Tituly majstrov republiky v karate aj do Žiaru

07.12.2023 10:19:12
Tituly majstrov republiky v karate aj do Žiaru

V sobotu 25. novembra 2023 sa vo Vranove nad Topľou konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v karate družstiev. MŠK Žiar nad Hronom postavil 2 družstvá v disciplíne súborné cvičenia kata a 2 družstvá v športovom zápase kumite. V konkurencii 129 družstiev z 22 klubov z celého Slovenska sa opäť nestratili.

V súborných cvičeniach kata nastupujú proti sebe dve trojčlenné družstvá, ktoré cvičia spoločnú zostavu. Okrem prvkov ako rýchlosť tvrdosť a technické prevedenia, je veľmi dôležitá aj synchronizácia. Vo finále je potrebné predviesť bunkai, čo je predvedenie techník kata v praxi so súperom. V kategórii 10 a 11-ročných za MŠK nastúpilo zmiešané družstvo v zložení Jana Kyslerová, Lenka Dobrocká a Michal Kubáš. Po dvoch výhrach v eliminačných kolách nastúpili vo finále proti Nitranom, no tu už na skúsenejších súperov nestačili. Vybojovali si tak tituly vicemajstrov republiky.

Skúsenejšie družstvo v zložení Adam Hudec, Jozef Šipkovský a Roman Neusch nastúpilo v kategórii dorastencov. Po dvoch výhrach v eliminačných kolách sa chalani prebojovali do finále, kde presvedčivým výkon zvíťazili, a tak pre klub a mesto vybojovali tituly majstrov republiky.

V športovom zápase kumite taktiež súťažia trojčlenné družstvá s jedným náhradníkom pričom proti sebe nastupujú pretekári prvý s prvým, druhý s druhým a tretí s tretím. Vyhráva družstvo, ktoré získa viac výhier.  Aj tu sa Žiarčanom darilo. Mladšie žiačky v zložení Viktória Beľová, Olívia Černáková, Lenka Kučerová a Viktória Víglašská na ceste do finále porazili Prešovčanky a Nitrianky. V napínavom finále so Sabinovom opäť podali excelentný výkon a do Žiaru poputovali ďalšie tituly majstrov republiky.

Na záver súťaže nastúpili naše juniorky v zložení Alexandra Kalamárová, Radoslava Kučerová a Juliette Dabin (hosťujúca z KK Drap Partizánske) priamo vo finále s Banskou Bystricou, no tentoraz boli úspešnejšie naše súperky.

Celkovo v medailovej štatistike klubov sa MŠK Žiar nad Hronom umiestil na 5. mieste.

Ďalšie boje o tituly majstrov republiky prebiehali 2. decembra 2023 v Košiciach na Majstrovstvách Slovenskej republiky jednotlivcov. Účasť na majstrovstvá si vybojovalo 11 Žiarčanov. V konkurencii 412 pretekárov zo 62 klubov z celého Slovenska sa im podarilo vybojovať päť pódiových umiestnení.

V úvode súťaže boli dekorovaní celkoví víťazi slovenského pohára. Tu ocenenie dostali Adam Dolnický a Viktória Šoltésová.

Aj v bojoch o tituly sa najviac darilo Adamovi Dolnickému a Viktórii Šoltésovej, ktorí vo svojich kategóriách porazili všetkých svojich súperov a tak si vybojovali tituly majstrov republiky. O vicemajstrovský titul sa postarala Alexandra Kalamárová. Zbierku kovov v športovom zápase kumite uzavrela bronzom Radoslava Kučerová. Jedinú medailu v súborných cvičeniach kata vybojoval Adam Hudec, ktorý si domov odniesol taktiež bronz.

Medailová štatistika klubov MŠK Žiar nad Hronom zaradila na 9. miesto. Našich najskúsenejších pretekárov najbližšie čaká 9. decembra 2023 svetová mládežnícka liga v Taliansku v Benátkach.  

Ľubomír Striežovský, Karate klub MŠK Žiar nad Hronom

 

Ďalšie články - Šport

Poznáme najlepších športovcov mesta Žiar nad Hronom za rok 2023 
29.02.2024 09:19:36

Poznáme najlepších športovcov mesta Žiar nad Hronom za rok 2023 

Oceňovanie najúspešnejších športovcov organizuje mesto Žiar nad Hronom každoročne. Nebolo tomu inak ani v tomto roku. Podujatie Športovec mesta sa konalo v stredu 28. februára v Hlavnej sále MsKC. Moderátorskej paličky sa aj tentokrát ujal Richard...

Patrik Hrabaj majstrom Banskobystrického kraja v stolnom tenise
22.02.2024 10:33:10

Patrik Hrabaj majstrom Banskobystrického kraja v stolnom tenise

Žiarski stolní tenisti cez víkend 11. februára bojovali na viacerých frontoch. V nedeľu 11. februára sa za účasti 55 súťažiacich v Nemeckej uskutočnili Majstrovstvá Banskobystrického kraja dospelých v stolnom tenise...

Atletika: Adam Hriň víťazom halového mítingu Jumpéria
08.02.2024 10:16:04

Atletika: Adam Hriň víťazom halového mítingu Jumpéria

V sobotu 3. februára sa v Bratislave konal halový míting Jumperia. Nechýbal na ňom ani odchovanec žiarskej atletiky, úspešný Adam Hriň, ktorý si zlepšil svoj osobný rekord. Adam Hriň sa v skoku do diaľky už od prvého pokusu ujal vedenia a každým...

Karatisti sa v medzinárodnej konkurencii nestratili
08.02.2024 09:55:53

Karatisti sa v medzinárodnej konkurencii nestratili

Karatisti z MŠK Žiar nad Hronom začali nový súťažný rok 13. januára v Košiciach na medzinárodnom turnaji Memoriál Michala Bozogáňa. V konkurencii takmer 500 pretekárov zo 47 klubov zo Slovenska, Maďarska, Ukrajiny, Rumunska, Poľska, Litvy a Srbska sa poda

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png