Dnes je 13.08.2020, meniny má Ľubomír.   

Premenlivé zimné počasie

Zverejnené: 09.12.2019 08:29:21 |   | vytlačiť
obr: Premenlivé zimné počasie

Tohtoročný november nás prekvapil nezvyčajným teplým počasím a december prekvapil tým, že zima prišla presne načas. Zima 2019/2020 tak začala doslova ukážkovo. Ráno v prvú adventnú nedeľu bolo mrazivé (-6,4°C). Po mrazivom ráne zasiahlo náš región v druhom dni tohtoročnej zimy sneženie. Popoludní snehová pokrývka bola na celom území a jej hrúbka dosahovala zväčša od 3 do 5 cm. Viac o počasí nám opäť prezradil žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Máme za sebou prvý týždeň zimy 2019/2020. Pozrime sa v skutočnosti, čo prinieslo počasie do nášho regiónu počas tohto obdobia. V priebehu uplynulého týždňa tlaková výš s chladným vzduchom ustúpila ďalej na juhovýchod a po jej zadnej strane k nám začal prúdiť teplejší vzduch od juhozápadu. Oteplenie vo vyšších vrstvách ovzdušia spôsobilo inverzné hmlisté počasie s nízkou oblačnosťou. Pritom na horách, ojedinele aj v nižších polohách, bolo ešte do štvrtka slnečno a maximálne denné teploty vystúpili do 4,0°C. V druhej polovici týždňa sa naplno prejavilo inverzné počasie, pričom maximálna denná teplota vzduchu (piatok, sobota) nevystúpila nad bod mrazu. Čiže zaznamenali sme ľadové dni. V sobotu, po prechode studeného frontu, slabo snežilo, ktoré prešlo do mrznúceho mrholenia a následne sa vytvárala poľadovica. Posledný víkendový deň bol opäť slnečný s teplotou do 6°C,“ hovorí žiarsky meteorológ a dodáva, že vyhliadky na nasledujúce dni nie sú veľmi naklonené zime. „Poveternostná situácia na nasledujúce dva týždne je taká, že jednotlivé frontálne vlny budú prinášať striedanie teplej a studenej vzduchovej hmoty. December bude z hľadiska počasia teplotne veľmi premenlivý. Pomerne teplo by malo byť aj počas Vianoc, ale zima príde asi až na konci mesiaca. Nečakajú nás tak ani mrazivé a zasnežené sviatky, ani prehnané teplé,“ dodáva meteorológ.

14-dňová predpoveď počasia pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 9. – 15. 12. 2019

V úvode tohto týždňa k nám postúpi frontálny systém, preto očakávame dážď alebo prehánky a neskôr sa bude ochladzovať. Od stredných a neskôr aj v nižších polohách budú preto zrážky väčšinou snehové. Po krátkodobom ochladení sa cez víkend opäť oteplí.

Pondelok: Oblačno až zamračené, hmlisto, ojedinele slabý dážď alebo mrholenie. Nočná teplota 2 až -1°C. Denná teplota 3 až 5°C. Mierny až čerstvý juhozápadný vietor.

Utorok: Premenlivá veľká oblačnosť, miestami prehánky väčšinou snehové. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -2°C. Denná teplota 2 až 4°C. Mierny severozápadný vietor.

Streda: Polojasno, pravdepodobne bez zrážok. Nočná teplota -3 až -6°C. Denná teplota 1 až 3°C. Slabý až mierny západný vietor.

Štvrtok – nedeľa: Prevažne oblačno, dážď so snehom alebo sneženie. Ráno a dopoludnia ojedinele hmla. Nočné teploty 2 až -2°C. Denné teploty v intervale 2 až 4°C, v nedeľu do 6°C. Mierny až čerstvý juhovýchodný, neskôr juhozápadný vietor.

Výhľad počasia od 16.12. do 22.12. 2019

Podľa aktuálnych dlhodobých predpovedí sa v tom období predpokladá teplé počasie s odchýlkou od normálu približne 5°C. Naše územie sa bude nachádzať na prednej strane rozsiahlej brázdy nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou. Po jej prednej strane k nám bude prúdiť teplý a vlhký vzduch. Pravdepodobne cez víkend prenikne od severozápadu chladnejší vzduch. V predvianočnom týždni bude prevažovať veľká oblačnosť s dažďom alebo s prehánkami, najmä v druhej polovici týždňa. Nočné teploty 5 až 2°C. Najvyššie denné teploty v intervale 4 až 9°C v závere týždňa 3 až 5°C.

Veľmi teplý november 2019

Tohtoročný november bol teplotne mimoriadne nadnormálny a podľa dlhodobého priemeru bol najteplejší od začiatku pozorovania v našom meste. Priemerná mesačná teplota vzduchu dosiahla 8,4°C s odchýlkou 4,4°C od dlhodobého priemeru. Doteraz najteplejší november bol v roku 2010 s priemerom 8,0°C. Denné maximum teploty vzduchu 17,5°C sme zaznamenali 17. novembra a denné minimum -4,4°C prvý deň v mesiaci. Počas novembra boli 2 mrazové dni, a to prvý a posledný deň v mesiaci, 7 dní s prízemným mrazom a 20 dní so zrážkami. Novembrové zrážky boli silne nadnormálne. Mesačný úhrn zrážok bol 115,2 mm, čo predstavuje 209 % dlhodobého priemeru. Maximálny denný úhrn 39,5 mm spadlo 5. novembra. Okrem toho, že mesiac november bol mimoriadne teplý a vlhký, bol aj veľmi skúpy na slnečný svit. Novembrové trvanie slnečného svitu bolo 43,4 hodín, čo predstavuje len 74 % normálu.

 


Novinky

10.08.2020 09:53:41 Naše mesto

Najlepší guláš navaril tím mesta

Tohtoročný festival gulášu a piva Beer fest sa niesol v tropickom duchu vďaka vysokým horúčavám. Ani teplo však neodradilo súťažiacich, ...

07.08.2020 10:14:05 Naše mesto

Certifikovaní ambasádori naučia žiarske deti korčuľovať. Kurzy sú zadarmo

Od septembra prichádza do žiarskych škôl nový projekt, vďaka ktorému sa deti naučia korčuľovať. Týždňové korčuliarske kurzy nebudú stáť rodičov ...

06.08.2020 12:53:47 Naše mesto

Ovocný sad oficiálne zaregistrovaný

Ešte na jeseň v roku 2017 vznikol v našom Parku Štefana Moysesa prvý Mestský ovocný sad na Slovensku. Spolu sme tu vysadili ...

06.08.2020 08:54:03 Naše mesto

Deň detí nahradí nový projekt na konci augusta

Tradičný Deň detí, ktorý žiarske Mestské kultúrne centrum robí pravidelne začiatkom júna, sa tento rok kvôli pandémii neuskutočnil. Ako už ...

05.08.2020 09:33:30 Šport

Žiarsky mestský polmaratón 2020

11. ročník Žiarskeho mestského polmaratónu organizuje Atletický klub MŠK Žiar nad Hronom v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom a ...

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne