Žiarski tatéri vyzbierali Miškovi s DMO viac než 3-tisíc eur

Pätica tatérov v nedeľu 24. novembra v priestoroch žiarskeho tetovacieho štúdia Black Gallery v Žiari nad Hronom od rána až do večera, neúnavne a bez prestávky, tetovala desiatky ľudí, ktorí si k nim prišli dať urobiť tetovanie, aby podporili malého Miška Chovana s DMO a jeho milujúcich rodičov. Prostredníctvom akcie s názvom ŽIVOT, LÁSKA, TETOVANIE 2 sa partii tatérov podarilo pre Miška za jediný deň vyzbierať 3 231 eur, ktoré v závere dňa odovzdali chlapcovým rodičom.
Tatéri sa po minuloročnej úspešnej akcii, kedy sa im podarilo vyzbierať pre Dianku z Handovej, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou 2 820 eur, opäť spojili a celý deň, od rána až do večera, tetovali ľudí, bez nároku na honorár. Výťažok z tetovaní, ktorý bol tento rok 3 231 eur, vyzbierali pre rodičov malého Miška Chovana zo Zvolena. Deväťročný Miško od narodenia trpí niekoľkými diagnózami, vrátane detskej mozgovej obrny (DMO). Miško okrem toho, že sa mal narodiť ako zdravý chlapček, prišiel pred rokmi aj o staršiu sestričku Mišku.
Vyzbierané peniaze použijú na rehabilitácie
„Mali sme dcérku Mišičku, predčasne narodenú v 6. mesiaci s váhou 650 gramov. Po štyroch rokoch, na deň presne, sa nám narodil synček Miško a napriek tomu, že mal byť zdravý, mu hneď po narodení vyšla pozitívna genetika - mikroduplikácia chromozómu a takisto má detskú mozgovú obrnu,“ vysvetlila Miškova mama, Michaela Chovanová a pokračovala: „Žiaľ, dcérka Mišička nás pred troma rokmi opustila ako desaťročná a je z nej anjelik. Miško je šikovný chlapček, ktorý ale nerozpráva, nechodí. Štvornožkuje a rozumie všetkému, čo mu hovoríme. Ukazuje abecedu, čísla, farby a hrá hry, no sám sa nenaje ani nenapije. Ako rodina aj napriek obmedzeniam veľa športujeme a s Miškom absolvujeme veľa rehabilitácií a doplnkových terapií na dennej báze,“ dodala.
Miško navštevuje špeciálnu Základnú školu vo Zvolene na tri hodiny denne, ostatný čas s ním trávi milujúca mama nonstop. „Nemáme čas na oddych a snažíme sa využiť každú chvíľu na to, aby sme ako rodina dokázali fungovať a Miškove schopnosti a vedomosti posúvali vpred,“ povedala Michaela s tým, že vyzbierané peniaze použijú na rehabilitácie a doplnkové terapie – masáže, špeciálnu pedagogiku či na plávanie. „S Miškom pravidelne chodíme rehabilitovať, terapie máme na dennej báze,“ dodala Miškova mama s tým, že rehabilitovať chodia po celom Slovensku, vrátane Prešova či Martina alebo fyzioterapeutka chodí k nim domov. Terapie a rehabilitácie, i keď sú finančné náročné, Miškovi pomáhajú a rodičia vidia pokroky. „Teraz sme vyskúšali nové zariadenie - nácvik chôdze, takže Miško sa stavia už aj s oporou do boku sa snaží chodiť, ale ešte máme čo robiť. V podstate je to na dlhé lakte a je to o každodennej práci. To nie je o tom, že sa stane zázrak a dieťa začne chodiť,“ vysvetľuje Miškova mama.
Rodičov správa o vyzbieranej sume dojala, s Miškom prišli aj medzi tetujúcich, aby im osobne poďakovali. „My by sme chceli všetkým veľmi pekne poďakovať. Sme dojatí, od rána nám písali ľudia aj zo Zvolena, kamaráti, kamošky, že boli v Žiari alebo sa sem len chystajú tetovať, takže sme veľmi radi. Veľmi pekne ďakujeme tatérom a organizátorom, že si našli čas a venovali ho nám a našej akcii, aj keď mohli svoj voľný čas tráviť s rodinami alebo so svojimi blízkymi. Naozaj si to veľmi ceníme,“ neskrývali dojatie rodičia malého Miška.
Potetovať sa prišli desiatky ľudí, medzi nimi aj páry alebo takí, pre ktorých to bolo ich prvé tetovanie v živote
Počas celého dňa vládla v tetovacom štúdiu príjemná a priateľská atmosféra. Dominik Budinský, zakladateľ tetovacieho štúdia Black Gallery a organizátor akcie ŽIVOT, LÁSKA, TETOVANIE priblížil, že odhadom mohlo prísť počas nedele na tetovanie či piercing zhruba 60 až 70 ľudí.
Zaujímavosťou podľa tatérov bolo, že sa naraz prišlo dať potetovať niekoľko párov, dokonca sa našli aj takí, pre ktorých to bolo ich prvé tetovanie v živote. „Prišlo viac ľudí, čo sa tetovalo spolu. Dokonca prišla aj pani, čo hovorila, že nikdy v živote tetovanie nechcela a nakoniec odchádzala s dvoma,“ neskrývali nadšenie tatéri. „Reakcie boli pozitívne, ľudia boli prekvapení, že sa nájde niekto, kto takto pomáha.“ Minimálna suma za jedno tetovanie bola 30 eur, ľudia často dávali do pokladničky viac peňazí, keďže výťažok išiel na dobrú vec.
Ako ďalej priblížil Dominik, počas jediného dňa sa minulo viac než 200 kusov jednorazových rukavíc, jeden tatér potetoval za deň v priemere 12 ľudí. „Išlo prevažne o menšie tetovania, na to som na prihlasujúcich aj apeloval, aby sme toho stihli čo najviac,“ vysvetlil Dominik a pokračoval: „Čo sa materiálu, špeciálne ihiel, týka, tie boli dnes úplne zadarmo, od sponzora PRO-TATTOO.“
Dominik, ktorý sa tetovaniu venuje šesť rokov, mal spočiatku obavy, či druhý ročník charitatívnej akcie prekoná ten prvý. „Zo začiatku som sa bál, méta bola nastavená na aspoň 1 500 - 2 000 eur, nikto z nás nečakal, že to bude cez tri tisíc,“ neskrýval nadšenie mladý tatér. „Ľudí bolo veľa, myslím, že viac, ako minulý rok. Približne okolo 14. – 15. hodine som začínal mať pocit, že predbehneme minulý ročník,“ dodal Dominik s tým, že kým minulý rok prispelo viac ľudí pred akciou, na bankový účet, tento ročník ľudia prispievali priamo na mieste, do pokladničky v hotovosti. „Moje pocity po tejto akcii sú neuveriteľné, sám som rodič. Miško nerozpráva, ale ide z neho neskutočne príjemná aura. Mám rád tieto akcie. Tento rok som sa zúčastnil mojej prvej tetovacej súťaže na Slovensku, no z morálneho hľadiska má naša akcia pre mňa určite väčšiu hodnotu, ako vyhrať niečo na Slovensku,“ povedal Dominik. Plánuje mladý tatér v akcii pokračovať aj na budúci rok? „Uvidíme, ale za mňa by som do toho určite šiel,“ dodal Dominik s úsmevom na záver.
(šov)
Foto: Black Gallery
Ďalšie články - Naše mesto

