Dnes je 05.06.2020, meniny má Laura.   

Žiar nad Hronom a okolie z neba v knižnej podobe

Zverejnené: 17.09.2019 07:59:51 |   | vytlačiť
obr: Žiar nad Hronom a okolie z neba v knižnej podobe

Počas tohto leta uzrela svetlo sveta niekoľko mesiacov očakávaná kniha Žiar nad Hronom a okolie z neba. Výnimočnou ju medzi publikáciami o meste a regióne robí fakt, že vznikla výhradne z leteckých záberov. 

Predzvesťou toho, ako bude vyzerať, bola počas zimných a jarných mesiacov výstava leteckých fotografií v Mestskom kultúrnom centre. Odvtedy však posádky lietadiel v rámci projektu Slovensko z neba nad mestom a krajom v jeho blízkosti preleteli ešte niekoľkokrát, aby na stránky knihy dostali najnovšie pohľady na Žiar nad Hronom a jeho bohaté a členité okolie. „Mnohých čitateľov môže nová kniha prekvapiť,“ hovorí letecký fotograf Dušan Hein, ktorého zábery sú tiež súčasťou novej publikácie a dodáva: „Počas letu nad žiarskym okresu je totiž vidieť, aký je tento kraj pestrý a rôznorodý. To si na zemi nie vždy uvedomujeme. Možno trochu preženiem, ale mne občas pripadal, ako keby ho poskladali rozprávkoví obri z akejsi gigantickej skladačky.

Už samotné okresné mesto vytvára dojem spojenia dvoch svetov. Od stáročných múrov kaštieľa nad riekou Hron je to len na skok k modernému priemyslu. Hlinikáreň je bezpochyby jednou z nezameniteľných ikon slovenského hutníctva. Pritom je zaujímavé vidieť, že mesto nepohltila, iba k nemu pevne prirástla, zachovajúc zreteľnú oddeľovaciu líniu. Podobne výrazný kontrast ponúkajú zákutia okolo hladiny rybníka, vytvoreného tichým ramenom Hrona. Pozorovateľovi to tam poľahky môže pripadať ako v akejsi rovinatej jazernej krajine. Keď potom zdvihne zrak, uvedomí si, že takmer priamo od vodných brehov začínajú na dve svetové strany stúpať svahy hneď dvoch legendárnych slovenských pohorí: baňami a tajchami pretkaných Štiavnických a zlatonosnými žilami prerastených Kremnických vrchov.

Pár minút letu na sever, alebo niekoľko strán v knihe, a objavia sa kamenné hradby Kremnice. Veže, domy a uličky „Zlatého mesta“ akoby patrili nielen do inej zeme, ale aj iného času. Opačným smerom, na juh od Hrona, sa zase do úzkej doliny Vyhnianskeho potoka sype Kamenné more, ktoré by mohlo pokojne patriť hoci aj na inú planétu. No a keď sponad kopcov vyletíte nad lúky a lány medzi obcami Žiarskej kotliny, človek má zrazu pred očami pokojný slovenský vidiek. Je naozaj zaujímavé, čo všetko sa ukrýva v jednom okrese,“ približuje ďalej Dušan Hein.

Viac ako stovku leteckých fotografií na stránkach knihy dopĺňa textová časť, kde sa čitateľ v slovenskom a anglickom jazyku dočíta o Žiari nad Hronom, Kremnici a obciach v ich okolí, školách, podnikoch a ďalších organizáciách, ktoré vytvárajú zo žiarskeho okresu nielen obrazovo zaujímavú oblasť Slovenska.

Kniha Žiar nad Hronom a okolie z neba vyšla v júni 2019 v banskobystrickom vydavateľstve Creative Business Studio v náklade 4000 kusov a je novým prírastkom v úspešne sa rozširujúcej knižnej edíci Slovensko z neba.

Žiar nad Hronom a okolie z neba v knižnej podobe

 


Novinky

04.06.2020 13:21:45 Naše mesto

Pristupujeme k znovuotvoreniu Mestských detských jaslí

Otváracia doba bude dočasne pozmenená, a to od 6.30 do 15.30 hodiny. Zatiaľ môžeme oznámiť, že sa nám vracia 93,3% ...

03.06.2020 09:26:02 Šport

Oddnes sú otvorené vnútorné športoviská. FK Pohronie odohrá dva domáce zápasy

Od stredy 3. júna sú opäť otvorené vnútorné športoviská. A-tím FK Pohronia v rámci skrátenej nadstavby odohrá päť zápasov, z ...

29.05.2020 10:33:45 Kultúra

Hvezdáreň v Žiari ožije znova od 1. júna

S potešením oznamujeme, že od 1. júna 2020 otvárame všetky organizačné súčasti Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v našom ...

29.05.2020 09:42:58 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Berchtoldt staviteľ

Príchod Grófa Berchtoldta znamenal pre kaštieľ a aj pre celý Sv. Kríž nové obdobie zveľaďovania a stavebného rozvoja. Ako sme ...

28.05.2020 08:16:27 Naše mesto

Retro v Úliku na Dvojke

V máji sa v ŠKD na našej Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika konala celoklubová aktivita pod názvom Retro ...

27.05.2020 08:31:32 Naše mesto

Od 1. júna posilní Banskobystrický samosprávny kraj školské spoje

Spolu s otváraním základných a materských škôl pribudnú v cestovných poriadkoch prímestských autobusov SAD Zvolen a SAD Lučenec ranné a ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne