Stredový pás na Ulici SNP skrášli výsadba lúčnych kvetov

13.05.2024 14:35:14
Stredový pás na Ulici SNP skrášli výsadba lúčnych kvetov

Okrem finalizácie rekonštrukčných prác naprieč žiarskou Ulicou SNP sa v uplynulých dňoch pracovalo aj na revitalizácii stredového pásu ulice. Mesto sa v spolupráci s odbornou firmou rozhodlo skrášliť tento priestor a na jeho ploche vysadilo lúčne kvety. Na ploche s výmerou približne 3554 metrov štvorcových tak budete môcť vidieť 28 druhov letničiek, ktoré po rozkvitnutí budú tvoriť lúku poľných kvetov.

Postrekom zabránili burine

Samotný proces revitalizácie začal už pred niekoľkými týždňami. „V prvej fáze boli vykonané postreky proti zaburineniu, ktorých úlohou je zlikvidovať všetky buriny v pôde. V druhej fáze prebehla úprava pôdy so zapracovaním prípravku na podporu udržania vlahy v pôde. Následne sme pristúpili k samotnému výsevu lúčnych kvetín,“ priblížila projektová manažérka mesta Michaela Mikulová s tým, že ak by postrek nevyužili, burina by mohla letničky prerásť. Pri samotnej výsadbe letničiek zvolili zmes Multicolor. Na otázku, prečo vybrali práve takýto typ výsadby, Mikulová odpovedala, že lúčne výsadby sú udržateľnejšie a sú na ne nižšie náklady na údržbu.

Ulica SNP zakvitne už tento rok 

Vodiči, ale aj obyvatelia, ktorí ulicou prechádzajú, by mali prvé lúčne kvety zazrieť ešte tento rok. „Alej farebných lúčnych kvetov by mala vzniknúť po celej Ulici SNP, čo bude nielen efektívne pre oko, ale celkovo vizuálne skrášli nevyužitý priestor, kde je väčšinou sálavá plocha,“ priblížila projektová manažérka s tým, že tento typ výsadby sa rozhodli využiť hlavne z dôvodu, že ide o rastliny nižšieho vzrastu, ktoré vyrastú do výšky približne 40 centimetrov, a teda nebudú zavadzať ani prekážať vodičom vo výhľade. 

Okrem tohto je, podľa Mikulovej, lúčna výsadba vhodná na takéto plochy aj preto, že sa výborne hodí do našich klimatických podmienok, ktoré sa z roka na rok viac a viac otepľujú. Zdôraznila tiež, že okrem nízkeho vzrastu sú tieto rastliny nenáročné na pravidelné zavlažovanie či na kosenie a sú vhodným zdrojom potravy pre opeľovače a hmyz. 

Lúčna zmes alebo vysievaná lúka je efektívna voľba aj kvôli tomu, že sa nemusí pravidelne kosiť, čím znižujeme náklady na kosby," vysvetlila Mikulová s tým, že sa táto výsadba dokáže sama obnoviť a na ďalší rok opäť vykvitnúť bez toho, aby sa vykonávala nová, opätovná výsadba.