Technické služby sú pripravené aj na nečakané sneženie

31.01.2024 10:53:09
Technické služby sú pripravené aj na nečakané sneženie

Hoci mnohí ľudia by už najradšej privítali jar, zima v našom meste ešte stále nepovedala posledné slovo. Rána bývajú poriadne mrazivé a obyvatelia mesta si po ceste do práce či do školy musia dávať pozor na to, aby sa nepošmykli na ľade a neutrpeli úraz. So zástupcom riaditeľa Technických služieb Petrom Jagošom sme sa rozprávali o tom, ako pracujú na zimnej údržbe v týchto dňoch a aj to, ako fungujú počas pohotovosti.

Počas decembra minulého roku k nám zavítalo sneženie oveľa skôr, ako sme boli zvyknutí. Už na jeho začiatku mali technické služby plné ruky práce, keď napadlo hneď niekoľko centimetrov a zároveň nastúpili aj mrazy. O to väčšie prekvapenie prišlo, keď tesne pred Vianocami napadla v Žiari nad Hronom poriadna snehová nádielka. Zaskočené zostali aj technické služby, ktoré sa opierali o predpovede počasia.

Tento rok nás prekvapila trošku nepresná predpoveď presne pred Vianocami. Počas zimy sa opierame o predpoveď SHMÚ – model Aladin, potom ACCUWEATHER a YR, prípadne Celsius, najviac ale ten Aladin, ktorý zo skúseností trafí začiatok aj množstvo zrážok celkom presne, tentokrát bol začiatok presný, no namiesto predpovedaného dažďa zo snehom, ktorý mal prejsť do dažďa, prešiel do výdatného sneženia a na vianočný víkend sme na základe tejto predpovede nevyhlásili pohotovosť. Po začiatku sneženia sme začali zvolávať zamestnancov a všetci sa do práce dostavili aj napriek tomu, že mali voľno, za čo sa im chcem aj touto formou poďakovať,“ povedal Peter Jagoš.

Ako ďalej dodal, okrem firemných absolvovali 14 výjazdov na základe požiadaviek občanov, a to väčšinou počas neženia. „Mechanizmy presúvame podľa požiadaviek, niekedy je to mimo výkonov, keď napríklad večer zamrzne roztápajúci sa sneh zo dňa,“ vysvetlil. „Momentálne sledujeme predpoveď, v prípade potreby vyhlasujeme zamestnancom pohotovosť a pokiaľ takáto situácia nastane, nasadzujeme mechanizmy. V tomto čase, keď nesneží, chystáme kosačky a ďalšiu techniku na letnú sezónu.

Pripravenosť zimnej údržby oficiálne trvá do 15. marca, niekedy sa však stane, že výrazne nasneží aj v apríli. Ako vtedy postupujú technické služby? „V prípade takej predpovede postupujeme rovnako ako počas ostatného obdobia – vyhlásenie pohotovosti a následný výkon zimnej údržby.

Operačný plán zimnej údržby

Operačný plán zimnej údržby delí údržbu komunikačnej siete do troch stupňov dôležitosti. Prvým stupňom sú komunikácie zaisťujúce hromadnú autobusovú dopravu, príjazd ku zdravotníckym zariadeniam a dopravno – nebezpečné miesta, ako sú výjazdy z lokalít IBV a Pod Vršky na Ulici SNP. Druhý stupeň sú ostatné komunikácie nezaradené do tretieho stupňa dôležitosti. Do tretieho stupňa sú zaradené medziblokové priestory, menej frekventované chodníky, odstavné plochy, ako sú parkoviská či účelové komunikácie.

Zimná údržba zahŕňa strojné a ručné odhŕňanie a posyp chodníkov, ciest, účelových komunikácií a parkovísk. Do zimnej údržby je zaradených 16 zamestnancov, konkrétne vodičov a ručných pracovníkov a štyria dispečeri. Na výkon používame dva sypače s radlicou Mercedes - Benz UNIMOG, jeden veľký traktor so sypačom a radlicou a jeden veľký traktor so zadnou radlicou. Tie zabezpečujú údržbu ciest v meste. Ďalej dve multicar M26 - sypače s radlicou, dva malotraktory sypače s radlicou a jeden ručne vedený jednonápravový traktor. Tie udržiavajú sieť chodníkov v meste a šmykom riadený nakladač na nakládku posypu. V prípade potreby vedia Technické služby nasadiť aj rýpadlo – nakladač,“ povedal Jagoš.

V rámci zimnej údržby funguje aj tradičná pohotovosť, ktorá závisí od aktuálnej predpovede počasia. V prípade potreby a väčšej snehovej nádielky je tiež pripravená Horúca linka zimnej údržby, ktorú zastihnete na čísle 0915 317 044.

Aj keď to momentálne vyzerá, že jar a leto sú v nedohľadne, zástupca riaditeľa TS Peter Jagoš prezradil, že už teraz pripravujú techniku na letnú sezónu. „Realizujeme orez stromov, nasledovať bude jarné hrabanie lístia, strojné zametanie celého mesta a strihanie trvalkových záhonov.“ 

(kh)

 

Ďalšie články - Naše mesto

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva
22.02.2024 14:18:41

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva

Vo štvrtok 22. februára sa poslanci mestského zastupiteľstva zasadli po prvýkrát. Prítomných bolo 17 poslancov. Všetci prítomní si v úvode zastupiteľstva minútou ticha uctili pamiatku nášho kolegu, historika a kastelána Petra Mosného, ktorý nás navždy...

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni
22.02.2024 10:40:44

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni

Prostredníctvom našej dcérskej spoločnosti Technické služby Žiar nad Hronom podávame žiadosť o dotáciu z Fondu na podporu športu na projekt vytvorenia saunového sveta v novej plavárni.  Po komplexnej rekonštrukcii a modernizácii krytej plavárne...

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD
22.02.2024 10:29:17

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD

Ako minulý týždeň informoval primátor mesta Peter Antal, samospráva plánuje kúpiť nové autobusy pre mestskú hromadnú dopravu. Aktuálne je možné cez program Integrované investície Rady partnerstva Banskobystrického samosprávneho kraja získať dotáciu...

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev
22.02.2024 10:24:55

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev

V polovici februára začali naše technické služby s odstraňovaním starých detských prvkov vo vnútroblokových priestoroch. Hojdačky, kolotoče či preliezky, ktoré boli osadené v 70. a 80. rokoch minulého storočia, dnes už nevyhovujú aktuálnym bezpečnostným..

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png