Heydrich: Muž so železným srdcom

Skutočný príbeh o zrode Hitlerovho monštra

Nový film s účasťou hollywoodskych hviezd, ktorý sa venuje veľkému československému príbehu druhej svetovej vojny – atentátu na Heydricha.

Výpravný film „Heydrich: Muž so železným srdcom“ sa však od väčšiny predošlých spracovaní výrazne líší. Popri československých parašutistoch totiž sleduje aj život a vzostup samotného Heydricha. Film vznikol na základe oceňovanej knihy HHhH francúzskeho spisovateľa Laurenta Bineta, ktorej pomenovanie znamená Himmlers Hirn heisst Heydrich, v preklade Himmlerov mozog sa volá Heydrich.

Pražskými ulicami v máji 1942 ide kabriolet, keď mu do cesty vkročí človek s namiereným samopalom. V aute sedí muž, ktorý si svoju povesť a prezývky blonďatá beštia či pražský kat do bodky zaslúži. Muž s pevnou vôľou, disciplínou a neľútostným srdcom, ktorý teraz kľudne vyťahuje pištoľ a mieri na útočníka... Reinhard Heydrich.

Od tohoto momentu film sleduje dva úžasné príbehy. Príbeh hrdinstva a taktiež jeho neoddeliteľnú súčasť - príbeh zla.

Heydrichova kariéra posledných rokov je ohromujúca, rovnako ako hrôzy, ktoré za sebou zanecháva po celej Európe. Krásna snúbenica a neskôr manželka Lina ho uviedla do nacistickej ideológie a priviedla do strany vedenej charizmatickým vodcom. Kedysi bol síce vylúčený z námorníctva, vypracoval sa ale na „veľké zviera“ tretej ríše.

Zastavit nezastaviteľné má v úmysle skupinka mladíkov vyslaná z Anglicka a vedená Jozefom Gabčíkom a Janom Kubišom. S podporou českého odboja plánujú a uskutočnia trúfalú akciu, ktorá nemala v priebehu vojny obdobu. Dva fascinujúce príbehy sa po výstreloch a výbuchu pretnú a pokračujú ďalej svojou cestou. Zatiaľ čo Heydrich bojuje v nemocnici o život, parašutisti sa snažia uniknúť prenasledovaniu a nacisti plánujú tvrdú pomstu.

Reinhard Heydrich zostal najvyššie postaveným nacistickým prominentom, na ktorého bol v priebehu vojny úspešne spáchaný atentát. Svoj život skončil ako šéf Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti, prezident Interpolu, druhý muž SS a zastupujúcí ríšsky protektor Protektorátu Čiech a Moravy. Hitler ho nazýval „Muž so železným srdcom“ a stal se architektom Konečného riešenia židovskej otázky.

Film vsúpi do slovenkých kín v čase, keď od atentátu na Heydricha a náväzných udalostí uplynie 75 rokov. Laurent Binet získal za knihu HHhH Goncourtovu cenu pre románovú prvotinu.

 

Originálny názov: HHhH; The Man with the Iron Heart
Žáner: akčný, dráma, historický, vojnový
Rok: 2017
Krajina pôvodu: Francúzsko, USA, V. Británia
Réžia: Cédric Jimenez (La French, Aux yeux de tous)
Hrajú: Jason Clarke, Rosamund Pike, Mia Wasikowska, Jack O′Connell, Jack Reynor, Stephen Graham a i.
Hudba: Guillaume Roussel

 

 

 

Film o filme:

 

O filme

Oficiálna stránka filmu: Heydrich: Muž so železným srdcom, (francúzsky): HHhH (Légende Films).

 

Zaujímavosti

PREDLOHA: HEYDRICH: MUŽ SO ŽELEZNÝM SRDCOM je adaptáciou románu HHhH spisovateľa Laurenta Bineta  (pozri aj frenchculture.org, nar. 1972), ktorý v roku 2012 získal cenu Goncourt za najlepšiu prvotinu a bol nadšene prijatý vo všetkých 25 krajinách, kde vyšiel v preklade. Parížsky spisovateľ prišiel v roku 1996 na Slovensko a na vojenskej akadémii v Košiciach učil francúzštinu. Neskôr žil v Prahe, dnes učí na parížskej univerzite Seine-Saint­-Denis (pre viac informácii o filme pozri Presskit). 

"Na príbehu ma najviac zaujal historický význam vzostupu mocného, vysoko postaveného nacistického dôstojníka a čo z toho vyplýva v tomto storočí," hovorí režisér Cédric Jimenez. "Ako sa to mohlo stať? Ako mohlo dôjsť k niečomu tak šialenému a chorobomyselnému? Ako sa mohli ľudia natoľko pomýliť v ideológii a presvedčení? Na 2. svetovú vojnu pozeráme ako na nočnú moru, ale skutočnou nočnou morou bolo práve toto. Na tieto otázky by každý z nás rád našiel odpovede, ale nikto to nedokáže."

Cédric Jimenez si prečítal knihu Laurenta Bineta HHhH počas nakrúcania svojho predchádzajúceho filmu (La French, 2014) - inšpirovaného skutočnými udalosťami. Okamžite ho oslovila. Kniha vyšla vo Francúzsku v roku 2010 a získala prestížnu cenu Prix Goncourt du Premier Roman pre začínajúcich autorov. Jej názov je skratkou slovného spojenia "Himmler's Hirn heißt Heydrich", čo v preklade znamená "Himmlerov mozog sa volá Heydrich" a je odkazom na bonmot, ktorý vo svojej dobe koloval po celom Nemecku.

Heydrich bol v nacistickom Nemecku kľúčovým strojcom "Konečného riešenia", ktoré malo zbaviť Európu Židov. Jimenez čítal knihu kvôli vlastnému záujmu a pôvodne ju nemal v úmysle filmovo spracovať. Koniec koncov to bol bestseller ocenený cenou New York Times pre Významnú knihu roka, a tak predpokladal, že práva na sfilmovanie už sú dávno vyhradené.

V slovenskom vydavateľstve Marenčin PT vychádza koncom mája pri príležitosti slávnostnej premiéry tohto filmu a 75. výročia od atentátu na Heydricha druhé vydanie tejto knihy s rovnomerným názvom.

Príbeh o Reinhardovi Heydrichovi sa dočkal už niekoľkých spracovaní, rovnako ako väčšina ostatných príbehov z 2. svetovej vojny. Heydrichovo meno napriek tomu nie je všeobecne známe. Jimenez je presvedčený, že je to tým, pretože Heydrich bol zabitý v roku 1942, zatiaľ čo takí ako Hitler a Goebbels sa dožili konca vojny. Vďaka úspešnému atentátu na Heydricha však došlo k destabilizácii nacistického režimu. Nie nadarmo Hitler prezýval Heydricha "Muž sa železným srdcom" - a chápal to vo svojej chorej mysli ako srdečnú, dobre mienenú prezývku.

Heydrich bol známy tiež ako "Pražský mäsiar" a mal na svedomí niektoré z najhorších zverstiev spáchaných v mene nacistického Nemecka. Pomáhal zorganizovať „Krištáľovú noc“ - rad koordinovaných útokov na nemeckých Židov, ktoré predchádzali Holokaustu. Bol priamo zodpovedný za vznik špeciálnych úderných jednotiek Einsatzgruppen. Tie postupovali v pätách nemeckej armády a vyvraždili viac ako dva milióny ľudí.

HERECKÉ OBSADENIE

Jediného herca s patričnými schopnosťami a vzhľadom schopného stvárniť Heydricha videl Jimenez v Jasonovi Clarkovi. "Vždy, keď sa objaví na plátne, má takú silnú osobnosť", hovorí režisér. "Dokáže byť desivý, ale zároveň charizmatický. Je neprehliadnuteľný. To všetko bolo pre postavu Heydricha nesmierne dôležité."

Jimeneza presvedčilo osobné stretnutie s Clarkom, že práve on je tým pravým pre túto úlohu. Clarka historická téma okamžite zaujala. "Cédric hovoril, že nemá v najmenšom úmysle snažiť sa zachrániť Heydrichovu tvár, ale že sa chce zahryznúť do všetkých slabých stránok jeho osobnosti, aby ho stvárnil ako čo najzložitejšiu postavu. Nechcel, aby sa zabúdalo, že to bol obyčajný človek. Nešlo o nejakého záporáka z filmov od Marvelu, ale o muža, ktorý existoval, mal rodičov a súrodencov a v hrudi mu bilo skutočné ľudské srdce. Zajtra by ste mohli prejsť okolo úplne rovnakého chlapa na ulici a ani by ste si to nevšimli. "

Kľúčom k prerozprávaniu príbehu o Heydrichovi je vplyv, ktorý mala naň ho jeho manželka Lina. "Nebol žiadnym veľkým antisemitom," hovorí Jimenez. "Veril jedine v to, že Nemecko by malo byť znovu skvelou krajinou. Lina mu umožnila, aby sa z neho stalo monštrum. To ona verila v budúcnosť nacistickej strany a venovala sa politike."

Jimenez obsadil do úlohy Liny herečku Rosamund Pike. "Rosamund je pozoruhodná žena a úžasnáherečka," hovorí Jimenez. "Keď sme sa prvýkrát stretli, spýtala sa ma na jedinú vec: „Naozaj chcete natočiť tento film? Prečo?“ „Bolo to príjemné - väčšinou som to ja, kto sa na niečo pýta. Chcela vysvetliť, prečo je pre mňa tento film dôležitý. "

Rosamund Pike pokračuje: "Lina bola niekým, kto chcel moc pre seba, ale pretože bola ženou, v tej dobe to nebolo dosť možné. Svojím spôsobom si to musela prežiť prostredníctvom manžela. Podľa mňa sa ho zmocnila a videla v ňom niečo, s čím sa dalo manipulovať. Vzala si ho a urobila si z neho svoju bábku."

Tiež Rosamund Pike pochopila, že vo svete zla je dôležité nájsť pravdu. "Máme tu do činenia so skutočným zlom," hovorí, "preto bolo veľmi dôležité neurobiť z nich obyčajné monštrá. Na takých  ľuďoch je najhroznejšie, že môžu byť medzi nami. Čím sú ľudskejší, tým je to desivejšie. Všetky činy v živote vychádzajú z toho, čo nás ovplyvňuje, doba, do ktorej sa narodíme, miesto, kam sa narodíme, veciam, ktorým sme vystavení. To všetko spolu súvisí."

J. KUBIŠ, J. GABČÍK: Pokiaľ ide o druhú stranu Heydrichového príbehu, Jimenez si bol dobre vedomý toho, že je dôležité patrične odlíšiť bojovníkov československého odboja od Heydricha a Liny. Tu nešlo o žiadnych vzdelaných mužov a ženy z vyšších miest, ale o obyčajných ľudí, ktorí sa vzopreli moci, pretože verili, že je to potrebné.

"Boli to mladí, veľmi, veľmi mladí vojaci," hovorí Jimenez. "Niektorí z nich mali 16 alebo 17 rokov a obetovali životy, pretože nechápali, aké to má dôsledky. Vedeli, že niečo je zle, boli presvedčení, že sa to musí zmeniť, a neuvedomovali si, aké podstupujú riziko.

Jimenez obsadil do úloh Jána Kubiša (Čech) a Jozefa Gabčíka (Slovák) veľmi talentovaných mladých hercov Jacka O'Connella a Jacka Reynora. "Na pľaci nám to vôbec nepomohlo," smeje sa. "Oboch som oslovoval rovnako, a tak bol jeden Jack a druhý Jacko."

Jacka Reynora, ktorý hrá Jozefa Gabčíka, zaujal scenár hneď po prvom prečítaní. A rovnako ako O'Connell sa aj on pri hraní spoliehal hlavne na inštinkt. "O Jánovi a Jozefovi existuje len málo historických prameňov," vysvetľuje Reynor. "Bolo dôležité vtlačiť postavám čo najvernejšiu podstatutoho, o čo sa snažili. Poľudštiť, čo sa dá a nechať sa viesť. To bolo oveľa dôležitejšie a lepšie, než sa snažiť zistiť, čo sa asi raňajkovalo v štyridsiatych rokoch minulého storočia."

Pokračuje: "To, čo urobili, samozrejme muselo vzísť zo silného citu pre spravodlivosť a faktu, že človek sa nemôže len tak nečinne prizerať, keď sú jeho krajania takým spôsobom perzekuovaní. Základom týchto postáv sa pre mňa stal prirodzený ľudský inštinkt konať dobro a pomáhať ostatným."

Presne po 75-tich rokoch slovenský prezident Andrej Kiska povýšil Jozefa Gabčíka do hodnosti generálmajora in memoriam.

Mia Wasikowska hrá Annu, ktorá podporuje odboj a zamiluje sa do Jána Kubiša. "Zbehne sa to s nimi veľmi rýchlo," hovorí Jimenez. "V odboji vedeli, že každý deň môže byť posledný. Preto sa snažili žiť prítomnosťou. Ich láska bola taká silná, pretože počas jediného týždňa mohla skončiť."

Jimenez vtipkuje, že "žobral", aby Mia Wasikowska tak malú, ale dôležitú úlohu prijala. Povedal som, že keď do toho Mia nepôjde, celú postavu úplne zmením. Povedal som jej: „Musíš to vziať.Nepýtam sa ťa, či chceš. Musíš!" Jeho prosby zapôsobili. "Mia je vo filme úplne skvelá a dala do úlohy čosi rýdzeho."

KAMERA A LOKÁCIE

V zákulisí nakrúcania filmu HEYDRICH: MUŽ SO ŽELEZNÝM SRDCOM sa Jimenez znovu zišiel so svojimi obvyklými spolupracovníkmi. Jedným z nich je aj kameraman Laurent Tangy.

"Než začalo natáčanie, každý presne vedel, čo budeme robiť," hovorí Jimenez. "Chceli sme mať dostatok času na hľadanie lokácií, takže len to nám zabralo skoro štyri mesiace. Pozreli sme sa do Prahy aj do Nemecka a nakoniec sme sa rozhodli pre Budapešť, pretože tá sa od štyridsiatych rokov toľko nezmenila. Prípravy na natáčanie filmu zabrali takmer osem mesiacov práce." Pretože sa jedná o historický film, hlavné bolo, aby Heydrich: Muž so železným srdcom vtiahol divákov do deja. "Chcel som, aby ľudia mali pocit, že sa naozaj dostali do roku 1942. Nie, že sledujú niekoho, kto sa na to hrá. Chcel som, aby cítili to isté, čo hrdinovia."

Pretože mal k dispozícii Laurenta Tangyho, Jimenez sa rozhodol, že sa bude natáčať predovšetkým ručnou kamerou. Počas chvíľ, kedy sa príbeh prenesie do Heydrichovho sveta vyššej vrstvy, si vyhradil epické zábery. "Občas som chcel, aby atmosféra pôsobila neskutočným dojmom, pretože to, čo sa vo filme deje, je zároveň neskutočné a skutočné," hovorí Jimenez. "Postavy zašli tak ďaleko, až to bolo niekedy neskutočné."

Clarke si nemôže Jimeneza a Tangyho vynachváliť. "Nakrúcali takým spôsobom, že sme si mohli scénu skutočne vychutnať. Kým kamera bežala, mohli sme sa do toho vcítiť. Keď sa herci cítia prirodzene, nemôže sa nič pokaziť. To sú najlepšie chvíle, ktoré môžete zažiť."

Naopak, keď kamera sleduje bojovníkov odboja, film má skoro atmosféru dokumentu. "Vybral som si realistický spôsob natáčania, pretože som chcel, aby to vyzeralo akoby to bolo naživo - ako že sa to práve teraz deje. Snažil som sa vyhnúť zbytočným strihom." Vo svete, v ktorom všetci prechádzajú na digitálne kamery, si Jimenez a Tangy vybrali 35mm film. "Chcel som 35-tku kvôli organickej textúre," vysvetľuje Jimenez. "Nezdalo sa mi správne natáčať dobový film na digitál."

Jimenez verí, že keď ľudia uvidia jeho film, pochopia, že vyzdvihuje dôležitosť ideí a neochoty zmieriť sa s ťažkou situáciou. "Je to o odmietnutí brutality a barbarstva, o neochote zmieriť sa s tým, že život je ťažký. Dúfam, že to na vás natoľko zapôsobí, až si uvedomíte, že niektoré pomery v spoločnosti nie je možné ignorovať. "

Čas a miesto konania

Newsletter

Dostávajte pravidelne oznamy a správy z diania v meste Žiar nad Hronom priamo do vašej e-mailovej schránky. Služba je pre príjemcov správ bezplatná a s plnou ochranou súkromia.