Zastupiteľstvo BBSK nesúhlasí s uzatvorením žiarskej pôrodnice

27.11.2023 08:38:02
Zastupiteľstvo BBSK nesúhlasí s uzatvorením žiarskej pôrodnice

Vo štvrtok 23. novembra 2023 sa konalo rokovanie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja. Na ňom krajskí poslanci schválili podporné uznesenie, v ktorom vyjadrili nesúhlas s uzatvorením žiarskej pôrodnice, ktoré plánuje spoločnosť Agel.

Ako informoval primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal, na zasadnutí predniesol návrh v mene všetkých poslancov okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica, ktorým zastupiteľstvo BBSK vyjadruje zásadný nesúhlas s pozastavením prevádzky na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice Agel Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica, s. r. o.

Rozprava k tomu trvala viac ako hodinu, zapojilo sa do nej veľa poslancov. Všetky vstupy poslancov smerovali k podpore zachovania pôrodnice. Jednohlasným schválením spomínaného uznesenia sme dali jednoznačne najavo, že zástupcovia 600-tisíc obyvateľov BBSK nesúhlasia s riešením, ktoré plánuje urobiť spoločnosť Agel. Spoločne urobíme všetko pre to, aby sme pôrodnicu v Žiari zachránili,“ informoval Peter Antal.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie by malo svoju prevádzku pozastaviť už v druhej polovici decembra, pričom spoločnosť Agel poznamenala, že prevádzka ambulancie aj plánovaných operačných výkonov sa meniť nebude. Ako náhradu budúcim rodičkám navrhla pôrodnice vo Zvolene a v Leviciach. Dôvodom pozastavenia prevádzky je podľa nich nedostatok personálu či nízky počet pôrodov.

S rozhodnutím nesúhlasia primátori miest Žiar nad Hronom, Žarnovica, Kremnica, Banská Štiavnica a Nová Baňa, ktorí spoločnosť vyzvali, aby svoje rozhodnutie prehodnotila. Podporu vyjadrili aj predseda BBSK Ondrej Lunter či ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, ktorá uviedla, že neexistuje žiadny legislatívny dôvod, aby musela žiarska nemocnica uzatvoriť pôrodnicu.

Zatiaľ všetci, ktorí sa mohli k tejto situácii vyjadriť, nevidia dôvod na zatvorenie pôrodnice alebo vyjadrujú obavy z možných rizík, ktoré toto opatrenie vyvolá. Verím, že to nakoniec pohne aj vedením spoločnosti Agel a dodrží to, čo pri preberaní našej nemocnice deklarovala, a to zachovať zdravotnícku starostlivosť v plnom rozsahu,“ dodáva primátor Peter Antal.

(kh)

 

Ďalšie články - Naše mesto

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva
22.02.2024 14:18:41

Z prvého tohtoročného zastupiteľstva

Vo štvrtok 22. februára sa poslanci mestského zastupiteľstva zasadli po prvýkrát. Prítomných bolo 17 poslancov. Všetci prítomní si v úvode zastupiteľstva minútou ticha uctili pamiatku nášho kolegu, historika a kastelána Petra Mosného, ktorý nás navždy...

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni
22.02.2024 10:40:44

Podávame projekt na dobudovanie saunového sveta na plavárni

Prostredníctvom našej dcérskej spoločnosti Technické služby Žiar nad Hronom podávame žiadosť o dotáciu z Fondu na podporu športu na projekt vytvorenia saunového sveta v novej plavárni.  Po komplexnej rekonštrukcii a modernizácii krytej plavárne...

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD
22.02.2024 10:29:17

Žiar plánuje kúpiť nové autobusy MHD

Ako minulý týždeň informoval primátor mesta Peter Antal, samospráva plánuje kúpiť nové autobusy pre mestskú hromadnú dopravu. Aktuálne je možné cez program Integrované investície Rady partnerstva Banskobystrického samosprávneho kraja získať dotáciu...

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev
22.02.2024 10:24:55

Odstraňujeme staré herné prvky z verejných priestranstiev

V polovici februára začali naše technické služby s odstraňovaním starých detských prvkov vo vnútroblokových priestoroch. Hojdačky, kolotoče či preliezky, ktoré boli osadené v 70. a 80. rokoch minulého storočia, dnes už nevyhovujú aktuálnym bezpečnostným..

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png