Verejné e-kolobežky budú čoskoro aj v Žiari nad Hronom

09.03.2023 10:41:24
Verejné e-kolobežky budú čoskoro aj v Žiari nad Hronom

V najbližšej dobe sa v Žiari nad Hronom pre obyvateľov nášho mesta spustí prevádzka e-kolobežiek. Na začiatok sa v rámci mesta umiestni 100 e-kolobežiek.

V spolupráci so spoločnosťou TIER Mobility Slovakia s. r. o. sa v najbližšej dobe spustí prevádzka e-kolobežiek. TIER vo svete prevádzkuje elektrické kolobežky, bicykle aj skútre. Pôsobí vo viac ako 560 mestách v 30 krajinách a od roku 2020 je uhlíkovo neutrálna, svojou činnosťou znižuje uhlíkovú stopu znížením emisií CO2 na exponovaných miestach.

Ako uvádza riaditeľ Technických služieb Žiar nad Hronom Igor Rozenberg, spoločne sa dohodli na spustení prevádzky e-kolobežiek pre naše mesto. „Podľa slov predstaviteľov spoločnosti ide o e-kolobežky, ktoré majú na trhu tie najmodernejšie prvky,“ uvádza. E-kolobežky majú dve brzdy, indikátory smeru jazdy, stabilnú konštrukciu, dobré odpruženie a vzájomne prepojenú sieť snímačov a batérií s riadiacim systémom. „Cieľom je dosiahnutie vyššej efektivity, bezpečnosti a veríme, že aj komfortu prevádzky,“ vysvetľuje Igor Rozenberg. Prevádzkové vlastnosti e-kolobežky budú riadené na diaľku s lokálnym zásahom pracovníkov technických služieb.

Lokálnym partnerom spoločnosti TIER pre Žiar nad Hronom sa stali práve technické služby. Dostupnosť prevádzky ako aj pravidlá pre jazdu sa dajú prirovnať k bicyklovaniu. Odporúčaná je jazda po ceste, dodržiavanie dopravných predpisov a bezpečnosti na mestských komunikáciách. „Tam kde je to potrebné bude obmedzená rýchlosť a niektoré miesta budú z jazdy na e-kolobežke úplne vylúčené. Systém bude zbierať potrebné informácie. Budeme ho ladiť počas celej prevádzky tak, aby bol čo najakceptovanejší a najdostupnejší,“ hovorí Igor Rozenberg.

Pri spustení systému bude na území mesta 100 e-kolobežiek. Investícia presahuje 80-tisíc eur a v plnej miere ju investovala práve spoločnosť TIER. „Našou úlohou bude prevádzkovať službu, ktorá bude prospešná obyvateľom a bude mať pozitívny dopad na životné prostredie. Veríme, že i napriek nejednotným názorom na takýto druh služby nakoniec nájdeme zhodu a podporíme alternatívnu prepravu postavenú na uhlíkovej neutralite. Aj pre našu spoločnosť je to nová výzva, s ktorou sa chystáme popasovať,“ uzatvára riaditeľ Technických služieb Žiar nad Hronom, Igor Rozenberg.

(kh)

 

Ďalšie články - Naše mesto

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva
22.02.2024 14:18:41

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva

Vo štvrtok 22. februára sa poslanci mestského zastupiteľstva zasadli po prvýkrát. Prítomných bolo 17 poslancov. Všetci prítomní si v úvode zastupiteľstva minútou ticha uctili pamiatku nášho kolegu, historika a kastelána Petra Mosného, ktorý nás navždy...

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni
22.02.2024 10:40:44

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni

Prostredníctvom našej dcérskej spoločnosti Technické služby Žiar nad Hronom podávame žiadosť o dotáciu z Fondu na podporu športu na projekt vytvorenia saunového sveta v novej plavárni.  Po komplexnej rekonštrukcii a modernizácii krytej plavárne...

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD
22.02.2024 10:29:17

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD

Ako minulý týždeň informoval primátor mesta Peter Antal, samospráva plánuje kúpiť nové autobusy pre mestskú hromadnú dopravu. Aktuálne je možné cez program Integrované investície Rady partnerstva Banskobystrického samosprávneho kraja získať dotáciu...

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev
22.02.2024 10:24:55

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev

V polovici februára začali naše technické služby s odstraňovaním starých detských prvkov vo vnútroblokových priestoroch. Hojdačky, kolotoče či preliezky, ktoré boli osadené v 70. a 80. rokoch minulého storočia, dnes už nevyhovujú aktuálnym bezpečnostným..

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png