Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 17.10.2021, meniny má Hedviga.   

Prišla skutočná jeseň

Zverejnené: 11.10.2021 08:50:41 |   | vytlačiť
obr: Prišla skutočná jeseň

Prvá pentáda októbra priniesla na naše územie nezvyčajné teplé počasie. Do našej oblasti sa dostával mimoriadne teplý vzduch od juhozápadu po zadnej strane rozsiahlej tlakovej výše so stredom nad Ruskom. V závislosti od fohnového vetra vystupovali maximálne denné teploty na 19 až 23°C, čo je o 5 až 8°C viac ako je dlhodobý normál. Môžeme povedať, že sme tu mali krátke babie leto. Hovorí sa, že babie leto môže trvať 3 týždne, 3 dni aj 3 hodiny.

Po slnečných a teplých dňoch prišiel chlad a dážď,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva: „Od stredy 6. októbra prišla skutočná jeseň. Teplé počasie na našom území ukončil zvlnený studený front. Pod vplyvom zvlneného studeného frontu a stredomorskej cyklóny, sa počasie zmenilo na vlhké a chladné. Záver uplynulého týždňa priniesol do našej oblasti vlnu ochladenia, ale aj slnečného počasia, až na nedeľu. V sobotu a podobne aj v nedeľu sme sa zobudili do najchladnejšieho rána tohtoročnej jesene. Minimálna teplota poklesla v našom meste na 0,9°C a v prízemnej vrstve na -1,7°C. Nadchádzajúce dni nás čaká pomerne chladné premenlivé jesenné počasie. Ochladenie, ktoré sa čaká je neobvyklé. V ďalšom týždni od pondelka 18. októbra postúpi od západu nad naše územie tlaková výš. Teploty by počas nočných a ranných hodín mali klesať pod bod mrazu. Na súčasnú ročnú dobu nás tak čakajú podpriemerné teploty. Je tu skutočná jeseň, vykurovacia sezóna sa môže začať.

14-dňová predpoveď počasia pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 18. - 24. 10. 2021

Predpovedné modely avizujú, že v priebehu tohto týždňa nás čaká ďalšia vlna ochladenia, ktorá prinesie takmer predzimné teploty. Zo Škandinávie sa nad Ukrajinu nasunie rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Súčasne nad Britskými ostrovmi sa bude nachádzať tlaková výš. Medzi týmito tlakovými útvarmi prenikne do našej oblasti studený, pôvodom arktický vzduch. V závere týždňa sa bude naše územie nachádzať vo výbežku vyššieho tlaku vzduchu. Po jeho severnom okraji postúpi v sobotu ďalší studený front.

Pondelok: Polooblačno, prechodne oblačno, ráno ojedinele hmla. Ranná teplota 4 až 2°C. Najvyššia denná teplota 13 až 16°C. Slabý premenlivý vietor.

Utorok – streda: Oblačno až zamračené, ojedinele slabý dážď alebo prehánky. Nočné teploty 3 až 0°C. Najvyššie denné teploty 11 až 13°C. Mierny severozápadný vietor.

Štvrtok – piatok: Polooblačno až oblačno, ráno a v predpoludní hmla alebo nízka oblačnosť, ojedinele prehánky. Nočné teploty 3 až -1°C. Najvyššie denné teploty 10 až 13°C. Mierny severozápadný vietor.

Sobota: Prevažne oblačno, slabý dážď alebo prehánky. Nočné teploty 4 až 2°C. Najvyššie denné teploty 10 až 12°C. Slabý západný vietor.

Nedeľa: Jasno až polooblačno, ráno ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota 3 až 1°C. Najvyššia denná teplota 12 až 14°C. Slabý premenlivý vietor.

Výhľad počasia od 18. 10. do 24. 10. 2021

Aj počas tohto obdobia očakávame chladné počasie pokročilej jesene. V oblasti vyššieho tlaku vzduchu bude prevládať anticyklonálne počasie s rannými hmlami alebo nízkou oblačnosťou. Počas dňa jasno až polojasno. Nočné teploty 3 až -1°C. Najvyššie denné teploty v intervale 13 až 15°C. Tento charakter počasia vydrží asi do stredy 20. októbra. Zo stredy na štvrtok prechod výrazného studeného frontu a opäť nová dávka studenej masy. Očakávame oblačné počasie so zrážkami alebo s prehánkami. Najvyššia denná teplota okolo 10°C. V ďalších dňoch by malo prevládať polooblačné až oblačné počasie, ráno a dopoludnia hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty v rozmedzí 4 až -1°C, pri vyjasnení v noci aj nižšie. Najvyššie denné teploty v intervale 10 až 13°C.

September 2021 v Žiar nad Hronom

Tohtoročný september bol v našom meste, ale aj v rámci nášho regiónu teplotne normálny až slabo nadnormálny. Priemerná mesačná teplota bola 14,5°C s kladnou odchýlkou 0,4°C od normálu 1981 – 2010. Najvyššiu maximálnu dennú teplotu 29,0°C sme mali v dvoch dňoch (12. a 16. 9.), naopak, najnižšiu minimálnu dennú teplotu 2,8°C sme namerali 23. 9. Najvyššia priemerná denná teplota 20,5°C bola zaznamenaná dňa 15. 9. V mesiaci september sa vyskytlo 12 letných dní. Trochu prekvapením bolo, že sme nezaznamenali ani jeden tropický deň (30°C a viac). September bol zrážkovo slabo podnormálny, keď spadlo 43,8 mm zrážok, čo zodpovedá 80 % normálu. Najvyšší denný úhrn 25,9 m sme zaznamenali dňa 17.9. V priebehu mesiaca sme mali 8 dní so zrážkami, 4 dni s hmlou a ani jeden deň s búrkou, čo je tiež prekvapenie. Trvanie slnečného svitu bolo slabo nadnormálne a dosiahlo 224 hodín, čo predstavuje 132 % normálu. Priemerný denný slnečný svit tak bol 7,5 hodiny.

 


Novinky

15.10.2021 10:33:39 Naše mesto

Vykurovacia sezóna začala. Nezanedbajte stav vášho vykurovacieho telesa a komína

S príchodom vykurovacej sezóny prichádzajú vo zvýšenej miere aj požiare rodinných domov, ktoré sú najmä spojené so zlým stavom vykurovacieho ...

15.10.2021 10:20:58 Naše mesto

Príhovor primátora k seniorom pri príležitosti Mesiaca úcty k starším

Už druhý rok nás sužuje pandémia koronavírusu, ktorý v mnohom ovplyvnil kultúrno-spoločenský život v našom meste. To je aj dôvod, ...

12.10.2021 09:33:56 Naše mesto

Do Týždňa dobrovoľníctva sa v našom meste zapojilo sto dobrovoľníkov

Už niekoľko rokov Centrum voľného času v Žiari nad Hronom, ako Infobod dobrovoľníctva v spolupráci s Centrom dobrovoľníctva Banská Bystrica, ...

11.10.2021 08:50:41 Naše mesto

Prišla skutočná jeseň

Prvá pentáda októbra priniesla na naše územie nezvyčajné teplé počasie. Do našej oblasti sa dostával mimoriadne teplý vzduch od juhozápadu ...

08.10.2021 09:04:40 Šport

Šimon Sečkár: Vždy som si predstavoval, aké by to bolo, keby som sa dostal na Majstrovstvá Európy

Karatista Šimon Sečkár dosiahol svoj životný úspech tento rok v auguste, kedy na Majstrovstvách Európy vo Fínsku získal bronz. V ...

07.10.2021 13:56:43 Naše mesto

Priestranstvo pod obchodom vyčistené, ale na ako dlho?

Na ploche pod Kauflandom sa už roky zdržujú neprispôsobiví občania, za ktorými tu ostáva množstvo odpadu. V ostatných dňom sme ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne