Svätokrížsky dom bude uchovávať históriu nášho mesta

11.12.2014 19:40:38
Svätokrížsky dom bude uchovávať históriu nášho mesta

Vedenie mesta sa rozhodlo pre kúpu pôvodného domu na Svätokrížskom námestí, v ktorom plánuje zriadiť expozíciu histórie nášho mesta. Tomuto návrhu dali zelenú aj žiarski poslanci.

Svätokrížsky dom má byť akousi expozíciou histórie mesta. „Budova bude slúžiť na viacero účelov," uviedol primátor Peter Antal a dodal: „Plánujeme v ňom organizovať rôzne menšie kultúrne podujatia, napríklad folklórneho zamerania. Svätokrížsky dom však bude slúžiť najmä na zachovanie tradícií a histórie nášho mesta. Som presvedčený, že Žiar nad Hronom si zaslúži takýto stánok a aj v rámci svojich finančných možností dokáže prevádzkovať, udržiavať a priniesť niečo nové do života nášho mesta."

S myšlienkou na zriadenie expozície histórie mesta sa stotožnili všetci poslanci prítomní na decembrovom zasadnutí MsZ. Svojím hlasovaním podporili kúpu nehnuteľnosti v sume 80-tisíc eur nachádzajúcej sa na Svätokrížskom námestí.

Na možnosť odkúpenia spomínanej budovy upozornili primátora miestne aktivistky. „V momente, ako mi dom ukázali, nadchol som sa pre myšlienku zriadenia expozície. Som veľmi rád, že sa s tým stotožnili aj naši poslanci a tento návrh podporili," podotkol ďalej primátor.

Zriadeniu expozície histórie mesta sa veľmi teším. Verím, že to bude úspešný projekt. Som veľmi rád, že tu vytvoríme priestor, kde budeme môcť nielen miestnym obyvateľom, ale aj návštevníkom mesta ukázať, ako sa mesto Žiar nad Hronom a aj Svätý Kríž vyvíjali," uviedol počas zasadania poslanec Rastislav Uhrovič a rovnako pozitívne sa vyjadril aj Peter Dubeň: „Žiarčania, ktorí tu žijú a bývajú dlhšie vedia, ako vyzeral starý Žiar, respektíve Svätý Kríž. Dom, ktorého kúpu sme odsúhlasili, je jedným z tých, ktoré zostali z éry Svätého Kríža. Zriadenie expozície je veľmi dobrá myšlienka a finančné prostriedky budú účelovo využité na to, aby sme si spomenuli na históriu nášho mesta a zachovali ju aj pre ďalšie generácie."

 

Ďalšie články - Naše mesto

V Nemocnici AGEL Žiar nad Hronom sa začalo s plánovanou rekonštrukciou
12.06.2024 12:56:07

V Nemocnici AGEL Žiar nad Hronom sa začalo s plánovanou rekonštrukciou

Avízované plány rekonštrukcie žiarskej nemocnice sa začali napĺnať. Ako prvé prejde obnovou oddelenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Cieľom spoločnosti AGEL je vybudovať moderné a bezpečné prostredie nielen pre pacientov, ale aj pre...

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu v Žiari nad Hronom
10.06.2024 07:49:58

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu v Žiari nad Hronom

Od štvrtka, 6. júna do nedele, 9. júna, si volili občania Európskej únie svojich poslancov. Na Slovenku sme volili v sobotu, 8. júna. Zastupovať v europarlamente nás bude 15 poslancov. Volieb do Európskeho parlamentu sa na Slovensku zúčastnilo 1 505 176..

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky
06.06.2024 12:48:58

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Z garáže, do haly, zo študentského projektu až na úspešný technologický startup, o ktorom informovali aj svetové médiá. Zo študentského projektu Žiarčana Huga Repáňa sa zakrátko stala úspešná technologická firma, dôkazom čoho je odštartovanie úplne...

Odkrývame históriu mesta: Náš kaštieľ žije archeologickými nálezmi I.
05.06.2024 09:39:03

Odkrývame históriu mesta: Náš kaštieľ žije archeologickými nálezmi I.

Komplexná rekonštrukcia biskupského kaštieľa je v plnom prúde a už úvodné týždne priniesli archeologické objavy, ktoré výrazne rozširujú minulosť a súčasne poznanie našej národnej kultúrnej pamiatky. Pôvodná podlaha nádvoria, datovaná do polovice 19. stor

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png