Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 28.11.2022, meniny má Henrieta.   

Žiaci Štvorky revitalizovali školský sad a učili sa finančnej gramotnosti

Zverejnené: 14.11.2022 13:21:39 |   | vytlačiť
obr: Žiaci Štvorky revitalizovali školský sad a učili sa finančnej gramotnosti

Dňa 8.11. sme v našej základnej škole zrealizovali výsadbu ovocných stromov a kríkov vďaka podpore projektu Nadáciou Ekopolis. Zasadili sme 42 ks drevín. Cieľom projektu je vytvorenie miesta na načerpanie pozitívnej energie, zdravia, pokoja a súčasne naučiť žiakov vážiť si prírodu, oceniť prácu v nej a popri tom mať aj úžitok v podobe zdravia plných ovocných plodov. 

Do samotnej akcie sadenia sa zapojilo 12 dospelých osôb (pedagogickí, nepedagogickí pracovníci i rodičia žiakov) a 51 žiakov prvého a druhého stupňa. Spôsob sadenia a umiestnenia všetkých drevín bola konzultovaná s  pánom  Ľudovítom Vaššom. Vďaka jeho inštrukciám sme sa mnohému naučili a tešili sa na konci dňa z  pozitívneho výsledku. Z našej ovocnej záhrady. Pri práci nám nechýbalo tradičné občerstvenie a ľudová, veselá hudba, ktorá nám hrala do rytmu lopaty, rýľa, krompáča a aj motyky. Popri sadení súbežne prebiehala aj výchovno-vzdelávacia činnosť našich tretiakov, ktorí v rámci hodiny prírodovedy v ovocnej záhrade nadobúdali a upevňovali svoje vedomosti. 

Peniaze hrou s kapelou

V termíne od 7. do 10.11. sme sa v našej škole venovali podpore finančnej gramotnosti formou online kurzu, ktorý pre deti pripravila VÚB  a.s.  Cieľom bolo naučiť deti hravou formou chápať základné pojmy o peniazoch, a tak ich finančne podchytiť už od útleho veku. Zážitkovou formou pomocou príbehu o kapele CAPITALS sme žiakom 3. – 6. ročníka priblížili rôzne témy, ktoré bežne zažívajú v živote.

Dozvedeli sa napríklad, čo sú peniaze, na čo sú dobré, kde všade sa s nim môžu stretnúť, ako s nimi hospodáriť, ako si vytvoriť rozpočet či biznis plán. Zistili, čo je to udržateľné hospodárenie s peniazmi, čo je to barter a sporenie alebo výdavky, dokonca aj to, ako si vytvoriť účet v banke. Hra obsahovala veľmi veľa zábavných cvičení, cez ktoré sa deti učili rýchlejšie chápať jednotlivé témy. Celou hrou sprevádzal žiakov svojím spevom Tomáš Bezdeda.

Veríme, že aj touto formou sa nám darí rozvíjať kompetencie našich žiakov, lepšie porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách.

Štvorka