Dnes je 22.08.2019, meniny má Tichomír.   

Žiarčan okúsil účasť v Corgoň lige aj v reprezentácii

Zverejnené: 28.02.2012 14:56:38 |   | vytlačiť
obr: Žiarčan okúsil účasť v Corgoň lige aj v reprezentácii

Rodák zo Žiaru nad Hronom, futbalový útočník Ľubomír Urgela, obliekal donedávna dres druholigového MFK Dubnica. Minulú sezónu hral s týmto klubom v Corgoň lige. Jeho futbalové začiatky sa však viažu k nášmu mestu.


Futbal začal hrávať ešte ako predškolák na dvore pred žiarskym panelákom. „Bola tam dostatočne veľká trávnatá plocha a bránky boli dva stromy, resp. lampy. Kopával som si loptu o garáže spolu s mojím bratom," spomína 22-ročný Ľubo. Na jeho prvý tréning ho doviezol otec. Pozeral sa však iba chvíľu spoza plota, a potom odišiel domov, pretože, ako hovorí, tréner veľmi kričal. Prípravku vtedy trénoval Štefan Veľký. Netrvalo však dlho, Ľubo sa osmelil a skúsil to s loptou na futbalovom ihrisku. Jeho prvé futbalové začiatky sa začali, pochopiteľne, v Žiari. Prvým trénerom mu bol práve Štefan Veľký. „Do 5. ročníka ma trénoval Peter Nemec. Keď som mal nastúpiť do piateho ročníka, musel som sa rozhodnúť medzi matematickou triedou alebo osemročným gymnáziom. Na poslednú chvíľu pribudla ešte jedna možnosť - športová trieda so zameraním na futbal na „Jednotke". Oslovil ma Miloš Foltán, ktorý v tom čase rozbiehal projekty športových tried v základných školách. Neváhal som ani sekundu. Pán Foltán bol neskôr mojím triednym učiteľom a trénerom zároveň. Základy futbalovej abecedy mi vtĺkal a futbalovo ma vychovával až do 16-tich rokov. Vďačím mu za veľa."


V 15-tich rokoch odohral Ľubo svoj prvý medzištátny zápas proti Poľsku za Slovensko U-15 pod vedením trénera Poláka. Ako 16-ročného ho kúpila vtedy Corgoňligová Dubnica nad Váhom. „V Žiari som nastúpil na gymnázium, ale bol som tam iba prvý polrok a už som sa musel sťahovať za futbalom do Dubnice, kde som však tiež navštevoval gymnázium. Počas pôsobenia v Dubnici som sa pod vedením Ľubomíra Moravčíka dostal do reprezentácie U-17, s ktorou som absolvoval neúspešnú kvalifikáciu na ME v tejto vekovej kategórii, hrali sme proti Taliansku, Ukrajine a Česku."


V Dubnici pôsobil v dorasteneckých kategóriách, kde ho trénovali tréneri Peter Nemečkay (súčasný tréner A-mužstva teraz I. ligovej Dubnice), Jozef Kamenčík a Miloš Šupák. Dubnica bola známa tým, že dávala príležitosti mladým hráčom v Corgoňlige a v tom čase, ročník 2007/2008, strieľal Ľubo v doraste góly, kedy si ho vybral tréner A-mužstva, aby sa ukázal.


Tréner Juraj Bútora mi dal možnosť v posledných dvoch kolách Corgoňligy. Prvý ligový štart som mal proti MŠK Žilina. Nastúpil som na 20 minút, chlapci zo Žiliny mi spravili kolotoč zadarmo," spomína dnes s úsmevom a dodáva: „Druhý ligový štart som mal o týždeň neskôr proti vtedy už majstrovi Slovenska Artmedii Petržalka. To som si zahral z chuti, za čo ma tréner po zápase aj pochválil. Najkrajšie časy v Dubnici som však zažil za pôsobenia trénera Ľubomíra Nosického (súčasný tréner MŠK Žilina), keď nás ako starších dorastencov doviedol k titulu majstrov Slovenska v ročníku 2008/2009."


Život profesionálnych športovcov je mnohokrát o odopieraní a odriekaní si pre nás nešportovcov bežných vecí. „Keď je zápas v sobotu, tak deň pred tým ide celé mužstvo na predzápasové sústredenie. V deň zápasu ide celé družstvo na spoločný ľahký obed. Po obede si poniektorí vychutnávajú kávu a niektorí len tak odpočívajú v kabíne a pripravujú sa na zápas. Asi tak dve hodiny pred zápasom príde tréner, rozpráva taktiku a snaží sa vyburcovať hráčov. Nechýba, samozrejme, ani rozcvička," približuje deň zápasu Ľubo. Tréningy sú, samozrejme, každý deň v týždni. V utorok alebo v stredu dokonca vždy dva. Po sobotňajšom zápase a v nedeľu absolvujú futbalisti tzv. výklus a regenerujú sa.


Tréningy závisia od toho, či je zimná, príp. letná príprava, alebo je hlavné obdobie. Na Slovensku je súťaž rozdelená na jesennú časť a jarnú časť. V zime počas Vianoc vždy dostávame tréningové plány, chodievame behať a do posilňovne. Aby sme na zimnú prípravu do klubu prišli už predpripravení a bez kíl navyše. Ak by sme mali nejaké to kilo navyše, stihne nás finančný postih, takže chalani si musia strážiť váhu ako modelky. Zimná príprava v Dubnici je vždy náročná. Niekedy som mal pocit, že sa nepripravujem na jarnú časť sezóny, ale na atletický most," priznáva Ľubo.


Keď Dubnica hrala o Corgoňligovú existenciu, vtedajší tréner Peter Gergely sa rozhodol, že Ľuba pošle na polročné hosťovanie do Rimavskej Soboty. V tom čase sa Dubnica posilnila o starších a skúsených hráčov, ktorí jej mali pomôcť pri záchranárskych prácach, a tak niektorých mladých hráčov posielali na hosťovania do nižších súťaží. „Medzi nimi som bol aj ja. A tak som sa na polroka presťahoval do Rimavskej Soboty, kde som prežil krásny polrok. Vytvorila sa tam super partia a skončili sme na druhom mieste za Trenčínom, ktorý zaslúžene postúpil do Corgoň ligy. Po mojom účinkovaní v Rimavskej Sobote som sa vrátil späť do Dubnice a pripravoval som sa na nový ročník, teraz už I. ligy. Lenže po asi troch mesiacoch môjho pobytu v Dubnici sme sa s predstaviteľmi klubu dohodli na rozviazaní zmluvy a odvtedy som voľným hráčom. Momentálne si hľadám angažmán."


Z domácej ligy sa Ľubovi páči MŠK Žilina, kde pôsobí ďalší rodák zo Žiaru, nádejný Milan Škriniar. Zo zahraničia je FC Barcelona. Ako väčšinu z nás, aj Ľuba vpred poháňajú predovšetkým futbalové vzory, i keď, ako priznáva, najväčším životným vzorom sú pre neho rodičia. „Z našej ligy sa mi kedysi páčila hra Sama Slováka. Zo zahraničných klubov sa mi páči SSC Neapol, v ktorom hrá náš Marek Hamšík. Z tohto klubu sa mi však páči útočník Edinson Cavani, ktorý hrá na rovnakom poste ako ja. Z anglickej ligy obdivujem Drogbu, Torresa či Dimitara Berbatova. Je ich viac. Každý má niečo do seba." Najviac času zaberá Ľubovi, pochopiteľne, futbal. Keď však nešportuje, snaží sa byť čo najviac s rodinou - rodičmi a bratom a s priateľkou Lenkou. V súčasnosti študuje Ľubo na vysokej škole so zameraním kondičný tréner. Sleduje však aj žiarsky futbal. „Za Žiar hrá môj bratranec Jakub Cvejkuš, s ktorým si často telefonujeme a rozprávame sa o zápasoch Žiarčanov. Nedávno som si dokonca zahral aj žiarsku zimnú miniligu za FC Sršne." Futbalovým snom Ľuba je okúsiť hru v Španielsku alebo Taliansku.


Novinky

22.08.2019 08:49:13 Úradná tabuľa

Verejná vyhláška

https://www.ziar.sk/data-files/ziar/download/verejna-vyhlaska-upovedomenie-ucastnika-konania.pdf

20.08.2019 09:42:44 Šport

Beh SNP do vrchu aj tohto roku

Mesto Žiar nad Hronom v spolupráci s Atletickým klubom MŠK a Centrom voľného času v Žiari nad Hronom pozýva všetkých priaznivcov behu na 18. ...

20.08.2019 09:36:36 Naše mesto

Zmena zriaďovateľa Súkromnej obchodnej akadémie v Žiari nad Hronom

Slovenská vzdelávacia spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien (DSA) sa stane od 1. septembra novým zriaďovateľom Súkromnej obchodnej akadémie v Žiari nad Hronom. Zmenu ...

19.08.2019 09:56:20 Naše mesto

Letné počasie pokračuje

V uplynulom týždni sme prežili menší „teplotný šok“. V prvý pracovný deň maximálna denná teplota v našom meste vystúpila na tropických 32.8°C, ...

16.08.2019 09:31:28 Naše mesto

Park sa stal obľúbeným miestom snúbencov. Tento rok spečatilo svoj vzťah pod holým nebom 12 párov

Snúbenci, ktorí sa chcú sobášiť v našom meste, si môžu na sobášny obrad vybrať aj priestor mimo úradnej miestnosti. Veľmi obľúbeným ...

16.08.2019 09:18:13 Naše mesto

Do knižnice vybudujú bezbariérový prístup

Čitatelia navštevujúci žiarsku knižnicu sa už dlhšiu dobu sťažovali na skutočnosť, že im chýba bezbariérový prístup do budovy. V týchto dňoch ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky