Jela Šuleková: Za každým obradom sa ukrýva množstvo práce. Od osobných stretnutí, cez prípravu príhovoru či výberu básní

13.09.2022 12:02:15
Jela Šuleková: Za každým obradom sa ukrýva množstvo práce. Od osobných stretnutí, cez prípravu príhovoru či výberu básní

Zbor pre občianske záležitosti (ZPOZ) zabezpečuje občianske slávnosti a slávnostné podujatia pri významných životných udalostiach občanov. Medzi jeho hlavné úlohy patrí organizačná príprava občianskych sobášov a občianskych pohrebov, uvítaní detí do života, ale napríklad aj stretnutí jubilantov, oceňovania učiteľov či najlepších športovcov a tiež  iných významných kultúrnych a spoločenských podutí. Činnosť ZPOZ-u je súčasťou miestnej kultúry a takto prezentuje, ako si mesto svojich občanov váži. Je to celý komplex dôstojného a úcty plného vzťahu k človeku ako jednotlivcovi, ale i ako súčasti menšieho alebo väčšieho spoločenského celku. Aj týmto spôsobom im preukazuje svoju pozornosť a úctu.

Od roku 2016 je súčasťou kolektívu žiarskeho ZPOZu aj Jela Šuleková. Okrem ZPOZu má na starosti aj výstavnú činnosť a spolupodieľa sa na príprave a organizácii všetkých ostatných kultúrnych podujatí. Do povedomia verejnosti sa Jela dostala aj začiatkom tohto roku, keď na Ukrajine začal vojnový konflikt a ona podávala pomocnú ruku utečencom z Ukrajiny ako koordinátorka krízového štábu. Za utečencov spolupracovala s bankami, školami, škôlkami, lekármi a ostatnými inštitúciami, ktoré podávali pomocnú ruku osudom ťažko skúšaným ľuďom. A keďže Jela je už niekoľko rokov spojená aj so žiarskou kultúrou, dohodli sme si stretnutie, z ktorého vznikol zaujímavý rozhovor, v ktorom nám, okrem iného, prezradila aj to, ako sa dostala k práci v žiarskom Zbore pre občianske záležitosti.

Ako si sa dostala k práci v žiarskom Zbore pre občianske záležitosti? 

Už predtým som pracovala v kultúre, ktorá mi bola od malička blízka. V detstve som recitovala, zúčastňovala sa recitačných súťaží v slovenskom aj ruskom jazyku a umeleckému slovu som ostala verná aj v dospelosti. V súčasnosti som členkou amatérskeho divadelného súboru  ČI - PR - CHA pri ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici.

Keď som v roku 2012 objavila v miestnej tlači inzerát, že žiarsky ZPOZ hľadá recitátorku, prihlásila som sa a takto pomaličky som sa začala oboznamovať s prácou Zboru pre občianske záležitosti. Zúčastňovala som sa predovšetkým občianskych sobášov a uvítaní detí do života. Veľmi sa mi páčila atmosféra  i všetky emócie, ktoré tieto obrady vyvolávali nielen u hostí, ale aj u samotných aktérov obradov. Keďže počet občianskych obradov z roka na rok rástol, vedúca ZPOZu, Silvia Hlôšková, hľadala novú spolupracovníčku, a to bola pre mňa veľká príležitosť. 

Ako si spomínaš na prvé dni, týždne a mesiace v novom zamestnaní a kolektíve?

Nastúpila som do rozbehnutého vlaku, stala som sa súčasťou kolektívu ľudí, ktorí mali prípravu obradov dôkladne prepracovanú. Postupne som spoznávala, koľko práce sa ukrýva za každým obradom, od osobných stretnutí, cez prípravu príhovoru, výberu básní či sprievodnej hudby. Veľkým vzorom, a spočiatku aj veľkou oporou pri príprave, mi bola Silvia, ktorá sa tejto práci venuje už dve desaťročia a v podstate udala smer práce celému žiarskemu ZPOZ-u. Naše obrady majú rokmi overenú štruktúru. Platí to pri tradičných obradoch, ako sú občianske sobáše a pohreby či uvítania detí do života, ale aj pri tých netradičných, ako napríklad prijatie detí z materských škôl, deviatakov alebo maturantov v obradnej sieni. Obzvlášť tieto obrady sú mi blízke, pretože sa tam stretávam s našou najmladšou generáciou. Mám rada nadšenie a úprimnosť, ktoré k nám prináša.

Obzvlášť blízke sú mi obrady, pri ktorých je mladá generácia. Prináša k nám nadšenie a úprimnosť.

Je určite rozdiel pripravovať sa na svadbu, uvítanie do života či na pohreb. Pripravuješ sa nejako špeciálne na tieto obrady?

Každodennou súčasťou prípravy všetkých obradov je čítanie literatúry, tlače, sociálnych médií, rozhovorov s významnými osobnosťami. Z nich čerpám inšpiráciu, vyberám vhodné umelecké texty, s ktorými potom ďalej pracujem.  Sledujeme hudobné kanály a hľadáme vhodné skladby k rôznym obradom, ktoré striháme a podľa potreby upravujeme.

Použila si množné číslo, chceš tým naznačiť, že ide o tímovú prácu?

Okrem našich zvukárov a kolegov z technického úseku ZPOZ úzko spolupracuje s výtvarníčkou Helenou Schneiderovou. Keďže celkovú atmosféru obradu dotvára aj výzdoba, v minulom roku vytvorila dekoračnú ikebanu na obradný stôl do biskupskej sály, vynovila aj výzdobu v obradnej sieni a rovnako pripravuje aj zápisy do Pamätnej knihy mesta. Umelecká drotárka Blažena Kriváková  nám tvorí drôtené umelecké predmety, napríklad originálne podnosy na obrúčky v obradnej sieni aj v kaštieli, ktoré korešpondujú s miestom konania sobášnych obradov a je tiež autorkou najväčšej sobášnej party na Slovensku, ktorá zdobí práve našu obradnú sieň v Mestskom kultúrnom centre.

Pri uvítaniach detí do života nám veľmi vychádza v ústrety Základná umelecká škola Zity Strnadovej – Parákovej. Jej učitelia a žiaci sú ústretoví aj pri iných obradoch.  

Pri rôznych spoločenských programov spolupracujeme aj s Tanečno-športovým klubom Stella, so žiarskymi materskými a základnými školami a tiež s Centrom voľného času. Tí sa napríklad podieľajú na príprave programov pri príležitosti Dňa matiek, Mesiaca úcty k starším alebo Vianoc a sú súčasťou mnohých slávností v obradnej sieni. 

Kto vykonáva obrady, ako sú sobáše či pohreby?

Obrady vykonávajú poslanci schválení mestským zastupiteľstvom a agendu vedú matrikárky mestského úradu.

V súčasnosti majú obyvatelia nášho mesta viacero možností na uskutočnenie sobášneho obradu. Aké možnosti sa im v Žiari nad Hronom ponúkajú?

Môžu si vybrať klasickú obradnú sieň, priestory Parku Š. Moysesa, biskupskú sálu v barokovo-renesančnom kaštieli, ako aj nádvorie kaštieľa, ktoré je momentálne veľmi obľúbené. Len v tomto roku tam bolo naplánovaných jedenásť svadieb.

Plánujete obnoviť spoločné uvítania detí do života  po dvojročnej pauze z dôvodu protipandemických opatrení?

Hneď po uvoľnení opatrení sme ponúkli rodičom, ktorým sa narodili detičky, túto milú slávnosť.  Uvítania sa konajú v mesiacoch marec, jún, september a december a rodičia majú na výber vždy dva termíny v danom mesiaci.

Ktoré obrady sú v Žiari zastúpené v najväčšom počte?

Určite sú to posledné rozlúčky so zosnulými a občianske sobáše. Aj keď tam rovnako nastali isté opatrenia, ktoré sa týkali najmä počtu zúčastnených osôb, záujem o sobášne obrady neklesol ani v období pandémie.

Pre porovnanie uvediem počty z posledných štyroch rokov. V roku 2018 sme mali 59 sobášov, v roku 2019 to bolo 72, v roku 2020 63 sobášov a vlani 71. Počet pohrebov je približne na rovnakej úrovni. V roku 2018 ich bolo 59, v roku 2019 55, o rok neskôr 48 a v minulom roku sme boli pri 56 posledných rozlúčkach.

Za posledné štyri roky stúpa počet svadobných obradov.

Každé stretnutie so snúbencami  pred plánovaným sobášnym obradom alebo s pozostalými pred občianskym pohrebom si od vás určite vyžaduje veľkú dávku empatie. 

Vždy je pre nás dôležité poznať ich predstavu o obrade, ktorý pripravujeme. Ale zároveň im na základe našich dlhoročných skúseností vieme vysvetliť, čo by mohlo byť napríklad problematické alebo rušivé. V prípade svadieb sa so snúbencami stretávame niekoľko týždňov, respektíve mesiacov pred sobášom a v príhovoroch potom vychádzame z toho, čo nám o sebe prezradia. Takto je každý text iný. Snúbenci majú dokonca možnosť vyjadriť svoje city prostredníctvom vlastných vyznaní, ktoré, ak nemajú odvahu sami si ich vysloviť pri výmene snubných prsteňov, môžu vopred napísať a poslať nám ich tak, aby o tom ten druhý nevedel. Vyznania si potom vypočujú až priamo na obrade. Tieto stretnutia však nie sú dôležité len z hľadiska prípravy sobášneho príhovoru pre poslanca mestského zastupiteľstva. Ale je to „modelovanie“ obradu na základe vkusu a predstáv snúbencov. Tomu sa prispôsobuje sprievodné slovo aj výber hudby.

Rovnako je to aj pri tvorbe smútočných príhovorov, kde spomíname na pozostalého prostredníctvom citácií jeho najbližších, takže každý príhovor je originálny.

Všetkým obradom a slávnostiam, ktoré patria do pôsobnosti ZPOZu, venujeme maximálnu pozornosť. Chceme, aby sa ich úroveň neustále zvyšovala a aby obyvatelia mesta či blízkeho okolia, pre ktorých jednotlivé obrady pripravujeme, boli spokojní.

(lt)
Foto: archív JŠ a MN.

 

Tagy

Ďalšie články - Kultúra

Svetelný signál otvorí sezónu na hradoch Pohronskej hradnej cesty. Stane sa tak 15. marca o 18.00
28.02.2024 09:54:19

Svetelný signál otvorí sezónu na hradoch Pohronskej hradnej cesty. Stane sa tak 15. marca o 18.00

Už štvrtýkrát prepojí hrady popri Hrone svetelný signál. Toto podujatie sa teší veľkej obľube návštevníkov. V minulom roku prišlo na 9 oficiálne zapojených lokalít približne 500 ľudí. Svetelný signál prepojí hrady v piatok 15. marca o 18.00 hodine...

V MsKC si môžete pozrieť zbierku známok od žiarskeho filatelistu Petra Oslanca
28.02.2024 09:23:01

V MsKC si môžete pozrieť zbierku známok od žiarskeho filatelistu Petra Oslanca

V týchto dňoch si môžu návštevníci Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom pozrieť výnimočnú výstavu známok, ktorú zozbieral filatelista Peter Oslanec. Na výstave nájdete známky s tematikou Štúrovci, Kriváň a prezidenti Slovenska. My sme sa s...

V roku 2024 bude kultúra v Žiari nad Hronom plná tradičných akcií, ale aj noviniek
06.02.2024 09:59:49

V roku 2024 bude kultúra v Žiari nad Hronom plná tradičných akcií, ale aj noviniek

Kultúra sa v našom meste naplno rozbehla už v januári a v podobnom duchu sa bude niesť počas celého roka. S dramaturgom Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, Jánom Kulichom, sme sa rozprávali o tom, na čo všetko sa môžeme v rámci podujatí...

Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou
24.01.2024 13:02:51

Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Katarína Segetová vytvorila unikátne publikácie, ktoré deťom priblížia Slovensko hravou formou

Nedávno sa v ZUS aréne v Žiari nad Hronom konal krst knižky Hugo a Grétka v Žiari nad Hronom. Krstným otcom publikácie sa stal primátor mesta Peter Antal. O tom, kto vlastne Hugo a Grétka sú a ako to celé vzniklo sme sa rozprávali s autorkou, Katarínou...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png