Dnes je 21.10.2020, meniny má Uršuľa.   

Sychravé jesenné počasie

Zverejnené: 12.10.2020 08:12:43 |   | vytlačiť
obr: Sychravé jesenné počasie

Október je mesiac, v ktorom sa počasie môže predviesť naozaj v rôznych podobách. Vzhľadom na ročnú dobu sme v noci 4. októbra zaznamenali neobvyklú silnú búrku. Búrkovú činnosť inicioval studený front, ktorý prechádzal naším územím zo soboty na nedeľu.

Ako ďalej hovorí žiarsky meteorológ Ján Wolf, nočná búrka tak pripomínala stred leta. „Počas búrky spadlo v našom meste 12,5 mm zrážok. Najviac zrážok bolo zaznamenaných v južnej a západnej časti nášho regiónu, kde spadlo 15 až 30 mm zrážok. Uplynulý týždeň bol dosť premenlivý, ojedinele sa vyskytli zrážky. Piatok 9. októbra bol v podstate jediným dňom, ktorý ako tak pripomínal babie leto, s maximálnou dennou teplotou 20,4°C,“ hovorí ďalej meteorológ.

Druhý jesenný mesiac bude v najbližších dňoch viac sivý ako slnečný. Tento týždeň dorazí pravé jesenné počasie. Cez deň sa citeľne ochladí. „Zmenu v charaktere počasia vyvolal zvlnený studený front, ktorý prešiel našou oblasťou počas nedele 11. októbra. Po chladnej a daždivej nedeli začína tento týždeň nepríjemným sychravým počasím. Slnko, mraky a dážď sa budú striedať častejšie. V noci, pri vyjasnení, je možný prízemný mráz. Nad strednou Európou sa bude nachádzať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá prinesie viac oblačnosti, dážď, ale aj veterné počasie. Prvá dekáda októbra je za nami, ale o babom lete sa tento rok nebude dať hovoriť. Počasie, ktoré tu budeme mať najbližšie dni, bude charakterizovať skôr pravú jesennú atmosféru,“ dodáva žiarsky meteorológ.

14-dňová predpoveď pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 12. – 18. 10. 2020

Na začiatku tohto týždňa počasie u nás skomplikuje cyklóna, ktorá bude postupovať z centrálneho Stredomoria nad strednú Európu a ďalej na severovýchod. Svojim zrážkovým pásmom výrazne zasiahne do počasia v našej oblasti. Upokojeniu počasia dôjde až od štvrtka, kedy zrážky budú len vo forme prehánok. Zrážkovou činnosťou budú poznačené aj veľmi nízke maximálne denné teploty.

Pondelok – streda: Oblačno až zamračené, občas dážď, môže byť aj výdatný. Pomerne chladno. Nočné teploty 7 až 4°C. Denné teploty 8 až 12°C. Mierny až čerstvý severozápadný vietor.

Štvrtok – piatok: Premenlivá, veľká oblačnosť, občas prehánky alebo dážď, hlavne v piatok. Nočné teploty 5 až 3°C. Denné teploty 10 až 13°C. Mierny severozápadný vietor.

Sobota – nedeľa: Polooblačno, ráno miestami hmla. Nočné teploty 5 až 3°C. Denné teploty 10 až 14°C. Mierny severozápadný vietor.

Výhľad počasia od 19.10. do 25. 10. 2020

Minimum slnečných lúčov bude aj počas tohto obdobia. Prevládať bude typické jesenné počasie s mrakmi a dažďom. Na krátky čas sa môže objaviť slnko. Na začiatku tohto týždňa sa prehĺbi nad západným Stredomorím tlaková níž, ktorá bude postupovať cez naše územie ďalej na severovýchod. Zrážky spojené s tlakovou nížou očakávame v utorok a stredu. Vo štvrtok sa budeme nachádzať vo výbežku vyššieho tlaku vzduchu. Nočné teploty v rozmedzí 7 až 3°C. Denné teploty v intervale 11 až 13°C. Od piatku sa od severozápadu priblížia do našej oblasti frontálne systémy, ktoré budú spojené s ďalšou rozsiahlou cyklonálnou oblasťou nad severozápadnou Európou. Prevládať by malo oblačné, daždivé a veterné počasie. V noci, pri malej oblačnosti alebo jasnej oblohe, budú minimálne teploty vzduchu klesať na 3 až -2°C. Cez deň sa budú pohybovať v intervale 7 až 10°C. Nástup babieho leta neočakávame ani v dohľadnom období, takže aj naďalej bude premenlivé počasie.

Teplotne nadpriemerný september 2020

Počas septembra prevládalo anticyklonálne počasie. Väčšina dní bola teplotne nadnormálna a bohatá na slnečný svit (235 hodín). Tohtoročný september skončil ako celok teplotne nadnormálny, s priemernou mesačnou teplotou 15,7°C, čo je o 1,6°C viac ako dlhodobý priemer (1981 – 2010). Najvyššia teplota mesiaca bola nameraná 14. septembra a jej hodnota bola 29,7°C. Absolútne najnižšia teplota bola nameraná 27. septembra s hodnotou 3,9°C. Vďaka bohatému slnečnému svitu a prevládajúcemu teplému počasiu sme pozorovali 14 letných dní. Prekvapujúce je, že sme nezaznamenali ani jeden tropický deň, čo v posledných rokoch bývalo pravidelnosťou. Počas mesiaca spadlo 93,3 mm zrážok, čo predstavuje 165 % normálu. Mesiac ponúkol 2 dni s búrkou a 8 dní s dažďom, ale aj intenzívne, 24. hodinové, zrážky, a to 7. septembra s úhrnom 45,2 mm. Výdatné zrážky sme zaznamenali aj 25. septembra s úhrnom 25,4 mm.

 


Novinky

19.10.2020 10:36:17 Naše mesto

Slovenská pošta vyplatí štátne sociálne dávky a dôchodky aj počas núdzového stavu

Od pondelka 19. do utorka 27. októbra 2020 vypláca Slovenská pošta štátne sociálne dávky vrátane dôchodkov obyvateľom do vlastných rúk ...

16.10.2020 11:24:17 Naše mesto

Vykurovacia sezóna začala. Staráte sa o komín dobre?

Nestihli ste tento rok vyčistiť a skontrolovať váš komín? Robíte veľkú chybu. S nástupom chladných dní sa začína vykurovacia sezóna, ...

15.10.2020 08:16:57 Naše mesto

Slovenská pošta žiada ľudí o zodpovedné dodržiavanie opatrení

Vzhľadom na nárast počtu prípadov infikovaných osôb na COVID-19 na Slovensku a v záujme znižovania rizika šírenia tohto ochorenia Slovenská ...

14.10.2020 12:51:07 Naše mesto

Našim jubilantom

Žijeme zvláštne časy, keď ľudstvo trápi pandémia, spôsobená novým typom koronavírusu. Ten môže predstavovať vážne ohrozenie zdravia najmä u ľudí ...

12.10.2020 13:49:45 Šport

Novým trénerom FK Pohronie Jan Kameník

Vedenie klubu predstavilo v pondelok 12. októbra nového trénera A-tímu, ktorým sa stal 38-ročný Jan Kameník. Tréner Kameník pôsobil v ...

12.10.2020 08:12:43 Naše mesto

Sychravé jesenné počasie

Október je mesiac, v ktorom sa počasie môže predviesť naozaj v rôznych podobách. Vzhľadom na ročnú dobu sme v noci ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne