Žiarska plaváreň je po rokoch otvorená

25.09.2023 10:24:52
Žiarska plaváreň je po rokoch otvorená

Plaváreň slávnostne prestrihnutím pásky otvorili predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Boris Kollár, primátor mesta Žiar nad Hronom, Peter Antal, prezident Slovenskej plaveckej federácie, Ivan Šulek a za spoločnosť Hydro Thor-Ove Horstad, ktorý je zároveň vlastníkom spoločnosti Slovalco.

Môžem povedať, že sme ukončili obdobie veľkých rekonštrukcií športovísk v našom meste. Týmto s radosťou oznamujem, že všetky športoviská v našom meste sú nové a zrekonštruované. Či už ide o športovú halu, futbalový a zimný štadión, atletickú dráhu a teraz plaváreň,“ povedal primátor Peter Antal.

Žiarska plaváreň je po rokoch otvorená

Mesto má zrekonštruované všetky športoviská

Chcel by som sa poďakovať nášmu plaveckému oddielu Delfín, že to vydržali a roky chodili plávať do Štiavnice a klub sa tak nerozpadol,“ hovorí Peter Antal a dodáva, že rekonštrukcia plavárne bola určite najťažšia zo všetkých športovísk. Ovplyvnila ju pandémia koronavírusu, energetická kríza, ale aj vojna na Ukrajine. Vďaku vyjadril aj riaditeľovi Technických služieb, Igorovi Rozenbergovi, ktorý mal celú rekonštrukciu na starosti spolu s ďalšími pracovníkmi.

Športovú infraštruktúru v Žiari nad Hronom vyzdvihol aj predseda NRSR Boris Kollár. „Môžem povedať, že takúto športovú infraštruktúru, ako má Žiar, nemá asi žiadne okresné a krajské mesto. Šport vnímam ako dôležitú súčasť našich životov, preto zastávam názor, že naši občania si zaslúžia špičkové podmienky pre šport, ktoré spĺňajú kritériá 21. storočia. Teší ma, že môžeme vyhlásiť úspešné dokončenie rekonštrukcie plavárne, ktorá má pre Žiarčanov veľký význam. Športoviská im môžu závidieť aj iné mestá,“ povedal Boris Kollár. 

Prezident Slovenskej plaveckej federácie, Ivan Šulek poďakoval mestu za to, že s nimi pri rekonštrukcii spolupracovalo a radilo sa, aby bol bazén čo najvhodnejší pre vyrastanie ďalších talentovaných športovcov. „Mestu gratulujem, podarilo sa mu niečo, čo mnohým ďalším mestám nie.

Žiarska plaváreň je po rokoch otvorená

Rekonštrukcia prinesie zníženie energetickej náročnosti

Mestská plaváreň bola postavená v 90-tych rokoch, nachádzal sa v nej 25-metrový bazén, tri menšie bazény, dve sauny, posilňovňa a bufet. Plaváreň nevyhovovala tepelno-technickým požiadavkám, čoho výsledkom bola vysoká energetická náročnosť a vysoké prevádzkové náklady. Problémy spôsobovalo aj zatekanie bazéna do spodnej časti, čo zapríčinilo skorodovanie nosných prvkov.

Samospráva sa preto rozhodla pristúpiť k rekonštrukcii, ktorej cieľom bolo zníženie energetickej náročnosti, ale aj modernizácia objektu. V oblasti tepelného hospodárstva by mala rekonštrukcia priniesť až 50-percentnú úsporu. Projekt zastrešovali počas celej doby stavebných prác mestské Technické služby.

V rámci rekonštrukcie sa vymenil obvodový plášť, zateplila fasáda a strecha, urobila sa nová vzduchotechnika a vykurovanie a vymenili sa všetky bazény, okenné a dverové výplne. Plavci dnes majú k dispozícii nový nerezový plavecký bazén s bezbariérovým vstupom a protišmykovou úpravou. Nerezové bazény sú aj v detskej časti. Zmenil sa tiež celý vstup do objektu, šatne sa spojili a vznikol tak zaujímavý spoločný priestor s výstupom do bazénovej časti. Urobila sa aj nová elektrina, zdravotechnika, nové dlažby v bazénovej časti, šatne, sprchy, vstupná časť a podhľady. 

Presná cena rekonštrukcie ešte nie je vyčíslená, ide však o sumu viac ako 5 miliónov eur. Na projekt sa podarilo získať dotáciu z Fondu na podporu športu vo výške 500-tisíc eur a sumou 600-tisíc eur prispeli majitelia spoločnosti Hydro a spoločnosť Penta. Ostatné výdavky hradilo mesto zo svojich vlastných zdrojov. 

Mesto má tak zrekonštruované a zrenovované všetky športoviská. Od roku 2014 sa do športovísk v Žiari nad Hronom preinvestovalo 12,5 milióna eur, z toho 3 milióny eur bolo z externých zdrojov, ostatné financie boli z rozpočtu mesta. 

Plaváreň je už otvorená pre verejnosť, a to každý deň od 10.00 do 20.00 s výnimkou pondelka, kedy sa otvára od 13.00 z dôvodu sanitárneho dňa.

(kh)

Žiarska plaváreň je po rokoch otvorená

 

Ďalšie články - Naše mesto

Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch
07.12.2023 13:44:20

Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch

Zariadeniu pre seniorov Domov pri kaštieli schválil Banskobystrický samosprávny kraj dotáciu vo výške 2000 eur. Finančné prostriedky sa použili na vytvorenie úžitkovej záhrady vo vyvýšených záhonoch a na úpravu svahu záhrady. Projekt bol zrealizovaný v...

Elektrické kolobežky obyvatelia mesta využívali naplno
07.12.2023 09:36:39

Elektrické kolobežky obyvatelia mesta využívali naplno

Aj do nášho mesta už naplno dorazila zima. Okrem iného to znamená, že prevádzka elektrokolobežiek bola pre túto sezónu pozastavená. S riaditeľom Technických služieb Igorom Rozenbergom sme sa rozprávali o tom, ako hodnotí ich využívanie a či sa opäť...

V našom meste pribudlo Zákaznícke centrum IDS BBSK
30.11.2023 14:47:04

V našom meste pribudlo Zákaznícke centrum IDS BBSK

Vo štvrtok 30. novembra 2023 predseda BBSK Ondrej Lunter, predseda predstavenstva Organizátor IDS BBSK Radoslav Vavruš a primátor mesta Peter Antal otvorili Zákaznícke centrum integrovaného dopravného systému Banskobystrického samosprávneho kraja...

Opustila nás oceňovaná pedagogička Nelli Veselá
29.11.2023 11:48:27

Opustila nás oceňovaná pedagogička Nelli Veselá

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že 28.11. nás navždy opustila Nelli Veselá vo veku 90 rokov. Mnoho obyvateľov si ju bude pamätať ako legendárnu učiteľku ruštiny. Učiteľskou prácou dosiahla viacero uznaní. Získala napríklad ocenenia Zaslúžilý učiteľ...

logo_mestske_noviny.png
logo_prevencia_ziar.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png
logo_intech.png