Dnes je 10.08.2020, meniny má Vavrinec.   

Prišiel do žiarskej nemocnice a prvýkrát daroval krv

Zverejnené: 03.02.2020 09:33:35 |   | vytlačiť
obr: Prišiel do žiarskej nemocnice a prvýkrát daroval krv

Vôbec prvýkrát vo svojom živote prišiel darovať tú najvzácnejšiu tekutinu. Profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár zavítal do Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom, aby upozornil na dôležitosť darovania krvi a k tomuto aktu povzbudil aj ostatných. Zdravotníkom na hematologicko-transfúziologickom oddelení zároveň sľúbil, že krv už bude chodievať darovať pravidelne.

Bol som prvýkrát darovať krv a mám z toho veľmi dobrý pocit. Mal som síce spočiatku malú dušičku, ale personál bol vynikajúci, navodili podľa mňa výbornú atmosféru, takže aj samotný odber prebiehal omnoho lepšie a ja som sa cítil príjemne,“ povedal Maroš Molnár tesne po odbere, ktorý chcel týmto aktom povzbudiť ľudí v Žiari nad Hronom i v blízkom okolí, aby sa tiež k darovaniu krvi odhodlali. „Vaša krv je v nemocnici veľmi potrebná. Nikdy neviete, kedy môžete zachrániť život možno aj tej svojej najbližšej osobe. Takže sa nebojte a choďte darovať krv. Držím vám päste,“ odkázal budúcim darcom. A personálu sľúbil, že sa do žiarskej nemocnice bude vracať pravidelne a aspoň raz ročne príde krv darovať. 

450 mililitrov krvi

Darovanie krvi je veľký prejav ľudskej spolupatričnosti, ochoty pomôcť iným ľuďom. Je to doslova dar života,“ hovorí primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia žiarskej nemocnice Eva Sucháčová a ďalej vysvetľuje, že krv v nemocnici potrebujú stále, vo všetkých ročných obdobiach a všetky krvné skupiny. „Podáva sa nielen pri akútnych krvácaniach, ťažkých úrazoch, rozsiahlych operačných výkonoch či krvácaniach z tráviaceho traktu, ale čoraz viac krvi potrebujú aj onkologickí pacienti, ktorých počet v populácii narastá a taktiež u nich narastá potreba podávania transfúznych liekov. Bez nich by títo pacienti veľakrát nemohli zvládnuť svoje ochorenie a absolvovať náročnú onkologickú liečbu,“ podotýka.

Primárka vysvetľuje, že na to, aký dôležitý je akt darovania krvi, je celý proces v podstate veľmi jednoduchý a pre darcu bezpečný. Darca sa najprv zaregistruje, vyplní dotazník a je mu odobratá vzorka krvi na predodberové vyšetrenie. Následne je vyšetrený lekárom, ktorý zároveň dotazník a predodberové vyšetrenie zhodnotí. Ak je všetko v poriadku, posiela darcu na samotný odber krvi.

Samotný odber krvi trvá krátko, spravidla päť až šesť minút, maximálne desať minút. Darca počas neho daruje asi 450 mililitrov krvi. Darcom krvi môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, prípadne 65 rokov u viacnásobného darcu krvi. Prípustná dolná hranica hmotnosti darcu je 50 kilogramov. O podrobnejších náležitostiach rozhodne lekár pri vyšetrení pred samotným odberom,“ priblížila primárka a dodáva, že špeciálna príprava na odber nie je potrebná, avšak deň pred odberom by darca nemal vykonávať náročnú fyzickú činnosť, napríklad navštíviť posilňovňu, mal by dodržiavať dostatočný pitný režim, či jesť ľahkú stravu. 

V deň pred odberom je dobré vypiť aspoň pol litra tekutiny, darca tiež nemá prísť nalačno a vhodné je zjesť ľahké raňajky. Ak to nestihne, aj u nás sa môže pred odberom občerstviť,“ dodáva primárka. Interval darovania je pre mužov každé tri mesiace a pre ženy každé štyri.

Krv darujú aj zamestnanci nemocnice

Darcami krvi sú aj mnohí zamestnanci žiarskej nemocnice:

Anna Fungáčová, vedúca sestra neurologického oddelenia: „Keď som mala deväť rokov, stal sa mi ťažký úraz a vtedy som veľmi potrebovala túto vzácnu tekutinu. Darovaná krv mi, okrem šikovného operatéra, zachránila život. Keď mi mama potom vysvetlila, čo sa stalo, vedela som, že to musím nejakým spôsobom vrátiť. Nemohla som sa dočkať, keď budem dospelá a od svojich osemnástich rokov darujem krv. Už mám za sebou 20 odberov.

Veronika Sedliaková, lekárka OAIM: „Chcela som pomôcť ľuďom. Už len samotné naše povolanie je tu na to, aby sme ľuďom pomáhali. Darovanie krvi je niečo, čo mne neublíži a iným pomôže. A už aj u nás vidíme, ako to ľudia potrebujú a tej krvi je naozaj málo.

Štefan Paľúch, lekár OAIM: „Raz v nedeľu som mal pohotovostnú službu a doviezli nám mladého motorkára, ktorý havaroval. Hneď sme ho operovali. Mal ťažké vnútrobrušné krvácanie a potreboval veľa krvi, preto nám ďalšiu museli priviesť. Všetko dobre dopadlo, no vtedy som sa rozhodol, že sa stanem darcom. Povedal som si - prečo nie aj ja, keď môžem takto ľuďom pomôcť? Odvtedy chodím darovať krv pravidelne, bolo to už viac ako 20-krát, takže už mám striebornú Janského plaketu. Ak budem zdravý a všetko bude v poriadku, tak samozrejme budem pokračovať aj ďalej.

Hematologicko-transfúziologické oddelenie sa nachádza v areáli žiarskej nemocnice v samostatnej budove bloku C, na prízemí vľavo so samostatným vchodom zboku.

 


Novinky

07.08.2020 10:14:05 Naše mesto

Certifikovaní ambasádori naučia žiarske deti korčuľovať. Kurzy sú zadarmo

Od septembra prichádza do žiarskych škôl nový projekt, vďaka ktorému sa deti naučia korčuľovať. Týždňové korčuliarske kurzy nebudú stáť rodičov ...

06.08.2020 12:53:47 Naše mesto

Ovocný sad oficiálne zaregistrovaný

Ešte na jeseň v roku 2017 vznikol v našom Parku Štefana Moysesa prvý Mestský ovocný sad na Slovensku. Spolu sme tu vysadili ...

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...

29.07.2020 11:56:37 Naše mesto

Mesto má autovraky na svojom území zmapované

Nemajú evidenčné číslo, platnú technickú ani emisnú kontrolu a dlhodobo zaberajú parkovacie miesto alebo iný priestor. V neposlednom rade ohrozujú ...

28.07.2020 10:48:51 Naše mesto

Pozitívni LEN manželia, ktorí sa vrátili z Čiech

Regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil LEN jedného pozitívneho po včerajšom testovaní v osade Pod Kortínou. Ide o manžela už pozitívnej ...

27.07.2020 13:54:30 Naše mesto

Dopoludnia testovali rizikových obyvateľov osady Pod Kortínou

Dnes dopoludnia vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom testovanie obyvateľov osady Pod Kortínou, ktorí mohli prísť do ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne