Jaroslav Ihring: Let´s Dance je jedna neuveriteľná jazda

03.05.2024 11:02:30
Jaroslav Ihring: Let´s Dance je jedna neuveriteľná jazda

Na obrazovkách televízie Markíza pokračuje deviata séria obľúbenej tanečnej šou Let´s Dance. V predchádzajúcich ročníkoch dobré meno nášmu mestu robila tanečníčka Dominika Rošková. V tomto kole sa so svojou tanečnou partnerkou prebojoval až do finále ďalší tanečník zo Žiaru nad Hronom, Jaroslav Ihring, ktorý vytvoril tanečný pár s herečkou Aničkou Jakab Rakovskou a spolu sa im podarilo pretancovať až do finále veľkolepej šou. 

V súťaži na začiatku tancuje niekoľko tanečných párov, ktoré snažia presvedčiť porotcov i divákov a zabojovať tak o víťazstvo. Televízni diváci môžu naposledy hlasovať naživo za svojho favorita v nedeľu 5. mája a prostredníctvom SMS mu prideliť svoj hlas. 

V deviatej sérii Let's Dance sa predstavili opäť zaujímavé tanečné páry, pričom v šou vystupujú najmä osobnosti zo šoubiznisu, ale aj iných oblastí. Mužov v tomto súťažnom ročníku zastupovali herci Juraj Loj, Jakub Jablonský a Juraj Bača, bývalý futbalista Ján Ďurica, kuchár Martin Novák a televízny reportér Ján Tribula. Medzi ženami sa predstavili herečky Petra Dubayová, Hana Gregorová, Anna Jakab Rakovská, modelka Michaela Kocianová a speváčka Tina. 

Medzi profesionálnymi tanečníkmi, ktorí vytvorili s celebritami páry, sú väčšinou staré známe mená, ale aj nováčikovia – Matyáš Adamec, Adam Csaba, Vilém Šír, Róbert Pavlík, Jaroslav Ihring, Natália Horváthová, Eliška Lenčešová, Patrícia Piešťanská a Vanesa Indrová.

Jaroslav Ihring: Let´s Dance je jedna neuveriteľná jazda

„S Aničkou sa mi skvele tancuje. Sadli sme si profesionálne aj ľudsky.“

Jaroslav Ihring sa tancu venuje od svojich štyroch rokov. Najskôr to bola všeobecná tanečná prípravka a prvé súťaže začal absolvovať, keď mal približne sedem rokov. Na obdobie svojho pôsobenia v Žiari má úspešný tanečník veľmi dobré spomienky. „Bolo to krásne obdobie. V našom klube TŠK Stella sme boli super partia. Mojou úplne prvou tanečnou partnerkou bola Radka Králiková, neskôr som tancoval so Soňou Herkovou a doteraz tancujem s Natáliou Varechovou,“ vracia sa do minulosti Jaroslav a prezrádza, ktoré súťaže a úspechy považuje vo svojej tanečnej kariére za najdôležitejšie: „Určite je to štvornásobný titul vicemajstrov Slovenska ako v desiatich tancoch, tak aj v štandardných. Potom sú to nominácie a účasť na Majstrovstvá sveta v Moskve, Rige alebo Kitakjushu (Japonsko) a 32. miesto v nominácii na svetové hry zo Španielska. S Natáliou Varechovou sme tiež od roku 2014 v reprezentačnom tíme Slovenska.

Do tanečnej súťaže televízie Markíza sa Jaroslav dostal cez casting. „Najskôr bol casting a konkurz do Let´s Dance, kde som sa prihlásil ešte koncom minulého roka. Približne o mesiac neskôr mi Miňo Kereš volal, že som sa do tohto projektu dostal.“ Tanečnou partnerkou v televíznej súťaži je mu herečka Anička Jakab Rakovská. Jaroslav na ňu nešetrí chválami: „S Aničkou sa mi tancuje skvele. Na jednej strane je veľmi šikovná, rýchlo chápe princípom daného tanca, je pracovitá a do všetkého ide naplno. A na druhej strane sme si ľudsky neskutočne sadli. Máme veľa spoločného, takže o to je tento celý proces pre nás jednoduchší a krajší.

Jaroslav Ihring: Let´s Dance je jedna neuveriteľná jazda

Príbeh tanca tvorí Jaroslav spoločne s Aničkou

Let´s Dance to sú nielen zvučné mená zo šoubiznisu či športu, ale je to aj najveľkolepejšia tanečná šou plná hviezd, elegancie a emócií. Niektoré vystúpenia vďaka profesionálnym tanečníkom, ktorí tvoria choreografie, pripomínajú hollywoodske produkcie, nechýbajú kreatívne kostýmy a strhujúce tanečné výkony celebrít. Choreografie tvoria gro vystúpenia a tvoria ich profesionálni tanečníci, ktorí sú súčasťou súťažiacich párov. Zaujímalo nás, ako vznikali jednotlivé tanečné vystúpenia v páre Rakovská – Ihring. „Keď už vieme, aký tanec a na akú hudbu budeme tancovať, najskôr si ju vypočujem a vnímam štruktúru skladby. To znamená, kde je spomalenie alebo zrýchlenie, kde sú akcenty v hudbe a podobne. Potom si nejako vizualizujem, čo by sa do ktorej časti hodilo, aká figúra alebo zdvíhačka, kde ísť viac do priestoru, alebo kde byť na mieste. Potom postavím celú choreografiu s krokmi a figúrami. Ale tým, že Anička je herečka, často tvoríme príbeh toho tanca spoločne. Niekedy ho vymyslí čisto ona, napríklad úvod alebo záver, ako by ten tanec mal byť príbehovo ucelený.

Aktuálne súťažné páry čaká v nedeľu 5. mája finále, v ktorom spoznáme kráľovnú a kráľa tanečného parketu. Nie je určite tajomstvom, že počas niekoľkých týždňov, ako sa súťaž vysielala, sa z tanečníkov stali zároveň aj priatelia. „Pre mňa je Let´s Dance jeden krásny projekt. Aj tým, akú mám partnerku, aká sme tu celá partia tanečníkov a celebrít, je to naozaj neuveriteľná jazda. Čiže ja som nadmieru spokojný. Veľmi milo ma prekvapilo, že všetko v projekte funguje, ako má, Je toho veľmi veľa, čo mnohokrát divák nevidí a čo sa robí okolo tejto šou. Ale naozaj od company tanečníkov, produkciu, dramaturgiu až po kamery a svetlá všetko šľape ako má,“ hodnotí tanečnú súťaž Jaroslav. 

„Do súťaže by som sa rád vrátil aj o rok.“

Let´s Dance je slovenská verzia populárnej zahraničnej tanečnej šou Strictly Come Dancing. Niektorí profesionálni tanečníci v nej účinkovali viackrát a niektorí sú v šou prvýkrát. To je aj prípad nášho Jaroslava. Ako s úsmevom hovorí, do súťaže by sa veľmi rád vrátil aj o rok. Na našu zvedavú otázku zároveň prezrádza, s kým by si v šou rád zatancoval už aj z minulých ročníkov súťaže: „Tých mien je veľmi veľa, ale rád by som si zatancoval napríklad s Gabikou Marcinkovou alebo Jankou Kovalčíkovou, aj keď s ňou a s Tinou som už mal tú možnosť si zatancovať. Alebo aj s Nelou Pociskovou.“ 

Spomedzi latinsko-amerických tancov má Jaroslav obľúbené rumbu a jive. A zo štandardných je to slowfox a tango. Nevyhli sme sa preto otázke, či spája svoju budúcnosť s tancom. „Momentálne nemám úplne jasno v tom, čo chcem robiť, alebo kde a v akej profesii chcem pôsobiť. Ale viem, že určite sa chcem venovať niečomu, čo bude spojené s tancom, s umením... Možno by som chcel učiť tancovať a trénovať, alebo možno ísť trochu inou cestou. Uvidíme, čo mi ešte život prinesie do cesty,“ zamýšľa sa talentovaný tanečník, ktorý má medzi tanečníkmi veľa životných vzorov. Ako však podotýka, na každom sa mu páči niečo iné a nemá preto iba jedného, ktorý by sa mu vo všetkom páčil. „Určite sú pre mňa vzorom moji tréneri, ktorí zo mňa dostali to všetko, vďaka čomu som tu. Istým spôsobom vo mne zachovali nejakú stopu, či už z trénerského pohľadu, alebo životného. Ale taký najväčší životný vzor je pre mňa môj otec. Dal mi neskutočne veľa do života, bez neho by som nebol tam, kde som. Je to veľmi múdry, vnímavý a úprimný muž. A verím, a dúfam, že ešte keď dospejem a vyrastiem, tak budem raz ako on.