Dnes je 19.04.2021, meniny má Jela.   

Do Týždňa slovenských knižníc sa zapájajú aj krajské knižnice BBSK, sprievodné podujatia budú online

Zverejnené: 04.03.2021 13:09:48 |   | vytlačiť
obr: Do Týždňa slovenských knižníc sa zapájajú aj krajské knižnice BBSK, sprievodné podujatia budú online

Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja sa aj tento rok zapájajú do Týždňa slovenských knižníc. Svoje sprievodné podujatia ponúknu deťom i dospelým v online priestore.

Na Slovensku máme viac ako 3300 registrovaných knižníc. Počas prvého marcového týždňa sa väčšina z nich už tradične zapája do kampane Týždeň slovenských knižníc. Výnimkou nebudú ani krajské knižnice v Banskobystrickom kraji, ktoré si pre svojich čitateľov a záujemcov pripravili hodnotné sprievodné podujatia. Tento rok sa však pre pandémiu nového koronavírusu a s ním súvisiacich opatrení presunú do online priestoru. 

Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici napríklad predstaví tvorbu autora poézie a prózy pre dospelých Jána Martona.

Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolen príde s podujatím Hodinka s umením, prostredníctvom ktorého sa bude snažiť osloviť milovníkov umenia a spropagovať bohatý fond kníh o umení. 

Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote zas v súvislosti s výročím narodenia Pavla Dobšinského pripravila pre všetky deti zábavno-poučné podujatie s názvom Rozprávková šifra. 

Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši spustí online putovanie náučnými chodníkmi po regióne. 

Novohradská knižnica v Lučenci zorganizuje pre malých čitateľov podujatie s názvom Ako šla rozprávka do sveta.

V Týždni slovenských knižníc si v Knižnici Jána Kollára v Kremnici pripomenú významnú slovenskú poetku, prozaičku a publicistku Ľudmilu Podjavorinskú. Okrem jej životopisného medailónu a virtuálnej výstavky kníh z jej tvorby sa uskutoční aj recitácia jej najznámejšej básne pre deti Čin-Čin.

Mottom 22. ročníka Týždňa slovenských knižníc je „Knižnice pre všetkých“. Podujatie, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, potrvá do piatku 5. marca. 

Kompletný program nájdu záujemcovia na webstránkach knižníc a ich profiloch na sociálnych sieťach, do pozornosti dávame tieto podujatia:

Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská Bystrica

Názov: Predstavujeme autora Jána Martona – autor poézie a prózy pre dospelých
Dátum: 5. marca 2021
Čas: 18:00 hod.
Miesto uverejnenia: facebook Verejnej knižnice Mikuláša Kováča Banská Bystrica

Charakteristika: V týždni slovenských knižníc nám autor poézie a prózy pre dospelých predstaví svoju tvorbu, prostredníctvom krátkeho videa. Ján Marton pochádza zo Svitu a knižne debutoval v roku 2009. V súčasnosti pripravuje ďalšiu zbierku básni.

Krajská knižnica Ľudovíta Štúra Zvolen

Názov: Knižnice vo svete
Dátum: 2. marca 2021
Čas: 10:30 hod.
Miesto uverejnenia: facebook a Instagram - Krajská knižnica Ľ. Štúra, Zvolen

Charakteristika: Prehľad informácií a fotografií o najznámejších a najzaujímavejších knižniciach vo svete.

Knižnica Mateja Hrebendu Rimavská Sobota

Názov: Rozprávková šifra
Dátum: 4. marca 2021
Čas: 10:00 hod.
Miesto uverejnenia: facebook - Knižnica Mateja Hrebendu Rimavská Sobota

Charakteristika: Pri príležitosti Dňa ľudovej rozprávky a výročia narodenia Pavla Dobšinského sme pripravili pre všetky deti zábavno-poučné podujatie. O priazeň detských čitateľov sa uchádzajú aj rozprávky od výmyslu sveta. Postavy a postavičky z najobľúbenejšej knihy slovenských čitateľov, ktorá sa volá Prostonárodné slovenské rozprávky, sú ukryté v ilustrácii Juraja Hrčku. Úlohou našich detských online sledovateľov je rozlúštiť rozprávkovú šifru, ktorá v sebe ukrýva niekoľko známych rozprávok.

Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho Veľký Krtíš 

Názov: On-line putovanie náučnými chodníkmi po regióne – 2 časť
Dátum: 3. marca 2021
Čas: 15:00 hod.
Miesto uverejnenia: facebook webová stránka knižnice, you tube 

Charakteristika: Prostredníctvom prezentácie sa prenesieme po tratiach jednotlivých chodníkoch a zaujímavých miest v našom okolí. Prinesieme vám tipy kam sa vybrať do prírody, a zároveň môžete zistiť veľa informácií o našom regióne. Pokračujeme náučným chodníkom z nášho regiónu s názvom SUCHÁŇ.

Knižnica Jána Kollára Kremnica 

Názov: Chvíľka poézie – Ľudmila Podjavorinská – prednes básne z knihy „Čin-Čin“ 
Dátum: 5. marca 2021
Čas: 10:00 hod.
Miesto uverejnenia: facebook - Knižnica Jána Kollára Kremnica

Charakteristika: V tomto roku si počas Týždňa slovenských knižníc v Knižnici Jána Kollára pripomíname významnú slovenskú poetku, prozaičku a publicistku Ľudmilu Podjavorinskú, ktorá je považovaná za zakladateľku detskej literatúry na Slovensku. Okrem jej životopisného medailónu a virtuálnej výstavky kníh z jej tvorby, naša kolegyňa Eva Kraus v Chvíľke poézie zarecituje azda jej najznámejšiu báseň nielen pre deti Čin-Čin.

Novohradská knižnica Lučenec 

Názov: Rozprávky na každý deň - Ako šla rozprávka do sveta
Dátum: 3. marca 2021
Čas: 10:00 hod.
Miesto uverejnenia: facebook a Instagram - Novohradská knižnica Lučenec

Charakteristika: Celý mesiac marec bude u nás venovaný rozprávkam a aj prostredníctvom nich chceme našich najmladších čitateľov preniesť do sveta dobra a zla, fantázie a zázrakov. V Týždni slovenských knižníc sa deťom prihovorí pani riaditeľka čítaním z knihy „Ako šla rozprávka do sveta“ a vyberie jednu z európskych rozprávok. V ďalších týždňoch bude nasledovať čítanie českej rozprávky, rozprávky od Pavla Dobšinského a posledné čítanie v mesiaci bude venované H. Ch. Andersenovi a jeho rozprávkam.

 


Novinky

19.04.2021 09:06:11 Naše mesto

Po ukončení rekonštrukcie budovy, idú investície z projektu do ďalšieho vybavenia odborných učební a dielní na SSOŠT

Po ukončení rozsiahlej rekonštrukcie budovy školy Súkromná stredná odborná škola technická a jej zriaďovateľ InTech Žiar nad Hronom z.p.o. pracujú na ...

16.04.2021 13:28:13 Naše mesto

Samospráva začala s prípravou na asistované sčítanie 

Historicky prvé plne elektronické Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 sa dostáva do poslednej zberovej fázy. Asistované sčítanie je určené ...

14.04.2021 08:03:18 Naše mesto

Online registrácia a informácie pre skríningové testovanie v dňoch 17. a 18. apríla

Vzhľadom na to, že je okres Žiar nad Hronom je podľa Covid automatu zaradený do III. stupňa varovania, spúšťame ...

13.04.2021 10:17:55 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Prestavba kaštieľa

Vráťme sa k prácam na obnove kaštieľa. Možno sa budeme v niektorých prípadoch opakovať, ale ak chceme dodržať časovú postupnosť, ...

12.04.2021 08:06:20 Naše mesto

Čaká nás výrazné ochladenie

Ako marec skončil, tak apríl začal neobvykle vysokými teplotami. Zelený štvrtok bol najteplejší deň v tomto roku, keď maximálna denná ...

09.04.2021 11:51:01 Naše mesto

On-line prednášky pre 2. stupeň základných škôl

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom realizovalo pre žiakov druhého stupňa ZŠ s MŠ Štefana Moysesa v Žiari ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne