Dnes je 19.02.2020, meniny má Vlasta.   

Zima sa ešte nevzdáva

Zverejnené: 03.02.2020 12:33:31 |   | vytlačiť
obr: Zima sa ešte nevzdáva

Počas tohtoročnej zimy prevládal väčšinou inverzný charakter počasia. Ten sa prejavuje v nižších polohách s nízkou oblačnosťou a hmlami, naopak na horách je slnečno a pomerne teplo. V utorok 28. januára postúpil od západu studený front, ktorý rozrušil inverziu a priniesol aj zrážky. Ochladenie nepriniesol, pretože prevládalo západne prúdenie. Viac o počasí na dva týždne od žiarskeho meteorológa Jána Wolfa.

„Inverzný charakter počasia, ktorý v našom regióne dlhodobo dominoval, sa skončil. Hmly a nízka oblačnosť už nebudú každodenným stereotypom. Posledný deň druhého zimného mesiaca sa s nami rozlúčil najskôr snežením, potom dažďom. V priebehu dňa sa citeľne oteplilo. Prvý februárový deň bol v našom meste mimoriadne teplý, doslova predjarný. Vďaka teplému juhozápadnému prúdeniu vystúpila maximálna denná teplota vzduchu na 13,5°C, čím sme vyrovnali doterajší rekord z roku 2000. Zmena cirkulačných pomerov priniesla v prvých dňoch februára výrazné oteplenie," hovorí meteorológ a dodáva, že  v silnom západnom prúdení bude do našej oblasti prúdiť teplý oceánsky vzduch. „Asi do stredy 5. februára by malo prevládať premenlivé počasie s veľkou, oblačnosťou a so zrážkami, prípadne s prehánkami. Po krátkodobom oteplení sa opäť ochladí. Napriek tomu, že dôjde počas druhej februárovej pentáde k ochladeniu, mesiac február ako celok, podľa predpovedných modelov, bude teplotne nadpriemerný. Zima sa pravdepodobne blíži k svojmu záveru, aj keď meteorologická zima končí 29. februára. Podľa rozloženia tlakových útvarov počas posledného zimného mesiaca sa výrazného ochladenia nedočkáme,“ dodáva na záver Ján Wolf.

14-dňová predpoveď od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 3. – 9. 2. 2020

V prvej polovici tohto týždňa vyvrcholí oteplenie, ktoré prináša výbežok Azorskej výše. V druhej polovici týždňa zmohutnie nad Britskými ostrovmi tlaková výš a po jej prednej strane prenikne od severu až severovýchodu studený vzduch. V závere týždňa tlaková výš postúpi nad strednú Európu a ďalej na juhovýchod. Vo vyšších vrstvách ovzdušia začne prúdiť teplý vzduch od juhozápadu.

Pondelok – utorok: Oblačno až zamračené a hmlisto, občas dážď, v utorok dážď so snehom. Nočné teploty 4 až 2°C. Denné teploty 5 až 8°C. Mierny západný vietor.

Streda – štvrtok: Polooblačno až oblačno, občas prehánky, väčšinou snehové, veterno a ochladenie. Nočné teploty -2 až -5°C. Denné teploty 1 až 3°C. Čerstvý severovýchodný vietor.

Piatok – nedeľa: Jasno až polojasno, neskôr nízka inverzná oblačnosť. Ráno a dopoludní hmla. Nočná teplota -2 ž -4°C. Denné teploty v intervale 3 až 6°C. Slabý až mierny juhovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 10. 2. do 16. 2. 2020

Medzi rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad severozápadnou a severnou Európou a vysokým tlakom vzduchu nad juhozápadnou a južnou Európou budú v jednotlivých sledoch postupovať z oceánu frontálne systémy spojené so zrážkami. Takže, po relatívne chladnejšom počasí v druhej polovici uplynulého týždňa sa opäť obnoví teplejšie západne prúdenie. Prevládať bude polooblačné až oblačné počasie so zrážkami, prevažne to bude dážď so snehom alebo dážď, na horách sneženie. Nočné teploty v intervale 1 až -4°C. Denné teploty v intervale 3 až 6°C, v závere tohto obdobia môžu byť aj vyššie. Prevažne bude prevládať mierny až čerstvý západný vietor.

Január 2020 v našom meste

Od začiatku januára prevládalo relatívne teplé, suché a inverzné počasie. Počas celého mesiaca k nám neprenikol veľmi studený vzduch zo severovýchodu, ako tomu bolo v minulosti. Prevládalo skôr juhozápadné prúdenie najmä v druhej polovici mesiaca. Január 2020 ako celok skončil teplotne nadnormálny s priemernou mesačnou teplotou -0,6°C, s kladnou odchýlkou 1,2°C od dlhodobého normálu. Ani znamienko mínus však neznamenalo, že sme zažili chladný zimný mesiac. Najnižšia teplota za celý mesiac bola nameraná dňa 7.1. s hodnotou -10,7°C. Absolútne maximum bolo dňa 31.1. s teplotou 8,0°C. Pri prevládajúcom anticyklonálnom počasí skončil január ako veľmi suchý mesiac. Celkový mesačný zrážkový úhrn dosiahol v našom meste len 11,0 mm, čo predstavuje len 36 % normálu. Takže, mesiac bol skúpy na sneženie a s tým súvisiacu snehovú pokrývku. Zaznamenali sme 8 dní so zrážkami, z toho 4 dni so snežením, pri ktorom sa vytvorila snehová pokrývka v počte 8 dní s maximálnou výškou 5 cm. Zaujímavosťou bolo, že po celý mesiac sme mali premrznutú pôdu najhlbšie do 8 cm. V priebehu mesiaca sme zaznamenali 4 ľadové dni, keď (Tmax.) nevystúpila nad nulu. Trvanie slnečného svitu bolo slabo podnormálne, keď dosiahlo 47 hodín, čo predstavuje 94 % normálu.

 


Novinky

17.02.2020 09:41:32 Naše mesto

Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak ...

13.02.2020 10:13:38 Naše mesto

Autobusové zastávky v našom meste sú bezpečné 

Na podnet primátora mesta bola vykonaná kontrola všetkých autobusových zastávok v našom meste. Tie sú bezpečné a nehrozí ich vyvrátenie. ...

07.02.2020 11:07:48 Kultúra

Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom!

Neuveriteľná Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom. Na jej jedinečný koncert sa môžete tešiť 25. októbra. Bol to obrovský ...

06.02.2020 15:18:23 Naše mesto

Potrebujem sa postarať o svojho príbuzného. Kto mi pomôže?

Aj vy ste sa už vo svojom živote dostali do situácie ako pani Janka? Možno to, čo zistila ona, pomôže ...

05.02.2020 09:53:20 Naše mesto

Zápis do základnej školy

V súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. – školský zákon prebieha zápis do základných škôl v termíne od 1. ...

04.02.2020 10:27:40 Kultúra

Ekotopfilm po roku opäť v Žiari

Nadmerná spotreba, neuvedomelé správanie, neúcta k prostrediu, negatívny dopad priemyselného pokroku v kontraste s nedotknutou divočinou, prírodou, ktorá je dokonalým ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne