Študenti žiarskeho gymnázia zostrojili robotickú pandu, ktorá dokáže nahradiť detskú pestúnku

25.06.2024 12:57:14
Študenti žiarskeho gymnázia zostrojili robotickú pandu, ktorá dokáže nahradiť detskú pestúnku

Tím Bamboo Club z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom sa so svojím projektom HUG PATROL dostal medzi päticu najlepších projektov v tohtoročnej ENTER programiáde. 

Žiaci žiarskeho gymnázia sa po úspešnom zvládnutí súťaže FLL, kde sa prebojovali až do celoslovenského finále a obstáli v náročnej konkurencii skúsených tímov, rozhodli zmerať si sily s tímami z celého Slovenska aj v programovaní micro:bitov. Vznikol štvorčlenný tím Bamboo Club, ktorý tvoria Betka, Rebeka a Linda z Kvarty a Vraťo z Tercie. 

Počas niekoľkých týždňov intenzívnej práce navrhli a zrealizovali projekt Hug Patrol. Ich práca zaujala porotu a tá ich vybrala medzi päticu finalistov, ktorí dostali šancu odprezentovať svoj nápad pred odbornou porotou naživo. Vo štvrtok, 6. júna 2024, sa predstavili na finálovom kole v Bratislave, kde odprezentovali svoj projekt a zodpovedali množstvo otázok od poroty, ktorej vysvetlili, ako projekt funguje a v čom všetkom je užitočný. 

Robotická panda, ktorá meria teplotu, prach a reaguje na zvuky a pohyb

Miroslava Mesárošová, vedúca robotického krúžku, na ktorom sa študenti pripravovali na obe súťaže, je na štvorčlenný tím gymnazistov patrične hrdá. Keď nám prišlo vyrozumenie, že nás vybrali, boli sme, samozrejme, šťastní, Myslím si, že sa im tohto roku veľmi darilo a sme na nich hrdí. Nielen ja, ale aj škola. Myslím si, že robia dobré meno nielen sebe, ale aj škole celkovo,“ zhodnotila vedúca robotického krúžku. 

Podľa jej slov išli študenti do ENTER programiády pripravení a so skúsenosťami, ktoré nadobudli už počas prvej súťaže (FLL). Nerobil im problém ani krátky časový úsek, za ktorý museli projekt vymyslieť a následne ho zrealizovať. 

Výsledkom projektu bolo prepojenie plyšovej hračky a elektronického zariadenia – plyšová robotická panda Vanda, ktorá pomáha rodičom so starostlivosťou o deti. „V podstate ide o milú verziu digitálnej opatrovateľky, ktorá nielen upozorňuje rodiča na to, čo sa deje s jeho dieťaťom, ale zároveň je aj kamarátom dieťaťa, ktoré si ho nosí všade so sebou,“ vysvetlila Mesárošová s tým, že robotická panda dokáže merať teplotu, prach, reagovať na hlasné zvuky alebo na prudký pohyb a po stlačení bruška prehrá melódiu. 

A prečo si študenti vybrali práve zvieratko pandu? „Panda, všeobecne plyšák, je najbližšia hračka dieťaťa, o ktoré sa môže starať. A keďže sme chceli pomôcť najširšej skupine ľudí, čiže rodičom s malými alebo dorastajúcimi deťmi, tak sme vymysleli tento nápad, ktorý by pomohol viacerým ľuďom,“ vysvetlil gymnazista Vraťo, ktorý sa postaral o programovanie plyšovej hračky. Do pandy študenti zabudovali takzvanú rodičovskú jednotku, ktorá na maličkom displeji vypisuje všetky informácie, ktoré panda získa. Zvuk, ktorý následne vydá, upozorní rodiča na to, že sa niečo deje. Rodič takisto dokáže zistiť, či sa s pandou hýbalo. „Keď sa s pandou urobí silný pohyb, jednotka oznámi rodičovi, že panda spadla. Je to niečo ako bezpečnostná funkcia,“ dodal Vraťo. 

Panda okrem spomínaných funkcií obsahuje aj kameru, ktorá vie zistiť, si sa v jej zornom poli nachádza človek a upozorniť rodiča, ak dieťa nevidí. Do pandy žiaci pridali aj levanduľu, ktorá má upokojujúce a antibakteriálne účinky. „Levanduľa je v sáčku, ktorý sa dá vybrať a poprípade vymeniť za inú vôňu,“ vysvetlila Rebeka z tímu Bamboo, ktorá mala na starosti projektovú časť.