Technické služby majú v tomto roku naplánované štyri kosby

01.06.2023 11:33:28
Technické služby majú v tomto roku naplánované štyri kosby

Kosenie v meste sa v posledných týždňoch stalo tŕňom v oku mnohým obyvateľom Žiaru nad Hronom. Tí sú nahnevaní a so svojimi otázkami a prosbami sa obracajú na primátora Petra Antala, predstaviteľov mesta aj na Technické služby. Tie v tomto roku začali s kosením neskôr ako zvyčajne.

V tomto roku Technické služby pri začatí kosby výrazne obmedzoval dážď a začalo sa o týždeň neskôr ako boli zvyknutí. Ako informuje riaditeľ TS Igor Rozenberg, dážď spomalil už oneskorenú prácu a podporil rast trávy. Tieto udalosti zapríčinili enormne vysokú trávu tento rok. Igor Rozenberg ďalej vysvetľuje, že kosenie počas dažďa je možné asi len teoreticky.

Po daždi je tráva mokrá. Na strojoch zapcháva nasávacie potrubie do zberných košov a pri ručnom kosení, ktoré je výrazne pomalšie ako strojné, výsledok kosenia nie je uspokojivý,“ hovorí. Príliš silné horúce dni prácu obmedzujú menej ako daždivé.

Mnohí ľudia sa pri kosení sťažujú na hluk. Niektorým prekáža, že sa kosí skoro ráno a iným, že sa kosí popoludní. Táto práca sa podľa riaditeľa TS vykonáva v bežnom pracovnom čase od pondelka do piatku. „V minulosti sme sa rozhodli, že ak je to potrebné, predlžujeme práce cez pracovný týždeň maximálne do šiestej tak, aby sme cez víkend nemuseli obyvateľov obťažovať hlukom.

Ďalej dodáva, že tento rok sú naplánované štyri kosby. „V rozpočte zatiaľ máme schválené tri. Predpokladáme však, že v rozpočte táto zmena prejde.

Pri kosení Technické služby uplatňujú techniku, ktorú už majú overenú. „V zásade platí, že by sme mali dodržať rovnaký postup ako zvyčajne, pretože na mieste, ktoré na jeseň skončíme je menšia tráva, ako na mieste, kde sme začínali. Ak je potrebné, operatívne tento postup môžeme zmeniť, čo sa niekedy aj stáva. Spravidla začíname na Etape a končíme na Pod vrškoch a IBV.

Ako ďalej hovorí, do konca týždňa plánujú dokončiť starú časť mesta a park. Od budúceho týždňa bude vzhľadom na posilnenie kapacít prebiehať kosba súčasne na Hviezdoslavovej ulici a aj na Pod vrškoch. Ihneď, ako sa dokončí prvá kosba, začne sa s druhou.

Prvá kosba tento rok je kritická. V takejto situácii robí všetko a každý čo môže, aby sme to zvládli. Prirovnal by som to skôr k haseniu požiaru, ako k plánovanej práci. Stoja proti vám rôzne okolnosti a vstupujú do toho naviac faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť,“ uzatvára Igor Rozenberg.

O ďalšom priebehu prác vás budeme informovať.

(kh)

 

Ďalšie články - Naše mesto

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí
30.05.2024 14:23:50

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí

V stredu 22. mája sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom už po druhýkrát konalo veľké environmentálne podujatie s názvom „Dotyk lesa,“ ktoré bolo určené pre žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Podujatie bolo zamerané na...

Práce na autobusovej čakárni finišujú
30.05.2024 10:45:20

Práce na autobusovej čakárni finišujú

Už niekoľko týždňov prebiehajú rekonštrukčné práce na budovaní čakárne pre cestujúcich v Žiari nad Hronom, ktorá vzniká v priestoroch bývalej herne za poštou, smerom k predajni mobilného operátora. Mesto na tento účel schválilo dotáciu vo výške...

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 
27.05.2024 12:42:43

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 

Športovisko v areáli Základnej školy Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom sa dočká modernizácie. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 274 tisíc eur. V rámci projektu bude vybudovaný bežecký ovál s umelým...

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod
23.05.2024 12:35:54

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod

Od 1.6.2024 dochádza k zmene miesta prevádzkovania zberného dvora z ulice SNP 131 v Žiari nad Hronom (súčasná adresa) do areálu bývalej skládky odpadov v Horných Opatovciach. Dôvodom presunu je sťahovanie sa spoločnosti do nových priestorov. Prevádzka...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png