Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 24.09.2021, meniny má Ľuboš/Ľubor.   

V útulku máme 32 psíkov, ktorí hľadajú domov či aspoň dočasku

Zverejnené: 28.07.2021 13:49:24 |   | vytlačiť
obr: V útulku máme 32 psíkov, ktorí hľadajú domov či aspoň dočasku

Od 1. júna prešla správa útulku pre psov pod mesto Žiar nad Hronom. O psíkov odchytených na území mesta a umiestnených do útulku sa tak starajú zamestnanci mesta. Jednou z nich je aj Majka Rihová, ktorá má k štvornohým chlpáčom vrúcny vzťah.

Odkedy mesto prevzalo útulok pre psíkov, stali ste sa jeho súčasťou. Aké boli začiatky? 

Do útulku som nastúpila 17. júna. Od tohto obdobia sa snažíme, spolu so zamestnancami mesta a pánom Šupkom, dostať útulok do podmienok, ako majú byť. Všetky nepotrebné veci sme vyhodili. Aktuálne maľujeme všetky koterce, priestory i búdy. Máme v pláne pokračovať v úprave útulku tak, aby bol ukážkový. Mesto a dobrovoľníci nám veľmi pomáhajú, za čo im veľmi ĎAKUJEM. Začiatky nie sú vždy ľahké, ale verím, že to spoločne zvládneme. 

Váš vzťah k psíkom je určite vrúcny, máte doma psíka z útulku?

Už ako dieťa som milovala psíkov. Vždy som ku každému bežala, čo mi ostalo doteraz. Doma sme mali vždy štvornohého chlpáča a starostlivosť bola len na mne. Pracovala som aj ako dobrovoľník ešte v začiatkoch chodu bývalého OZka. Pri práci v OZ som sa zamilovala do sučky Lucy, ktorá bola u nás v dočaske a nakoniec skončila u nás natrvalo. Lucy je u nás už cez 9 rokov a nedali by sme si ju za nič. Po príchode na strednú školu som ako dobrovoľník pracovala pre OZ Túlavá labka, pre ktorých som sa nakoniec po skončení štúdia stala dočaskárom. Mala som doma veľa psíkov v dočaske či od „anjelov“, alebo od „labiek“. Posledná dočaska od „labiek“ skončila adopciou. Takže Asia, ktorú mám už doma skoro dva roky, bola moja posledná dočaska. Samozrejme, moja práca sa týmto neskončila. Stále som pomáhala útulkom či venčením, alebo darmi. A nakoniec som sa stala správkyňou nášho útulku. S touto prácou mi pomáha veľa ľudí či z iných OZ a mnoho ďalších ľudí, ktorí chcú pomáhať psíkom. 

Ktorý psík bol v útulku, pod správou mesta, ako prvý?

Ako prvý psík k nám prišiel Dino (nemecký ovčiak), ktorého nám hneď v prvý deň priviezla mestská polícia. Dinko prešiel povinnou karanténou a už je aj v dočaske. Veríme, že sa jeho dočaska skončí adopciou. Psíkovia v našom útulku pochádzajú z mesta Žiar nad Hronom. Snažíme sa pomôcť aj pri hľadaní psíkov a vieme pomôcť aj s hľadaním domov pre psíkov, ktorých nemôžeme prijať do útulku. Každý musí prejsť povinnou 14-dňovou karanténou, počas ktorej prejde veterinárnym ošetrením. Ďalej sú psíky v útulku držané 90 dní. Pokiaľ sa nenájde pôvodný majiteľ, psíky sú ponúknuté na adopciu. Je to dlhá doba, ktorá neprospieva psíkom, tak sa snažíme im nájsť aspoň dočasku, kde sa psíkovia lepšie socializujú a naučia sa žiť v domácnosti.

V útulku máme 32 psíkov, ktorí hľadajú domov či aspoň dočasku

Koľko je aktuálne psíkov v našom útulku?

