Žiarčan Hugo Repáň sa so svojím projektom recyklácie cigaretových ohorkov dostal do povedomia širokej verejnosti. Teraz má v pláne odšpakovať Tatry

17.01.2024 14:18:52
Žiarčan Hugo Repáň sa so svojím projektom recyklácie cigaretových ohorkov dostal do povedomia širokej verejnosti. Teraz má v pláne odšpakovať Tatry

V roku 2022 sa Žiar nad Hronom stal prvým mestom na svete, ktoré má cestu z cigaretových ohorkov. Za celou myšlienkou stál šikovný mladý Žiarčan Hugo Repáň. Projekt sa odvtedy rozšíril do ďalších slovenských miest a postupne prechádza aj za hranice našej krajiny.

Prvá cesta na svete z cigaretových ohorkov vznikla v úseku cesty v Parku Štefana Moysesa smerom na plážové kúpalisko. Použitá bola inovatívna asfaltová zmes s pridaním acetyl-celulózových vlákien vyrobených z recyklovaných cigaretových filtrov.

So zbieraním cigaretových filtrov sa začalo už v septembri v roku 2021, kedy sa do ulíc mesta osadilo desať stojanových popolníkov na cigaretové ohorky. S prvotnou myšlienkou prišiel práve Hugo Repáň, ktorý dlhodobo pracuje na technológii spracovania tohto odpadu. S projektom EcoButt vyvinul riešenie, ako je ho možné zhromaždiť a následne recyklovať.

Ako vtedy prezradil, celý nápad vznikol, ešte keď študoval na gymnáziu v Žiari nad Hronom v maturitnom ročníku, kedy ho začali trápiť cigaretové ohorky, ktoré máme všade okolo seba. Nápad sa ďalej vyvíjal a hoci to bol dlhý proces, teraz sa môžeme pochváliť unikátnou cestou. 

Cigaretové ohorky už zbierajú na celom Slovensku

Odvtedy sa Hugo dostal do povedomia širokej verejnosti a ako nám prezradil, aktuálne vo firme EcoButt prechádzajú mnohými technologickými aj personálnymi zmenami, kedy prijímajú zopár nových pozícií. „Môžu za to dobré výsledky, ktoré sme v roku 2023 mali. Vidieť to aj pri dátach. Rok 2022 sme zakončili s 1,1 tony odpadu a rok 2023 s neuveriteľnými 12,5 tonami. Môže za to najmä započatie recyklácie nielen cigaretových ohorkov, ale aj zahrievacích tabakových náplní,“ vysvetlil Hugo Repáň.

Aktuálne zbierame odpad na celom území Slovenska – od Michaloviec až po Bratislavu. Adam Ilčík, môj kolega, zabezpečuje to, aby sme to logisticky zvládali podchytiť a odpad prichádzal pravidelne k nám na prevádzku. Otvárame aj českú pobočku, o tom však poskytnem viac informácií, až keď to bude všetko pripravené.

Momentálne taktiež menia spôsob, akým firma EcoButt vyzerá vnútri aj navonok. „Punkáčska firma, ktorú som vybudoval ako študent teraz živí viacero ľudí a niektorí majú dokonca svoje rodiny. Preto potrebujeme vytvoriť pevné piliere a fungovanie EcoButtu, v dobrom slova zmysle, učesať. Zároveň zvýšenie recyklačných kapacít spôsobilo, že konštruujeme úplne novú automatizovanú technológiu na recykláciu a sťahujeme sa z 30m2 priestorov do haly s rozmerom 500m2. Ale to sú, dovolím si tvrdiť, pekné starosti,“ vysvetlil.

Ľuďom sa dostali do povedomia vďaka ceste zo špakov

Huga sme sa taktiež opýtali na to, ako v súčasnosti vníma povedomie o recyklácii cigaretových ohorkov. „Povedomie o recyklácii cigaretových ohorkov a teda našom projekte, je slušné a niekedy nás až prekvapuje, v akých kútoch Slovenska o "cestách zo špakov" vedia. Myslím, že to ľuďom jednoducho ostane v hlave,“ povedal, no zároveň dodal, že o problematike tohto odpadu v prírode je stále dosť veľká nevedomosť a ľudia často svet vnímajú ako popolník.

Pomôcť by tomu mala spolupráca s mestami Slovenska, kde by sme okrem zberných nádob šírili aj kampaň voči znečisťovaniu. Z výskumov nám vyšlo, že najviac ľudia vnímajú ohorky v oblasti zastávok. S čím súhlasím a všetci aj vieme, prečo práve tam.

Čo sa týka zaujímavých plánov do budúcna, vyzdvihol Hugo napríklad projekt „Odšpakujme Tatry“, ktorým taktiež plánujú šíriť povedomie. Ako vysvetlil, chodiť a zbierať po ľuďoch cigaretové ohorky by nebolo riešenie problému, ale len jeho prehlbovanie. 

Radi by sme teda na horských chatách umiestnili zberné nádoby a zároveň za symbolickú cenu ponúkli fajčiarom individuálne popolníčky. Myslím tým niečo malé do vrecka, kam vmestíte cca 10 kusov cigariet a nepáchne vám to. Takýmto spôsobom by sme radi na ohorky poukázali a ľudia si potom okrem svalovice možno do dolín dotiahnu aj nový návyk - nehádzať ohorky na zem,“ dodal Hugo na záver.

(kh)

 

Ďalšie články - Naše mesto

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň
22.04.2024 10:14:15

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň

Autobusovú stanicu v Žiari nad Hronom niekoľko rokov prevádzkovala spoločnosť SAD Zvolen, od júla minulého roka má stanicu v prenájme mestská spoločnosť Technické služby. Samospráva ešte vlani na jar vypovedala zmluvu pôvodnému nájomcovi, dopravca...

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení
19.04.2024 10:33:07

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení

V utorok 16. apríla sa v priestoroch slávnostnej auly Ekonomickej fakulty UMB uskutočnil Festival podnikavosti pod záštitou organizácie Rozbehni sa!, Banskobystrického samosprávneho kraja a Dobrého kraja, Rozvojovej agentúry BBSK. V projekte sa so...

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob
16.04.2024 11:50:03

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob

V dňoch od 22. do 26. apríla sa v našom meste uskutočnia Dni jarnej čistoty. Počas týždňa majú občania možnosť zadarmo zbaviť sa nadrozmerného odpadu zo svojich domácností. Objemného odpadu by sa však mali zbaviť aj zo stojísk zberných nádob...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png