Dnes je 10.05.2021, meniny má Viktória.   

Vyčistime si naše mesto a okolie 2021

Zverejnené: 30.04.2021 09:29:24 |   | vytlačiť
obr: Vyčistime si naše mesto a okolie 2021

Pred pár dňami,  22. apríla, si svet pripomenul dôležitosť našej Zeme a životného prostredia počas Medzinárodného Dňa Zeme. Tento deň sa oslavuje už 51 rokov.

Tento sviatok je ovplyvnený pôvodným dňom Zeme, ktorý sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti, 21. Marca, a oslavoval príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu.

Tento deň sa spája aj s rôznymi environmentálnymi aktivitami organizovanými na podporu odstránenia čiernych skládok, ktoré sa nachádzajú v našom okolí. Naše mesto nie je výnimkou a aj napriek pravidelnému monitorovaniu a čisteniu čiernych skládok, neustále vznikajú nové, či už na pôvodných miestach, alebo na nových miestach. Je to až neuveriteľné, že v dnešnej dobe, kedy sa každý obyvateľ môže legálne a bez poplatku zbaviť odpadu, ukladá ho do prírody, k potokom alebo na iné miesta na verejných priestranstvách.

Oslovujú nás obyvatelia, ktorým nie je ich okolie ľahostajné a ktorí dobrovoľne čistia rôzne lokality v našom meste. Nahlásia vyzbierané čierne skládky, ktoré sú následne technickými službami odvezené na zneškodnenie. 

Pri príjemných jarných prechádzkach sa totiž každý z nás určite stretáva aj s odpadom, ktorý niekto vyhodil rovno do prírody. Pomôcť životnému prostrediu po zimnej prestávke do nového štartu môžeme aj my všetci, a to vyzbieraním odpadu a nahlásením na mestský úrad. 

V prípade záujmu a zapojenia sa do čistenia nášho mesta sa môžete obrátiť na Mestský úrad v Žiari nad Hronom, odbor životného prostredia a infraštruktúry, oddelenie odpadového hospodárstva, ktoré vám poskytne technickú podporu (vrecia a odvoz). Žiadame vás, aby ste po vyzbieraní odpadu nahlásili miesto čistenia a počet vriec s vyzbieraným odpadom, na e-mail: karin.vajdova@ziar.sk alebo ivana.martincova@ziar.sk alebo priamo na tel.: 678 71 25 alebo 0905 539 240. Zároveň môžete zaslať aspoň jednu fotografiu z akcie. Požiadavku na vrecia nahlasujte minimálnejeden deň vopred, ich prevzatie sa uskutoční u informátora MsÚ. 

Čistiť sa môže: okolie Lutilského potoka, cesta na Šibeničný vrch, Slnečná stráň, Ulica SNP od kaštieľa smerom k mostu, lúka za nemocnicou a Šašovské Podhradie časť od hlavnej cesty smerom do dediny (k hradu), alebo iné verejné priestranstvo v rámci mesta.

Našou snahou je zapojiť verejnosť do čistenia miest, ktoré sú pre obyvateľov a širokú verejnosť miestom oddychu a trávenia voľného času v našom meste, no zároveň sú aj miestom tvorby čiernych skládok nezodpovednými obyvateľmi!

Pravidlá:

1. Dbať na bezpečnosť, používať ochranné prostriedky (rukavice ...). 

2. Zbierať len odpad, ktorý neublíži.

3. Po nazbieraní vriec, uložiť na prístupné miesta a nahlásiť na mestský úrad. 

4. Možnosť spraviť fotografiu z čistenia lokality a poslať na mestský úrad. 

 


Novinky

07.05.2021 08:06:21 Naše mesto

Pripomíname si 76 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny

Druhá svetová vojna v rokoch 1939 – 1945 bola najväčším vojenským konfliktom v dejinách ľudstva, pri ktorom prišlo o život viac ako 60 ...

06.05.2021 11:04:38 Naše mesto

Fungovanie základných škôl sa vrátilo do normálu

Ako prví sa pred niekoľkými týždňami do škôl vrátili žiaci prvého stupňa. Od 19. apríla sú naspäť v školských laviciach ...

04.05.2021 14:46:15 Šport

Ungvarský získal prvý bod do Svetového pohára

Uplynulý víkend v nedeľu 2. mája sa v Plzni konal svetový pohár juniorov „GRAND PRIX WEST BOHEMIA“. Za účasti 14 ...

04.05.2021 10:39:31 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Džbány z biskupského kaštieľa

V nálezoch keramiky, a to nielen v našom kaštieli, prevláda takzvaná kuchynská keramika. Používala sa, ako názov hovorí, v kuchyni ...

30.04.2021 09:29:24 Naše mesto

Vyčistime si naše mesto a okolie 2021

Pred pár dňami,  22. apríla, si svet pripomenul dôležitosť našej Zeme a životného prostredia počas Medzinárodného Dňa Zeme. Tento deň ...

29.04.2021 13:45:53 Naše mesto

Zastupiteľstvo po prvýkrát v kaštieli

Vo štvrtok 29. apríla sa konalo slávnostné mestské zastupiteľstvo. Poslanci totiž po prvýkrát zasadali v žiarskom kaštieli. Pri tejto príležitosti otvorili ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne