámci nášho regiónu, bol teplotne aj zrážkovo nadpriemerný. Po teplotnej stránke bol tohtoročný jún slabo nadnormálny, no na pocit bol naopak nevľúdny a pre niekoho relatívne chladný. Dôvod je jasný - častá veľká oblačnosť, málo slnka a nestálosť v počasí. Vysoká vlhkosť spolu s oblačnosťou na druhej strane zapríčinili teplé noci, ale aj neoslňujúce denné maximá. Priemerná mesačná teplota v našom meste bola 18,6°C, s kladnou odchýlkou 1,6°C od normálu. Priemerná hodnota “Tmax.“ bola 25,1°C, čo je o 0,6°C viac ako dlhodobý priemer. Absolútne najvyššiu dennú teplotu - 31,8°C sme namerali 13. júna, naopak najnižšiu teplotu 4,5°C 3. júna. Tropických dní bolo pomerne málo, iba 3 a letných 14 dní, čo je na daný mesiac málo. Keďže denné úhrny zrážok vypadávali prevažne pri búrkach, boli dosť veľké rozdiely aj v rámci regiónu. Na meteorologickej stanici v Žiari nad Hronom spadlo 96,7 mm zrážok, čo predstavuje 146 % dlhodobého normálu. Maximálny denný úhrn zrážok bol nameraný 13. júna, kedy spadlo pri búrke s krúpami 17,5 mm. Vyskytlo sa 21 zrážkových dní, z nich 11 s búrkou. Tohtoročný jún bol chudobný na slnečný svit, keďže prevládalo väčšinou oblačné počasie so zrážkami. Júnové trvanie slnečného svitu bolo podnormálne a dosiahlo 184 hodín, čo predstavuje len 86 % normálu.

 


Novinky

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...

27.07.2020 13:54:30 Naše mesto

Dopoludnia testovali rizikových obyvateľov osady Pod Kortínou

Dnes dopoludnia vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom testovanie obyvateľov osady Pod Kortínou, ktorí mohli prísť do ...

25.07.2020 08:49:26 Naše mesto

Koronavírus v osade Pod Kortínou. Mesto prijalo bezpečnostné opatrenia

V piatok 24.7. sme dostali informáciu o pozitívnom prípade na výskyt koronavírusu u obyvateľov v osade.  Pozitívne bola testovaná jedna ...

24.07.2020 07:57:46 Naše mesto

Mesto chce zariadenie pre seniorov sprevádzkovať koncom roka 2021

Mestský domov dôchodcov, ktorý vzniká v prístavbe kaštieľa, by mal mať po dokončení kapacitu 40 lôžok. Stavba má byť dokončená ...

21.07.2020 13:45:41 Naše mesto

Biskupský kaštieľ sa otvára verejnosti

Kaštieľ v Žiari nad Hronom opäť otvára svoje brány verejnosti. Tentokrát ako miesto atraktívne z hľadiska cestovného ruchu. Vďaka projektu, ...

21.07.2020 08:21:04 Naše mesto

Kompostovať sa dá aj v paneláku

Viete, že odpad vo vašej domácnosti dokážete vďaka kalifornským dážďovkám a vermikompostovaniu zredukovať až o 30 percent? Vermikompostér si môžete ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne