Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 18.01.2022, meniny má Bohdana.   

Premenlivé zimné počasie

Zverejnené: 06.12.2021 10:05:36 |   | vytlačiť
obr: Premenlivé zimné počasie

Prvé sneženie sa v našom meste objavilo v utorok 30. novembra v popoludňajších hodinách, čo je na súčasnú ročnú dobu bežné. Jemná snehová pokrývka (5 cm) nespôsobila závažnejšie problémy. Počas nočných hodín sneženie prešlo do dažďa. Za teplým frontom sa natlačil teplejší vzduch, čo sa prejavilo aj na vzostupe teploty. Uplynulý víkend, prvý po nástupe meteorologickej zimy bol mrazivý, ale aj so snežením. Mimoriadne chladná noc bola z piatka na sobotu. Vplyvom vyjasnenia a studeného vzduchu poklesla minimálna teplota na -8,5°C.

Nástup zimy je zatiaľ len pozvoľný, treskúce mrazy sa neočakávajú,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva: „Po okraji rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu v oblasti Islandu bude do strednej Európy prenikať chladný a vlhký vzduch. Ten by mal priniesť zrážky a premenlivé počasie so striedaním teplejšieho a chladnejšieho vzduchu. Takže očakávame sneženie, ktoré by sa malo vyskytovať aj v nižších polohách. Snehová pokrývka sa bude v polovici mesiaca v nižších polohách topiť. Pôjde len o jeden možno dva dni. Na konci druhej decembrovej dekády sa citeľne ochladí. Na horách sa však dočkáme pravej zimy a môže napadnúť do 20 snehu.

14-dňová predpoveď počasia pre náš región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 6. – 12. 12. 2021

V strede týždňa sa v oblasti Jadranu prehĺbi tlaková níž, ktorá čiastočne ovplyvní počasie aj na našom území. Tlaková níž sa bude pozvoľna vyplňovať a súčasne sa bude z Atlantiku presúvať do západnej Európy brázda nízkeho tlaku vzduchu. V závere týždňa na jej prednej strane k nám začne prúdiť najmä vo vyšších vrstvách atmosféry teplejší vzduch.

Pondelok: Zamračené, občas sneženie, postupne ustávanie zrážok. Ranná teplota -1 až -3°C. Denná teplota 0 až 2°C. Mierny severozápadný vietor.

Utorok – streda: Prevažne polooblačno, ráno ojedinele mrznúca hmla. Nočné teploty -5 až -8°C. Slabý juhovýchodný vietor.

Štvrtok – piatok: Veľká oblačnosť až zamračené, občas sneženie, neskôr v nižších polohách zrážky zmiešané. Nočné teploty 0 až -2°C. Denné teploty 0 až 2°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Sobota – nedeľa: Polooblačno, ráno a predpoludním nízka oblačnosť. Nočné teploty -5 až -8°C. Denné teploty v intervale -1 až 3°C. Mierny juhozápadný vietor.

Výhľad počasia od 13. 12. do 19. 12. 2021

V úvode tohto týždňa sa zo západnej Európy rozšíri nad naše územie tlaková výš. Po jej severnom okraji budú postupovať od Atlantiku jednotlivé frontálne poruchy. Od pondelka do stredy bude prevažne oblačno až zamračené a miestami so snežením. Nočné teploty v rozmedzí -7 až -3°C. Denné teploty v intervale 0 až 3°C, v strede týždňa aj vyššie. V druhej polovici týždňa sa spomenutá výš rozšíri nad Škandináviu a po jej prednej strane prenikne od severovýchodu studený vzduch. Naše územie bude v anticyklonálnych pomeroch, pričom cez víkend zosilnejú mrazy. Počas tohto obdobia bude prevládať polooblačné počasie, pravdepodobne bez zrážok. Nočné teploty v rozmedzí -3 až - 8°C, v nedeľu aj nižšie. Denné teploty v intervale 4 až -1°C.

November 2021 v Žiari nad Hronom

Posledný jesenný mesiac skončil na úrovni dlhodobého normálu (1981 – 2010), s priemernou mesačnou teplotou 4,4°C, čo bolo o 0,4°C viac ako je dlhodobý priemer. Vzhľadom k tomu, že ani dva predchádzajúce mesiace sa od normálu výraznejšie neodchýlili, jeseň skončila ako teplotne normálna. Najteplejšia bola prvá dekáda novembra, kde padlo aj mesačné maximum, 4. novembra sme namerali 17,5°C. Najchladnejšia bola posledná dekáda a aj s 5 cm snehovou nádielkou v samom závere mesiaca. Najnižšiu minimálnu teplotu vzduchu -6,2°C sme namerali 25. novembra na Katarínu. Rekord pre tento deň je -22,5°C z roku 1975. Z hľadiska zrážok skončil november podnormálny, keď spadlo 34,3 mm zrážok, čo predstavuje 75 % normálu. Najvýdatnejšiu vlahu priniesol posledný deň v mesiaci, keď spadlo 8,6 mm zrážok väčšinou vo forme sneženia. Počas novembra sme pozorovali 13 dní s dažďom, 1 deň so snežením, 5 dní s hmlou a 13 dní s mrazom. Novembrové trvanie slnečného svitu bolo slabo nadnormálne, keď slnko svietilo 76 hodín, čo predstavuje 128 % normálu.

 


Novinky

17.01.2022 12:16:29 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Stavebné úpravy v kaštieli

Ako sme už písali, stavebné úpravy v kaštieli, vyvolané potrebami rôznych užívateľov, smerovali k potlačeniu pôvodnej funkcii budovy ako renesančno ...

14.01.2022 12:30:45 Kultúra

Žiarske Céčko sľubuje: Rok 2022 plný nových zážitkov

Už druhý rok po sebe pandémia potrápila aj žiarsku kultúru. Žiarčania sa opäť museli zaobísť bez obľúbeného City festu, fašiangov ...

11.01.2022 11:13:33 Šport

Novým športovým manažérom FK Pohronie Patrik Furka, mužstvo povedie dvojica českých trénerov Bittengl – Adler

Od januára začal pri A-tíme pôsobiť nový športový manažér Patrik Furka. Jeho hlavnou úlohou je kvalitatívne doplniť tím tak, aby ...

10.01.2022 08:23:08 Naše mesto

Zbierame živé vianočné stromčeky

Podľa platného VZN č. 13/2020 o spôsobe nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Žiar nad ...

21.12.2021 14:37:35 Naše mesto

Ako vyzerajú vianočné sviatky a Silvester v službe

Už čoskoro väčšina z nás zasadne k Štedrovečernému stolu, aby sme si spoločne so svojimi blízkymi pochutili na vianočnej kapustnici, ...

21.12.2021 13:44:06 Šport

Vianoce u športovcov

Mnohí z nás si profesionálnych športovcov predstavujeme ako ľudí, ktorí si úzkostlivo strážia svoju váhu a všetko, čo zjedia, si ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne