Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 01.12.2021, meniny má Edmund.   

Prvý závan zimy

Zverejnené: 22.11.2021 08:34:27 |   | vytlačiť
obr: Prvý závan zimy

Tohtoročná jeseň, najmä druhá polovica, nás sprevádza anticyklonálne ladeným počasím – to znamená, že prevažujú dni bez zrážok s bohatou dotáciou slnečného svitu. Prvá polovica novembra prinášala na naše územie prevažne ustálene počasie neskorého babieho leta. Počasie bolo niekoľko dní pod vplyvom vyššieho tlaku vzduchu, ktorý zabezpečoval stabilné, no inverzné počasie. Maximálne denné teploty oscilovali medzi 6 až 12°C, podľa toho pretrvávala nízka oblačnosť.

November sa nám prehupol do druhej polovice a čoraz viac sa počasie podobá na to, na aké sme v jeseni zvyknutí,“ hovorí na úvod meteorológ Ján Wolf a dodáva, že ráno sa zobúdzame do hmly alebo nízkej oblačnosti, ktorá sa častokrát drží až do popoludňajších hodín. „Počas predposledného novembrového, ale aj jesenného víkendu, až na nedeľu, prevládalo príjemné a pomerne teplé počasie s maximálnou dennou teplotou 13,5°C. Nástup zimy sa však neúprosne blíži, ale v tomto týždni až do piatku si ešte užijeme pomerne priaznivé počasie. Zmena počasia prichádza v druhej polovici týždňa. V závere novembra a začiatkom decembra sa očakáva nepriaznivé počasie. Dôvodom nepriaznivého počasia bude oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa bude udržiavať v severnej polovici Európy. Po zadnej strane tlakovej níže by k nám mal v druhej polovici tohto týždňa preniknúť studený pôvodom morský polárny vzduch. Okolo Kataríny (25.11.) to aktuálne vyzerá tak, že sa nad našou oblasťou bude nachádzať teplotné rozhranie, ktoré doslova oddelí zimné počasie od jesenného. Naše územie sa bude nachádzať v teplom sektore tohto rozhrania. Aktuálne behy numerických modelov, tak na Katarínu očakávajú skôr inverzné počasie. V piatok by od juhozápadu malo postúpiť zrážkové pole, ktoré prinesie dážď alebo dážď so snehom, na hory sneženie. Možné ochladenie na prelome mesiacov by mohlo priniesť snehovú pokrývku aj do nižších polôh. Pripomeniem, že 30. novembra končí meteorologická jeseň a 1. decembra začína meteorologická zima,“ dodáva meteorológ.

14-dňová predpoveď pre náš región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 22. – 28. 11. 2021

Po prechode nevýrazného studeného frontu (pondelok) sa od západu rozšíri nad naše územie tlaková výš. Zo štvrtka na piatok prechod zvlneného studeného frontu, za ktorým sa mierne ochladí. Zdá sa, že v druhej polovici týždňa, počasie ako celok, bude ovplyvňovať oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Je pravdepodobné, že Katarína bude v nižších polohách na blate.

Pondelok: Polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo mrholenie. Ráno a dopoludnia miestami nízka oblačnosť alebo hmla. Denná teplota 6 až 8°C. Mierny západný vietor.

Utorok – štvrtok: Polojasno, ráno ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty -2 až -4°C. Denné teploty 5 až 7°C. Slabý severovýchodný vietor.

Piatok – nedeľa: Veľká oblačnosť až zamračené, občas dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. V noci alebo ráno sa sneženie, môže sa vyskytnúť aj v nižších polohách. Nočné teploty v rozmedzí 2 až -1°C. Denné teploty v intervale 3 až 6°C. Mierny juhozápadný vietor.

Výhľad počasia od 29.11. do 5.12. 2021

V prvom decembrovom týždni postupný nástup zimného počasia. Naše územie sa bude nachádzať v rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu tiahnucej sa zo severnej Európy až nad centrálne Stredomorie. Počas tohto obdobia bude prevládať cyklonálne počasie, väčšinou s veľkou oblačnosťou a hmlisto. Prakticky každý deň sa môžu vyskytnúť zrážky, v nižších polohách zmiešané, na horách snehové. Nočné teploty v rozmedzí -2 až -4°C, v závere týždňa, pri zmenšenej oblačnosti do -7°C. Najvyššie denné teploty v intervale 2 až 5°C, pri slnečnom svite aj vyššie.

 


Novinky

30.11.2021 08:52:46 Naše mesto

Slovenská pošta opätovne upozorňuje na podvodníkov 

Blížiace sa vianočné sviatky umocnené aktuálnym lockdownom motivujú Slovákov nakupovať cez internet. To využívajú podvodníci, ktorí opäť vystupujú v mene ...

26.11.2021 12:57:52 Naše mesto

Zmeny v doručovaní sobotňajšej tlače od roku 2022

Doručovanie dennej tlače Slovenkou poštou v sobotu nie je súčasťou univerzálnej služby, ktorá je poskytovaná pre iné produkty v rozsahu ...

26.11.2021 09:47:43 Naše mesto

Dočasná zmena otváracích hodín v Tescu a Kauflande

V súvislosti s vyhláseným lockdownom nám zmenu otváracích hodní nahlásili aj hypermarkety Tesco a Kaufland. Dočasná zmena otváracích hodín na ...

25.11.2021 10:27:30 Naše mesto

Vláda SR včera schválila lockdown na dva týždne. Platí od 25. novembra

Od štvrtku 25. novembra až do 9. decembra bude platiť na celom území Slovenska lockdown. Školy aj naďalej ostávajú otvorené, ...

24.11.2021 13:50:50 Naše mesto

Ježiško v špeciálnej škole

Skoro každé dieťa má istotu, že Ježiško príde aj tento rok. Sú však medzi nami deti, ktoré si týmto faktom ...

24.11.2021 10:02:14 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Vojnové udalosti v kaštieli

Vráťme sa ešte na chvíľu k dobe vojnovej a pripomeňme si ju niekoľkými vetami, ktoré nám viac priblížia udalosti v ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne