Dominika Fričová: Najviac sa mi páčia pesničky, ktoré sa mi priamo spájajú so Slovenskom a mojou rodinou

09.05.2019 08:16:35
Dominika Fričová: Najviac sa mi páčia pesničky, ktoré sa mi priamo spájajú so Slovenskom a mojou rodinou

Hudobníčka a pesničkárka, Žiarčanka Dominika Fričová, vydala pred niekoľkými týždňami svoju prvotinu pod názvom O poliach a snehu. Pesničky na albume sú folkové a rozprávajú rôzne príbehy.

Dominika hrá svoje pesničky pre ľudí sama, iba so svojou gitarou. „Niekedy je mi ľúto, že sa hudba nedá jesť. To by boli chute.“ Takto nejako popisuje svoju vášeň k hudbe Dominika na svojom profile na sociálnej sieti. Svoju tvorbu charakterizuje ako folk, pričom hrá to, čo vidí a čo cíti. So svojimi pesničkami vystupuje nielen na Slovensku, ale aj v susedných Čechách a dokonca aj v ďalekých Spojených štátoch. Najradšej hrá a spieva pre ľudí, ktorí sú ochotní ju počúvať. O svojom prvom hudobnom albume nám povedala: „Trvalo naozaj dlho, kým uzrel svetlo sveta.

Album O poliach a snehu je vašou hudobnou prvotinou. Aké pesničky sú na ňom a kto by si ich určite mal vypočuť?

Pesničky na albume sú folkové, rozprávajúc rôzne príbehy. Spoločným motívom pesničiek, a teda aj podnetom k vydaniu albumu, je pominuteľnosť. Kde sme, s kým sme, kým sme a čo cítime je dočasné. Pevne verím, že album je o nás všetkých, a teda by mohol osloviť všetkých.

Ako dlho ste album pripravovali?

Je to môj prvý album a vznikal v princípe od vtedy, ako som prvýkrát verejne vystúpila s mojimi piesňami, čo je už 13 rokov. Album bol úplne hotový 2 roky dozadu, ale stál u mňa v počítači a čakal na ten správny okamih, ktorý napokon prišiel tento rok.

Kto sa podieľal na tvorbe albumu textársky aj hudobne?

Autorom textov aj hudby som ja. Na samotnej tvorbe albumu sa producentsky podieľal Erik Horák, ďalej Ozo Guttler, ktorý hral na bicích, v dvoch pesničkách (Nevďačná a O poliach a snehu) zaznelo violončelo, na ktoré hrala Alexandra Strelková a v jednej pesničke (Cesta) aj piano v podaní Braňa Višňanského.

Neplánujete urobiť k niektorej z pesničiek videoklip?

Taký „polo-domácky“ videoklip vyšiel k titulnej pesničke albumu O poliach a snehu. V pláne mám dva ďalšie videoklipy k piesňam Z vlaku a To do.

Máte obľúbenú pesničku? Ak áno, ktorú a prečo?

V rôznych fázach tvorby a nahrávania albumu som mala rôzne obľúbené pesničky. Mám rada všetky, je to pre mňa jeden veľký celok a neviem si album bez hociktorej z pesničiek na ňom predstaviť. Každá pieseň je časťou jedného príbehu.

Momentálne tým, že stále pôsobím v zahraničí, sa mi najviac páčia pesničky, ktoré sa mi priamo spájajú so Slovenskom a mojou rodinou. Sú nimi napríklad piesne Z vlaku, pri ktorej sa mi vždy vynorí cestovanie vlakom domov alebo pesnička Margita, ktorá je o mojej prastarkej, ale tak isto aj pieseň O poliach a snehu, ktorá mi pripomína naše šíre polia a sneh, ktorý som už 3 roky nevidela, keďže žijem na Floride a tu nesneží.

Keď tvoríte nové skladby, čo je zdrojom vašej inšpirácie?

To, čo zažívam a to, čo zažívajú ľudia okolo mňa. Pieseň je skrytá vo všetkom, len ju treba nájsť.

O čom najradšej spievate?

To je ťažké povedať, všetky svoje pesničky spievam rada. Veľakrát sa snažím používať skryté významy a slovné zvraty a najradšej mám, keď vidím, na tvárach ľudí v publiku, že ten význam našli a pochopili.

Čo počúvate vy, aký druh hudby, žáner, interpretov...

Najradšej počúvam pesničkárov a folk, mám veľmi rada jednoduchosť; jednoduché hudobné linky, jemné nástroje a pesničky postavené na sile slov. Tiež, ako žijem v zahraničí, viac inklinujem k slovenskej hudobnej scéne, pretože mi veľmi chýba slovenčina.

Išli na album všetky piesne, ktoré doteraz neboli zverejnené, alebo ešte máte v šuplíku nejaké schované na ďalší album? Ak áno, prečo sa nedostali na tento album a prečo dostali prednosť práve tie, ktoré na albume sú?

Myslím, že som za svoj život zložila určite cez 50 piesní, ktovie, možno aj 100. Niektoré časom vymizli, lebo neboli zdokumentované, niektoré zostali nedokončené, niektoré hrám len na koncertoch. Na albume je 11 piesní, pretože pôvodne mal album vyjsť 11 rokov od môjho prvého verejného vystúpenia. Tiež to bolo 11 piesní, ktoré mi tematicky najviac sedeli do toho, čo chcem albumom povedať.

Nevyznávam veľmi to, že každá pesnička, ktorú zložím, musí byť na nejakom albume. Album ako celok je pre mňa osobitné dielo a treba pozorne vyberať, ako takéto dielo vyskladať.

Kde si fanúšikovia môžu vaše CD O poliach a snehu kúpiť?

Album zatiaľ existuje len v digitálnom svete, je možné ho kúpiť na rôznych digitálnych hudobných stránkach ako iTunes, Spotify, Apple music, Amazon music, YouTube a iné.

Pôvodne som albumu nechcela dať fyzickú podobu CD-čka, lebo hudba je pre mňa nehmatateľná. Ale keďže som dostala veľa požiadaviek práve na CD verziu, pripravujem aj limitovanú edíciu pár CD-čiek, ktoré si bude možné kúpiť na koncertoch.

Kde a pre koho najčastejšie hráte počas vystúpení?

Keďže som momentálne v USA, koncertov veľa nehrávam. Naposledy som mala česť vystúpiť na Slovenskom dni v Orlande. Rok predtým v New Yorku. Hrám všade, kde sú ľudia, ktorí radi počúvajú a hrám najradšej pre tých, ktorí radi počúvajú.

Kto a aký je váš fanúšik? Stretávate sa s nimi, máte spätnú odozvu?

Podľa mňa je môj fanúšik hĺbavejší typ. Niekto, kto nehľadá prvý plán predostretý na tanieri. S fanúšikmi sa stretávam na koncertoch a je to vždy veľmi prijemné.

Majú vaše piesne nejaké posolstvo, alebo sú iba tak – do pohody?

Ja som presvedčená, že majú posolstvo. Ako som to spomínala už pri téme celého albumu. Moje pesničky sa nedajú počúvať tak, že ich nepočúvate. Teda ak nepočúvate ich slová, stráca sa celý zmysel mojej hudby.

Je ťažké presadiť sa na slovenskom trhu?

Pokiaľ hovoríme o profesionálnom sa presadení v zmysle toho, že by ste sa živili iba hudbou, určite to nie je na Slovensku ľahké. Ale to nikdy nebolo mojim cieľom.

Nemáte pocit, že aj keď to zákon prikazuje, naďalej sa v našich rádiách hrá málo slovenských pesničiek?

Toto opäť neviem úplne posúdiť, keďže žijem v zahraničí. A keď som na Slovensku, počúvam rádio, ktoré hrá aj veľa slovenských pesničiek. Myslím, že to je aj na výbere poslucháča, aké rádio počúva.

Vystúpite niekedy v blízkej budúcnosti aj v rodnom Žiari?

Plánujem jeden koncert počas mojej krátkej návštevy Slovenska v máji, práve v mojom rodnom meste, a to 24. mája. Uvidíme, či to zvládneme zorganizovať.

Dominika však nie je iba skvelá hudobníčka, ale na profesionálnej úrovni sa venuje vede. V súčasnosti pracuje na špičkovej Department of Neuroscience Mayo clinic v USA na Floride, kde sa zaoberá výskumom Parkinsonovej choroby. Jej výskum je zameraný na štúdium dedičných foriem tejto choroby. „Mojim cieľom je prispieť k liečbe tohto ochorenia, pretože verím, že veda = zmena.“ 

Foto: Gabriela Bauerová

 

Tagy

Ďalšie články - Kultúra

Svetelný signál otvorí sezónu na hradoch Pohronskej hradnej cesty. Stane sa tak 15. marca o 18.00
28.02.2024 09:54:19

Svetelný signál otvorí sezónu na hradoch Pohronskej hradnej cesty. Stane sa tak 15. marca o 18.00

Už štvrtýkrát prepojí hrady popri Hrone svetelný signál. Toto podujatie sa teší veľkej obľube návštevníkov. V minulom roku prišlo na 9 oficiálne zapojených lokalít približne 500 ľudí. Svetelný signál prepojí hrady v piatok 15. marca o 18.00 hodine...

V MsKC si môžete pozrieť zbierku známok od žiarskeho filatelistu Petra Oslanca
28.02.2024 09:23:01

V MsKC si môžete pozrieť zbierku známok od žiarskeho filatelistu Petra Oslanca

V týchto dňoch si môžu návštevníci Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom pozrieť výnimočnú výstavu známok, ktorú zozbieral filatelista Peter Oslanec. Na výstave nájdete známky s tematikou Štúrovci, Kriváň a prezidenti Slovenska. My sme sa s...

V roku 2024 bude kultúra v Žiari nad Hronom plná tradičných akcií, ale aj noviniek
06.02.2024 09:59:49

V roku 2024 bude kultúra v Žiari nad Hronom plná tradičných akcií, ale aj noviniek

Kultúra sa v našom meste naplno rozbehla už v januári a v podobnom duchu sa bude niesť počas celého roka. S dramaturgom Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, Jánom Kulichom, sme sa rozprávali o tom, na čo všetko sa môžeme v rámci podujatí...

Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou
24.01.2024 13:02:51

Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou

Nedávno sa v ZUS aréne v Žiari nad Hronom konal krst knižky Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Krstným otcom publikácie sa stal primátor mesta Peter Antal. O tom, kto vlastne Hugo a Grétka sú a ako to celé vzniklo sme sa rozprávali s autorkou, Katarínou...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png