Žiar nad Hronom má prvú cestu z cigaretových ohorkov na svete

27.10.2022 11:30:58
Žiar nad Hronom má prvú cestu z cigaretových ohorkov na svete

Dnešným dňom sa oficiálne začalo s asfaltovaním zničeného úseku cesty v Parku Štefana Moysesa smerom na plážové kúpalisko. Žiar nad Hronom ako prvé mesto na svete použilo inovatívnu asfaltovú zmes s pridaním acetyl-celulózových vlákien vyrobených z recyklovaných cigaretových filtrov.

So zbieraním cigaretových filtrov sa začalo už pred rokom v septembri, kedy sa do ulíc mesta osadilo desať stojanových popolníkov na cigaretové ohorky. S prvotnou myšlienkou prišiel mladý Žiarčan Hugo Repáň, ktorý dlhodobo pracuje na technológii spracovania tohto odpadu. S projektom EcoButt vyvinul riešenie, ako je ho možné zhromaždiť a následne recyklovať.

Nápad vznikol, keď som ešte študoval na gymnáziu tu v Žiari nad Hronom v maturitnom ročníku, kedy ma začali trápiť cigaretové ohorky, ktoré máme všade okolo seba. Postupne sa nápad vyvíjal, pracovali sme na ňom, až sme prišli do štádia, kedy môžeme byť pri prvej ceste z cigaretových ohorkov,“ povedal Hugo Repáň.

Ako ďalej dodáva, bol to veľmi dlhý proces, kým sa od prvých pokusov dostali až do tohto štádia. „Týmto by som chcel poďakovať mestu Žiar nad Hronom, ktoré sa zapojilo do zberu. My sme síce mali technológiu na recykláciu, no nevedeli sme, ako sa dostaneme k ohorkom.“ Už prvým krokom bolo, že mesto rozmiestnilo desať kontajnerov, ktoré boli určené priamo na ohorky.

Ako Hugo Repáň ďalej rozvádza, už od začiatku sa stretli len s pozitívnou spätnou väzbou a reakciou na nápad, a to napriek tomu, že boli skeptickí. „Vedeli sme, ako ľudia zvyknú reagovať na všetko, čo je nové. Všetci sú však nadšení z toho, že ohorky nekončia na zemi.“ Povedal tiež, že v súčasnosti spolupracujú s mestom a s ďalšími firmami, kde vzniká veľa materiálu. Radi by spolupracovali aj s reštauráciami, tam však vzniká problém.

Mnohí ľudia v reštauráciách popolník nevyužívajú len na odhadzovanie cigariet, ale aj ako smetný kôš, vyhadzujú tam vreckovky, žuvačky či špáradlá. Ohorky nesmú byť kontaminované takýmto spôsobom,“ vysvetlil. Na základe výpočtov, ktoré urobili, sa na cestu tohto charakteru spotrebuje zhruba 10 miliónov cigaretových ohorkov. Pokiaľ skončí ohorok na zemi, rozkladá sa 15 rokov a vplyvom dažďa sa dostáva do pôdy, do ktorej sa takto dostane až 140 toxických a karcinogénnych látok.