Šéfkuchár Ondrej Baláž z Nonna Catering: Mojím snom je otvoriť si talianske bistro, Žiar je na gastro špecifický
Talentovaný žiarsky šéfkuchár Ondrej Baláž si počas svojej viac než 20-ročnej kariéry prešiel naozaj všetkým. Od závodnej kuchyne až po šéfkuchára v najmodernejších gastronomických zariadeniach. Dnes prevádzkuje vlastnú cateringovú službu a miluje...

Novinky v parku Štefana Moysesa: Nové informačné tabule aj doplnená výsadba v sade
V rámci projektu, ktorý mesto Žiar nad Hronom realizuje v spolupráci so sadármi z Bielych Karpát, bola v mestskom ovocnom sade umiestnená informačná tabuľa. Na tejto tabuli návštevníci ovocného sadu nájdu cenné informácie o starých odrodách ovocných...

Poznáme víťazov súťaže Mladý technik 2025
Vo štvrtok 10. apríla sme spoznali víťazov 18. ročníka súťaže Mladý technik. Prehliadku technickej tvorivosti a výsledkov činnosti žiakov v technických krúžkoch zorganizovalo Centrum voľného času v Žiari nad Hronom. Mladý technik je technická súťaž...

Odkrývame históriu mesta: Vodárenská veža prekonala 100 rokov existencie I.
Minulý rok uplynulo storočie od postavenia vodárenskej veže v blízkosti rímsko-katolíckeho Kostola Povýšenia Sv. Kríža. Stavba so základňou 6 x 6 metrov a výškou takmer 22 metrov vznikla v roku 1924 aby poskytovala vodu obyvateľom vtedy ešte stále...
Najnovšie články

35. ročník Behu oslobodenia zabehli tento rok stovky detských pretekárov

Poznáme víťazov súťaže Mladý technik 2025

Čítajme si 2025: Do čítania v žiarskej knižnici sa zapojili desiatky detí