Momentálne máme 23 psíkov, ktorí hľadajú domov a v dočaske máme už 4, ktorým sa isto dočaska stane trvalým domovom. Aktuálne mám doma ešte 7 šteniatok. Dve šteniatka sú rezervované a päť stále hľadá domov. Týmto chcem poprosiť všetkých, ktorí majú záujem o šteniatko, príďte sa pozrieť a možno sa vám zapáčia a nájdete u nás nového člena rodiny. Veľmi by nám pomohla aj dočaska. Ak máte záujem stať sa dočaskárom, napíšte na facebook útulku, alebo volajte. Máme aj starších psíkov v útulku. Myslím si, že každý z nich si nájde domov. Je veľa ľudí, ktorým vyhovuje starší psík. Adopciu staršieho psíka odporúčam, psíky sú pokojnejšie a učia sa tak isto rýchlo ako mladé psíky. 

V prípade, ak by chcel niekto darovať útulku krmivo či deky, ako má postupovať, môže prísť priamo do útulku?

Pomoc od ľudí, či už formou stravy, dekami, uterákmi, hračkami, dezinfekciou, alebo finančnou pomocou, nám veľmi pomôže. Ako som už spomínala vyššie, začiatky sú ťažké, snažíme sa ako vieme. Mesto sa naozaj ukážkovo postavilo k vedeniu útulku a veľmi nám pomáha. Dary môžete priniesť priamo do nášho útulku, nájdete nás tam každý deň. Od pondelka do piatku od 8.00 do 16.00 hod., v sobotu od 13.00 do 16.30 hod. a v nedeľu od 12.00 do 16.30 hod. Ak sa vám nedá prísť osobne, môžete dary poslať aj na našu adresu: Mestský útulok pre odchytených psov Žiar nad Hronom, Partizánska ulica (areál poľnohospodárskeho družstva), 965 01 Žiar nad Hronom. Prípade kontaktujte priamo mňa na čísle 0905 490 078. 

Veľmi obľúbené je aj venčenie psíkov. Máte vyhradené hodiny pre venčiarov?

Samozrejme, týmto by sme chceli pozvať všetkých, ktoré by chceli venčiť psíka z útulku. Naši chlpáči sa venčeniu veľmi tešia. Venčiť môžete prísť od pondelka do piatku od 11.00 do 15.00 hod., v sobotu od 13.00 do 15.30 hod. a v nedeľu od 12.00 do 15.30 hod. 

Keď chce niekto psíka z útulku, ako vybrať toho „správneho“?

Hlavne si musíte dobre prehodnotiť, aký veľký máte priestor, skúsenosti a koľko času na neho máte. Ak prídete k nám do útulku, poradíme pri výbere toho správneho. Samozrejme, naša práca nekončí podpísaním zmluvy o adopcii. Budeme sa vám aj po adopcii snažiť pomôcť, ak to bude treba. A ktorého psíka si vybrať? Je to jednoduché, pozriete sa na neho a viete, že patrí k vám. Ja už mám doma takto dvoch psíkov a môžem povedať, že som ich mala doma dosť, v dočaske, ale pohľad na Lucy a Aisu bol iný.

(kr)

 


Novinky

22.09.2021 12:49:43 Naše mesto

Opravili schody ku Kockám

Štyri schodiská, ktoré vedú z chodníka na Ulici SNP ku tzv. Kockám, dalo mesto kompletne zrekonštruovať.  Žiarske Technické služby začali ...

22.09.2021 12:46:24 Naše mesto

Aktuálne opatrenia v žiarskej nemocnici 

Vzhľadom na to, že okres Žiar nad Hronom sa nachádza v oranžovej farbe, nemocnica podľa COVID automatu nastavila aj svoje ...

22.09.2021 08:29:24 Naše mesto

Ako nakladať s komunálnym odpadom v meste

V pondelok 20. septembra sa v Divadelnej sále MsKC konala prednáška pre obyvateľov KBV a IBV v Žiari nad Hronom ...

21.09.2021 09:35:49 Šport

Karate: Úspešný vstup do sezóny

So začiatkom školského roka sa začala aj ďalšia sezóna Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom. Keďže situácia s aplikovaním protipandemických ...

20.09.2021 09:02:19 Naše mesto

Svoj život zasvätila vzdelávaniu mladých ľudí

Celý svoj profesionálny život zasvätila vzdelávaniu mladých ľudí, najprv ako pedagogička, neskôr ako riaditeľka žiarskeho gymnázia a následne Súkromnej strednej ...

14.09.2021 14:40:49 Naše mesto

Ubránil sa medvedici s mladými

V týchto dňoch došlo v okolí obce Lutila k nepríjemnému stretu človeka s medveďom. Medvedica s mláďatami prekvapila človeka a ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne