Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch

07.12.2023 13:44:20
Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch

Zariadeniu pre seniorov Domov pri kaštieli schválil Banskobystrický samosprávny kraj dotáciu vo výške 2000 eur. Finančné prostriedky sa použili na vytvorenie úžitkovej záhrady vo vyvýšených záhonoch a na úpravu svahu záhrady. Projekt bol zrealizovaný v novembri tohto roku.

Súčasťou areálu zariadenie pre seniorov Domov pri kaštieli je aj takzvaná zadná záhrada, do ktorej sa vstupuje priamo z objektu budovy alebo z parku po hlavnom chodníku vedúcom od fontány. V záhrade je vytvorený priestor na záhradkárčenie, ktorý klientom po novom poskytujú aj vyvýšené záhony. V nich budú môcť na jar začať s pestovaním okrasných rastlín či zeleniny. 

Vybudovaním vyvýšených záhonov sme pre našich klientov vytvorili podmienky na ergoterapiu a relaxáciu, a zároveň tým vznikla aj lepšia možnosť využitia záhrady,“ hovorí Jana Filipčíková, riaditeľka zariadenia pre seniorov a približuje: „Klienti zariadenia sa budú v rámci spomínanej ergoterapie starať o rastliny, ktoré si vysadia, čo dobre vplýva na ich motoriku a psychickú pohodu a pomáha im vytvárať pocit domova a vlastnej záhrady.