Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou

24.01.2024 13:02:51
Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou

Nedávno sa v ZUS aréne v Žiari nad Hronom konal krst knižky Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Krstným otcom publikácie sa stal primátor mesta Peter Antal. O tom, kto vlastne Hugo a Grétka sú a ako to celé vzniklo sme sa rozprávali s autorkou, Katarínou Segetovou.

Kto vlastne sú Hugo a Grétka? „Sú to knižní hrdinovia, súrodenci-dvojičky-Hugo a Grétka. Naše Slovensko je nádherná krajina plná čarovných miest, krásnej prírody a bohatej histórie. Keďže veľmi radi cestujú, rozhodli sa, že toto naše bohatstvo predstavia v nálepkových knihách pre deti. Spoločne s deťmi tak budú objavovať krásy Slovenska s nádejou, že ich postupne s našou knihou plnou nálepiek aj navštívia, spoznajú a niečo nové sa aj naučia,“ povedala autorka kníh Katarína Segetová.

Ako ďalej dodala, pridanou hodnotou publikácií je určite nálepková príloha, ktorá tvorí súčasť knihy a je dôležitá pri čítaní, vzhľadom na to, že sa vďaka nej stáva publikácia zaujímanejšou a pre detského čitateľa atraktívnejšou. „Nie je to len čítanie, ale práca s knihou, na konci ktorej je čitateľ bohatší o množstvo informácií, a to najdôležitejšie, že hravou formou. Zároveň si deti nalepovaním nálepiek cvičia jemnú motoriku,“ vysvetlila.

Okrem toho je ďalším prínosom publikácia pre žiakov tretích ročníkov základných škôl. Tí majú v rámci výučby tematický celok Naše mesto a práve táto publikácia dokáže byť veľmi dobrou pomôckou. „Stretávam sa s tým čoraz častejšie, že ju učiteľky rady využívajú a naozaj s ňou pracujú. A v neposlednom rade sú to besiedky, ktoré robím s deťmi v materských a základných školách. Ktoré sú zábavné, interaktívne a mňa dobíjajú neskutočným množstvom pozitívnej energie,“ povedala Katarína Segetová.

Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou

Deti môžu spoznať Slovensko hravou formou

Cieľom knižiek je dosiahnuť, aby deti spoznali všetko, čím je naše Slovensko bohaté, a to históriu, kultúrne a prírodné bohatstvo, osobnosti či športové možnosti. Knižky ponúkajú, ako to všetko objaviť nenásilnou a hlavne zaujímavou formou pre detských čitateľov.

Sú špecifické tým, že v každej je spracovaná iná lokalita, iný kúsok našej krajiny. Nie je príliš obsiahla, aby ju vedeli prečítať aj tí najmenší, no zároveň je v nej všetko, čo môžu danom meste, respektíve obciach, navštíviť. Pridanou hodnotou je nálepková príloha, ktorá tvorí stred publikácií. Deti ako čítajú postupne na predtlačené čierno biele obrázky, lepia nálepky. Týmto spôsobom sa zvyšuje záujem detského čitateľa prečítať ju dokonca, podporuje to jemnú motoriku u detí a čitateľ s ľahkosťou prejde vďaka tejto publikácii virtuálne celú lokalitu. V neposlednom rade je to pri menších deťoch aj práca rodič – dieťa. Čo je pre mňa ako matku veľmi dôležité, aby rodičia strávili chvíľku s deťmi pri činnosti, akou je čítanie. Ak sa mi podarí vďaka Hugovi a Grétke vytiahnuť od televízie, počítačov z pohodlia obývačky čo i len jedno dieťa do prírody, tak to považujem za úspech. Každá knižka je tvorená s láskou k našej malej generácii.

V súčasnosti je celkovo šesť publikácií Huga a Grétky. Prvá bola Kľakovská dolina, v ktorej topánočky precestovali obce Horné Hámre, Župkov, Hrabičov, Ostrý Grúň, Kľak a Pílu. Druhá vznikla Žarnovica, nasledovalo Dolné Pohronie, v ktorom sú spracované obce Voznica, Rudno nad Hronom, Brehy, Tekovská Breznica, Orovnica a Hronský Beňadik.

Štvrtá v poradí je Nová Baňa. Piata Medzihorie s obcami Veľké Pole, Radobica, Horná Ves, Oslany a Veľké Uherce. Najnovším prírastkom je práve naše mesto Žiar nad Hronom.

Lokality si nevyberám náhodne. Vždy sú nejakým spôsobom spojené so mnou. Keďže v Žiari nad Hronom už piaty rok bývame bolo prirodzené, že nasledovať bude práve toto mesto,“ vysvetlila Katarína.

Ako prebiehala tvorba jej diel?

Ako nám ďalej objasnila, nápad vytvoriť produkt, vďaka ktorému deti spoznajú jednotlivé lokality Slovenska, jej skrsol v hlave pred siedmimi rokmi, kedy s rodinou veľa cestovali. „Chýbalo mi niečo, čo deti zaujme a zapáli ich túžbu ísť do prírody, objavovať mestá. Tak sa zrodili hlavní hrdinovia, súrodenci Hugo a Grétka, topánočky, ktoré cestujú po celom Slovensku a objavujú krásy našej krajiny. Rečou a spôsobom blízkym najmä našim najmenším.

Kataríny sme sa taktiež opýtali, ako dlho trvá celý proces od nápadu až po hotovú knižku. „To je veľmi individuálne. Mojím najväčším nepriateľom je čas. Keďže pracujem, som matkou troch detí, tieto publikácie tvorím po večeroch a v rámci toho kúska voľného času, ktorý mi ostáva. Každé vydanie závisí od viacerých faktorov, od veľkosti lokality, ktorú spracovávam a ako dobre ju poznám. A, samozrejme, hľadanie sponzorov, bez finančnej podpory by som publikácie vydávať nevedela.

Čo sa týka samotného procesu, tak po výbere lokality nasleduje v prvom rade stretnutie s vedením mesta, resp. obcí, ktorých sa bude publikácia týkať. Starostovia a primátori sú prvý základný pilier pred každým spracovaním. Keď s projektom súhlasia, čo zatiaľ musím povedať, že súhlasil každý, tak nasleduje oboznámenie sa s lokalitou.“ Následne si Katarína naštuduje históriu, zoznámi sa so všetkým zaujímavým, čo by mohlo byť súčasťou knižky.

Samozrejmosťou je, že si celú lokalitu prejde a vytvorí trasu s bodmi, ktoré budú zaradené do textu. Potom si všetko odfotí alebo získa autorské práva k už vydaným fotografiám. „Nasleduje najťažšia časť, a tou je vymyslenie príbehu – dobrodružstva, ktoré budú topánočky v publikácií zažívať. „Vždy sa snažím vytvoriť taký príbeh, aby to čitateľa bavilo. Keď je text hotový, zapája sa do procesu môj manžel, ktorý to celé graficky spracuje. Nasleduje tlač a konečná distribúcia. Celé to vyvrcholí krstom nového dielka.

A prečo si vybrala práve Žiar nad Hronom? „Do tohto mesta pod Šibákom sme sa s rodinou v roku 2020 prisťahovali, bolo tak pre mňa prirodzené, že najnovšie pokračovanie bude práve v tomto meste. Čitatelia s Hugom a Grétkou precestujú celé mesto, keďže Hugo chce začať športovať, mesto Žiar nad Hronom je ideálne miesto, kde môže vyskúšať množstvo športov a vďaka tomu si vybrať ten, ktorý ho očarí najviac. Popri tomto objavovaní sa topánočky zastavia pri všetkých zaujímavých miestach, ktoré môžeme v Žiari nájsť. Či už ide o historické pamiatky, miesta na oddych či rôzne zaujímavé inštitúcie. A či sa Hugovi podarí vybrať si šport, ktorý ho bude baviť najviac, to už zistia naši čitatelia po prečítaní si príbehu. Veď bol to práve šport, ktorý aj našu rodinu pritiahol do tohto mesta.