Žiarsky kaštieľ prejde komplexnou rekonštrukciou

05.04.2024 11:16:29
Žiarsky kaštieľ prejde komplexnou rekonštrukciou

Mesto Žiar nad Hronom spúšťa projekt komplexnej rekonštrukcie biskupského kaštieľa. Počas dvoch rokoch sa vzhľad tejto historickej dominanty a národnej kultúrnej pamiatky zásadne zmodernizuje. Žiarska samospráva získala na tento účel z programu obnovy dotáciu vo výške 4,2 milióna eur. S prácami sa začne prakticky okamžite. 

Projekt komplexnej obnovy kaštieľa je zameraný aj na energetickú úsporu objektu, ktorá sa po rekonštrukcii zníži o 50 % oproti dnešným nákladom. 

Je to výborná správa pre mesto a jeho obyvateľov. Po niekoľkých rokoch snaženia sa nám konečne podarilo získať dotáciu a môžeme zrenovovať najväčšiu historickú dominantu nášho mesta,“ hovorí Peter Antal, primátor mesta Žiar nad Hronom a ako dodáva: „Kaštieľ sme v roku 2018 kúpili s tým, že chceme z neho vytvoriť reprezentačné sídlo mesta, určené všetkým obyvateľom a zachovať ho pre budúce generácie. Rekonštrukcia objektu je veľkým a dôležitým krokom, aby sme to naplnili. Vedeli sme, že nás čakajú obrovské investície do tohto majetku. Zároveň sme si však povedali, že čo má po nás ešte zostať niekoľko generácií alebo stáročí, ak nie práve táto historická pamiatka.

Od roku 2018 sa preto vedenie mesta snažilo zo svojho rozpočtu vyčleňovať finančné prostriedky na to, aby sa aspoň čiastočne vrátil život do kaštieľa, keďže v tom období už bol opustený a prázdny. „Pustili sme sa svojpomocne a s vlastnými finančnými prostriedkami do rekonštrukcie a hlavne zariaďovania interiéru. Vznikli tu tak reprezentačné priestory mesta a veľkej obľube tu sa tešia aj sobáše. Tieto miestnosti boli v minulých rokoch sprístupnené aj verejnosti a ľudia mohli navštíviť kaštieľ prostredníctvom komentovaných prehliadok. Preto vieme, aký to malo pre Banskobystrický kraj historický význam,“ zdôrazňuje Antal.