Chlapci z punk-rockovej Agáty hlásia návrat po desiatich rokoch. Fanúšikov potešia nevšedným koncertom

25.08.2023 09:29:16
Chlapci z punk-rockovej Agáty hlásia návrat po desiatich rokoch. Fanúšikov potešia nevšedným koncertom

Libor Čerňan, Peter Ftorek, Miko Libjak a Ján Tomasovits – to sú štyria členovia žiarskej punk-rockovej kapely Agáta, ktorá v budúcom roku oslavuje 20 rokov. Pri tejto príležitosti si hudobníci povedali, že pripravia sériu koncertov a fanúšikov by chceli potešiť aj nejakými novými skladbami. Vedia, o čom nebudú, ale o čom budú, to si nechávajú pre seba, ako prekvapenie pre svojich fanúšikov.

Textárom kapely je Miko, ktorý inšpiráciu hľadá v bežných životných situáciách a hudbu skladá Libor. Ako však chalani svorne tvrdia, na každej skladbe sa podieľa každý jeden z nich, pretože každý do nej vloží svoj vlastný rukopis. Viac menej skúsenými hudobníkmi boli pri zrode kapely Miko, ktorý sa spevu venuje už od detstva a Peťo. Ten ovládal hru na štyri nástroje – klavír, bicie, gitara a basa, čo aj študoval. Jančiho naučil na gitare hrať otec a on potom naučil hrať Libora. Hudobnými vzormi trojice mladých mužov sú skupiny ako Ramones, Adict alebo Sex Pistols. Peťo je z iného súdka, nie punkového. Jeho vzormi boli Guns´n´Roses, Ozzy Osbourne a Metallica, kde hrá aj jeho najobľúbenejší bubeník, Lars Ulrich. Keď chalani kapelu zakladali, najmladší člen mal 15 rokov, najstarší členovia 17 rokov. Dnes už majú niektorí z nich svoje vlastné rodiny s deťmi. „Keď sme začínali, tak s nami hrával prvého pol roka aj Jaro Huřík, ale otec mu zobral gitaru a tak po pár mesiacoch skončila jeho hudobná kariéra. A neskôr sme na jednej chate našli Mika,“ hovorí na úvod so smiechom Peťo s tým, že prvé vystúpenia, ktoré boli väčšinou zadarmo alebo iba za pohár piva, hrávali s prevzatou tvorbou. „Ale od roku 2005 ideme svojou cestou a fanúšikov tešíme našimi skladbami,“ dodáva o čosi vážnejšie.

Pred fanúšikov sa teraz po niekoľkoročnej odmlke vracajú v pôvodnej zostave. Plus k nim pribudol nový člen, spevák a gitarista Adam Baran. Ako hovorí Peťo: „Veľmi sa z neho tešíme. Myslím si, že je najlepšia voľby a bude tým najlepším prínosom pre kapelu.“ Dnes už majú hudobníci naplánované turné, ktoré otvoria koncertom 16. septembra v Žiari nad Hronom na rampe pri parkovisku za Mestským kultúrnym centrom. Pokračovať v hraní chcú až do leta 2024 a ako prezrádzajú, plán je ukončiť sériu koncertov tiež v Žiari nad Hronom.

Chlapci z punk-rockovej Agáty hlásia návrat po desiatich rokoch. Fanúšikov potešia nevšedným koncertom

Koncertovať budeme s vlastnou tvorbou. Samozrejme, môže sa stať, že na koncerte zahráme aj jednu prebratú skladbu. Razíme však štýl, že za dvadsať rokov hrania predstupujeme pred fanúšikov s vlastnými vecami,“ hovorí ukecaný Peťo s tým, že koncerty budú hrubým prierezom dvadsiatich rokov s vydanými aj nevydanými pesničkami: „Plus máme v pláne dotvoriť tri nové skladby, ktoré sa zaradia do play listu. Album neplánujeme, to už nestihneme, pretože každý z nás žije inde, ale single by sme radi uviedli.

Fanúšikom zahrajú na turné 18 skladieb, ktoré vyberali spomedzi približne tridsiatky vlastných piesní. Chalani si zaspomínali aj na svoju prvú skladbu. „Bola to pesnička o Žiari. Ale ani nebola tak naša, skôr sme si ju požičali, prevzatá bola z pôvodnej Mikovej kapely,“ vracajú sa do minulosti muzikanti a ako prezrádzajú, prvá vlastná pieseň mala názov Unavení, tú však už do playlistu koncertov nezahŕňajú. Fanúšikom však určite zahrajú svoje ďalšie najstaršie piesne a to Dievča, ktorá je azda najznámejšia a Ulicu. 

Dúfame, že na koncert prídu tí, ktorí tu vtedy s žili s nami a fungovali spolu s nami, keď sme kapelu rozbiehali. Vlastne po Sitňane sme boli prví mladí, ktorí sa vrátili k punk-rockovej scéne. Budeme veľmi radi, ak na koncert prídu tí, ktorí nás v našich začiatkoch podporovali. Vieme, že očakávame otcov a matky od rodín,“ smejú sa Peťo s Jančim. 

V minulosti boli skladby Agáty najmä o tom, čo sa im v živote prihodilo. Inak tomu nebude ani teraz, ale, ako sa zhodnú, už to nebude o dievčatách, v ktorých sa sklamali. „Keďže sme už dospeli a zvážneli, nepotrebujeme písať o ženách alebo o alkohole, nebudeme nadávať ani na politikov. Hudobne by sme to chceli postaviť inak, aby to bolo prepracovanejšie. Ale o čom budú, to necháme ako prekvapenie pre našich fanúšikov,“ zapája sa do debaty Janči.