Dnes je 05.08.2020, meniny má Hortenzia.   

Vstupujeme do druhej polovice leta 2020

Zverejnené: 20.07.2020 14:37:45 |   | vytlačiť
obr: Vstupujeme do druhej polovice leta 2020

Skončila sa prvá polovica meteorologického leta, ale horúčavy, na aké sme boli zvyknutí po minulé roky, sa presadiť nedokázali. Úskalím tohto leta nie sú ani tak teploty, ale veľa oblačnosti, relatívne málo slnečných dní. A aké budú najbližšie dni z pohľadu počasia? Viac nám prezradil žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Tohtoročné leto je podobné tým z osemdesiatych rokov, kedy sa v troch až štvordňových intervaloch striedalo pekné počasie s daždivým. Tropické teploty boli zriedkavé a vystupovali tak do 28° C. V posledných rokoch sme si zvykli na tropické horúčavy, a preto sa nám zdá, že leto sa nám ani poriadne nerozbehlo,“ približuje na úvod žiarsky meteorológ.

Mesiac júl sa postupom času prehupol do svojej druhej polovice. Ten po teplotnej stránke prínášal zatiaľ takú všechuť. „Po oblačnom, chladnom a premenlivom minulom týždni sa nevydaril ani uplynulý víkend. Nepriaznivé daždivé počasie spôsobila tlaková níž vo vyšších vrstvách ovzdušia. Vyskytli sa pomerne výdatné zrážky, keď v našom meste spadlo počas soboty 18. júla 34 mm zrážok,“ konštatuje ďalej Ján Wolf s tým, že v úvode nasledujúceho týždňa sa očakáva mierne oteplenie, ale bude to len krátkodobá záležitosť. Po prechode studeného frontu v strede týždňa a v sobotu sa opäť ochladí, takže nestabilné počasie bude pokračovať aj v ďalších dňoch. „V závere mesiaca sa môžno dočkáme opäť vyšších teplôt. Počasie je v tohtoročnom lete u nás doteraz viac ovplyvňované tlakovými nížami, ktoré vytvárajú oblačné počasie a pravidelnejší výskyt zrážok. Tým, že sme len v polovici meteorologického leta, stále je priestor na zmenu počasia. Či zmena v skutočnosti aj nastane, sa momentálne ešte nedá povedať,“ dodáva na záver.

14-dňová predpoveď počasia pre región

Predpoveď počasia na obdobie 20. – 26.7.2020 

V pondelok bude počasie ešte čiastočne ovplyvňovať tlaková níž nad južnou Európou. V stredu prechod studeného frontu, za ktorým sa opäť ochladí a ojedinele sa vyskytnú prehánky. Daždivý bude pravdepodobne aj nasledujúci víkend. Počas víkendu  sa naše územie bude nachádzať v oblasti nevýrazného tlakového poľa nižšieho tlaku vzduchu. Ani v tomto týždni sa nedočkáme tropického počasia.

Pondelok – utorok: Oblačno až polooblačno, ráno v nižších polohách  hmla. V priebehu dňa ojedinele prehánky alebo búrky. Nočné teploty 15 až 12°C. Denné teploty v intervale 26 až 28°C. Slabý až mierny juhozápadný vietor.

Streda: Polojasno, v priebehu dňa prechodne až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 16 až 14°C. Denná teplota 24 až 26°C. Slabý až mierny severozápadný vietor.

Štvrtok: Prevládať bude malá oblačnosť, počas dňa prevažne slnečno. Nočné teploty 12 až 9°C. Denné teploty 25 až 27°C. Slabý severovýchodný, neskôr juhovýchodný vietor.

Piatok – nedeľa: Prevažne oblačno. Spočiatku ojedinele, postupne miestami dážď alebo prehánky, ojedinele búrky. Nočné teploty 14 až 10°C. Denné teploty v intervale  22 až 26°C. Slabý až mierny západný vietor.

Výhľad počasia od  27.7. do 2.8.2020

V úvode tohto týždňa sa naše územie bude nachádzať v oblasti nižšieho tlaku vzduchu. Prevládať bude polooblačné až oblačné počasie, prehánky alebo dážď. Nočné teploty v intervale 15 až 12°C. Denné teploty by sa mali pohybovať v intervale 23 až 27°C. V druhej polovici týždňa sa bude presadzovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu zasahujúci od juhozápadu. Po jeho severnom okraji začne prúdiť teplý vzduch a postupne by sa malo oteplovať, ale tropické tridsiatky sa asi neočakávajú. Spočiatku viac oblačnosti, neskôr poloblačno. Búrky alebo prehánky cez víkend. Minimálne teploty v rozmedzí 16 až 14°C. Maximálne denné teploty v intervale 27 až 29°C.

 


Novinky

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...

27.07.2020 13:54:30 Naše mesto

Dopoludnia testovali rizikových obyvateľov osady Pod Kortínou

Dnes dopoludnia vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom testovanie obyvateľov osady Pod Kortínou, ktorí mohli prísť do ...

25.07.2020 08:49:26 Naše mesto

Koronavírus v osade Pod Kortínou. Mesto prijalo bezpečnostné opatrenia

V piatok 24.7. sme dostali informáciu o pozitívnom prípade na výskyt koronavírusu u obyvateľov v osade.  Pozitívne bola testovaná jedna ...

24.07.2020 07:57:46 Naše mesto

Mesto chce zariadenie pre seniorov sprevádzkovať koncom roka 2021

Mestský domov dôchodcov, ktorý vzniká v prístavbe kaštieľa, by mal mať po dokončení kapacitu 40 lôžok. Stavba má byť dokončená ...

21.07.2020 13:45:41 Naše mesto

Biskupský kaštieľ sa otvára verejnosti

Kaštieľ v Žiari nad Hronom opäť otvára svoje brány verejnosti. Tentokrát ako miesto atraktívne z hľadiska cestovného ruchu. Vďaka projektu, ...

21.07.2020 08:21:04 Naše mesto

Kompostovať sa dá aj v paneláku

Viete, že odpad vo vašej domácnosti dokážete vďaka kalifornským dážďovkám a vermikompostovaniu zredukovať až o 30 percent? Vermikompostér si môžete ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne