Dnes je 26.01.2021, meniny má Tamara.   

Zima pomaly začína

Zverejnené: 23.11.2020 08:59:48 |   | vytlačiť
obr: Zima pomaly začína

V posledných dňoch sa v oblasti tlakovej výše vyskytovala nad naším územím výrazná inverzia, ktorá bola sprevádzaná nízkou oblačnosťou a hmlou. Naopak, na horách bolo slnečno a pomerne teplo. Za takýchto podmienok bola veľmi rôzna amplitúda teploty, teda rozdiel medzi maximálnou a minimálnou teplotou. Pri polojasnej oblohe a dlhšie trvajúcom slnečnom svite vystupovali maximálne denné teploty do 14°C, pri nízkej oblačnosti sa pohybovali okolo 7°C. V priebehu druhej dekády novembra sa potvrdil stabilnejší charakter počasia, ideálny pre dokončenej jesenných prác, pretože v októbri bolo veľa zrážok, ale aj preto, že v novembri je pomerne teplo. Viac o počasí nám povie žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Do konca jesene zostáva pár dní a zima 2020/2021 sa pomaly blíži, nielen podľa kalendára, ale aj poveternostnými tendenciami. V utorok 1. decembra odštartuje meteorologická zima, ktorá potrvá až do 28. februára budúceho roku. Prechod studeného frontu v piatok 20. novembra spustil prvý pozdrav zimy. Uplynulý víkend nám poriadne prituhlo a prvý ráz v túto jeseň klesla v noci teplota pod bod mrazu. V nedeľu ráno v našom meste klesla minimálna teplota na -6,3°C. Je to najneskorší mrazový deň od začiatku pozorovania,“ hovorí meteorológ s tým, že preniknutie chladného vzduchu znamenal ukončenie inverzného počasia. „Počas najbližších dní by sa mali aj nočné teploty pohybovať pod bodom mrazu a maximálne denné teploty do 6°C. Takže tretia dekáda novembra začína ochladením. Podľa modelových podkladov skončí táto dekáda chladnejšia, než štandard platný pre poslednú dekádu novembra. Nepredpokladá sa zásadné a hlavne nie trvalejšie oteplenie. Veľkopriestorové rozloženie tlakových útvarov budú favorizovať skôr chladné pomery. Nateraz nie je možné určiť do akej mieri a ako dlho nastávajúce ochladenie potrvá. Numerický model „ALADIN“ vidí slabé oteplenie na začiatku decembra a potom asi v druhej dekáde decembra sa mierne ochladí,“ dodáva žiarsky meteorológ.

14-dňová predpoveď pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 23. – 29. 11. 2020

Pokojné, ešte stále jesenné, počasie bude prevládať počas tohto týždňa. Naše územie sa bude nachádzať v oblasti vysokého tlaku v relatívne teplom vzduchu vo vyšších hladinách ovzdušia. Opäť sa môže vrátiť inverzia – čiže hmly a nízka oblačnosť. Situácia však dlho nevydrží, pretože v závere týždňa sa prehĺbi nad západnou Európou a centrálnym Stredomorím brázda nízkeho tlaku vzduchu a pribudne frontálna oblačnosť. Bude to len krátkodobé, pretože v ďalších dňoch sa obnoví oblasť vysokého tlaku vzduchu.

Pondelok: Oblačno až zamračené, ojedinele slabé mrholenie, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica, na horách zrážky snehové. Nočná teplota 0 až -3°C. Najvyššia denná teplota 3 až 5°C. Mierny západný vietor.

Utorok – štvrtok: Polojasno, v nižších oblastiach najmä ráno a predpoludním občas hmla alebo nízka oblačnosť, na horách počas dňa slnečno. Nočné teploty -1 až -5°C. Najvyššie denné teploty v intervale 4 až 7°C. Mierny juhozápadný vietor.

Piatok: Oblačno až zamračené, ojedinele slabý dážď alebo prehánka. Nočné teploty 2 až -1°C. Najvyššia denná teplota 4 až 6°C. Mierny západný vietor.

Sobota – nedeľa: Zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie, v nedeľu slabý dážď. Nočné teploty 0 až -3°C. Najvyššie denné teploty 2 až 4°C. Slabý severovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 30. 11. do 6. 12. 2020

Počas prvého decembrového týždňa, z meteorologického hľadiska už zimného, sa neočakáva výrazná zmena počasia. V tomto týždni sa budú v európskom veľkopriestore naďalej realizovať vysokotlakové tendencie. Za takejto poveternostnej situácii treba počítať s inverzným počasím, najmä v dňoch, keď sa bude vo vyšších hladinách ovzdušia nachádzať relatívne teplý vzduch. Nižšie polohy budú silne náchylné na hmly a nízku oblačnosť, a to aj počas dňa. V priebehu dňa po rozpustení ranných a dopoludňajších hmiel a nízkej oblačnosti jasno až polojasno. Za takýchto podmienok dosiahnu denné maximá teploty do 3°C, pri malej oblačnosti a slnečnom svite do 7°C. Nočné teploty v intervale 0 až -5°C, záležať bude od množstva oblačnosti. Zrážky sa očakávajú len ojedinele, pravdepodobne na začiatku týždňa.

 


Novinky

23.01.2021 21:47:14 Naše mesto

Poznáme výsledky testovania za piatok a sobotu

V rámci celoslovenského skríningového testovania zriadilo mesto na tieto účely niekoľko odberových miest. Okrem toho sa mohli na troch miestach ...

22.01.2021 12:56:40 Naše mesto

Neriskujte, že nakazíte iných.  BBSK vyzýva ľudí cez letáky na testovacích miestach

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho výsledku testu. ...

21.01.2021 10:43:49 Naše mesto

Na očkovanie v žiarskej nemocnici sa môžu určené skupiny prihlásiť online

Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online ...

21.01.2021 10:04:24 Naše mesto

Opustil nás MUDr. Milan Maňkoš

V stredu 20. januára 2021 nás navždy opustil MUDr. Milan Maňkoš. Pán doktor by sa 23. januára dožil 75 rokov. ...

20.01.2021 10:32:11 Naše mesto

Online registrácia a informácie pre skríningové testovanie

Zaregistrovať sa môžete vyplnením formulára. Na jedno telefónne číslo môžete registrovať max. 4 osoby na jedno odberné miesto, čas ...

19.01.2021 09:34:43 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Vybudovanie parku

V rámci výstavby kaštieľa sa upravovalo aj jeho okolie, lepšie povedané budoval sa park, ktorý sa po čase stal jeho ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Sčítanie obyvateľov 2021