Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

Komentované prehliadky kaštieľa a hradu Šášov majú veľký úspech

Zverejnené: 07.10.2021 08:25:55 |   | vytlačiť
obr: Komentované prehliadky kaštieľa a hradu Šášov majú veľký úspech

Veľmi obľúbenými sa počas tohtoročnej letnej sezóny stali komentované prehliadky objektov Pohronskej hradnej cesty. Tie organizoval OOCR Región GRON v spolupráci s krajskou cestovnou kanceláriou Za horami za dolami. Pohronská hradná cesta pozostáva zo 16 zastávok, ktoré majú spoločného menovateľa – sú to hrady a ďalšie historické objekty, ktoré ležia popri rieke Hron od Hronského Beňadika po Zvolen. 

V rámci stredného Pohronia sa v turistickej sezóne konajú komentované prehliadky hradov Šášov a Revište. „Veľký úspech majú prehliadky biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom, ktoré sú zatiaľ jedinou možnosťou, ako si zrekonštruované a vynovené priestory pozrieť,“ informuje na úvod Gabriela Matlovičová, destinačný koordinátor z Regiónu GRON a ďalej hovorí: „Novinkou sú v tomto roku komentované prehliadky zaniknutých hradov Rudno (Rudno nad Hronom) a Breznica (Tekovská Breznica). Jedinečný zážitok každému návštevníkovi prinesie účasť na špeciálnej komentovanej prehliadke Nočný Šášov, ktorá je doplnená nočným pozorovaním hviezd profesionálnym ďalekohľadom v spolupráci s Krajskou hvezdárňou a planetáriom M. Hella v Žiari nad Hronom.“ Po hradoch návštevníkov sprevádzajú hradní páni Rastislav Uhrovič (Šášov), Ratibor Mazúr (hrad Revište) a Peter Mosný (kaštieľ v Žiari nad Hronom). V tomto roku čakajú na záujemcov ešte prehliadky Nočný Šášov (15.10., 17.10.), kaštieľ v Žiari nad Hronom (7.11.) a hrad Revište (23.10.).

Zaniknuté hrady predstavil historik 

 „V rámci Pohronskej hradnej cesty sa nám tento rok podarilo osadiť prvé prvky jednotného turistického mobiliáru, ktorými sú uvítacie totemy pre hrady Revište, Šášov a kaštieľ v Žiari nad Hronom. Zaniknuté hrady Breznica, Teplica a Rudno dostali tiež informačné tabule. Pri tejto príležitosti sa konala medializácia za účasti župana BBSK Jána Luntera na hrade Teplica, ktorý sa nachádza nad Sklenými Teplicami a Repišťom,“ približuje ďalej Gabriela Matlovičová s tým, že sezónu na Pohronskej hradnej ceste otvorili skúšobným podujatím, v rámci ktorého chceli vyskúšať, či je možné prepojiť lokality svetelnými signálmi: „Akcia mala veľký úspech a jednotlivé hrady si naozaj posielali viditeľné signály. Budúci rok by sme radi túto akciu zopakovali už aj za účasti širokej verejnosti.

GLGÁČ – Hrnčiarska slávnosť na  hrade Revište

V tomto roku sa v júni organizácii GRON podarilo zrealizovať aj prvý ročník podujatia Glgáč – stretnutie hrnčiarov na hrade Revište, ktorú z veľkej časti organizovali a zabezpečovali. „Na konci júna sa na hrade Revište konal prvý ročník podujatia Glgáč – Hrnčiarska slávnosť na hrade Revište. V sobotu 26. júna sa tu stretlo 8 hrnčiarov, ktorí verejnosti prezentovali svoje jedinečné hrnčiarske umenie. Ambasádorom podujatia bol brežský hrnčiar Janko Fiala, ktorého tvorivú dielňu bolo možné navštíviť počas celého dňa spolu so stredovekou dielňou zabezpečenou Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom. Návštevníci mali možnosť pozrieť si tvorbu hrnčiarov z Horehronia, Novohradu, západného Slovenska, typickú modranskú majoliku reprezentovala Majolika-R a zastúpená bola aj tradičná ľubietovská a pukanská keramika. Súčasťou podujatia bol aj bohatý sprievodný program, ktorý zabezpečovala šermiarsko-divadelná skupina Vir Fortis zo Zvolena. Dobové scénky z histórie hradu Revište a ukážky šermiarskych techník a rytierskeho boja mali medzi návštevníkmi veľký úspech. Rovnako sa záujmu, hlavne u detí, tešili sokoliari zo ZŠ M. Hella v Štiavnických Baniach či kaukliarske vystúpenie šaška Kuba.“ Podujatie Glgáč z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý bol hlavným partnerom podujatia. 

Ďalším podujatím, na ktorom sa GRON podieľal ako spoluorganizátori, boli preteky plochej dráhy Grand Prix Challenge v Žarnovici, ktoré sú najvýznamnejšími podujatím v histórii plochej dráhy na Slovensku. „Na jedinom plochodrážnom štadióne na našom území sa stretla špička tohto adrenalínového športu. Pretekov sa zúčastnili traja majstri Európy či jeden majster sveta. Zapojili sme sa aj do podujatia Kultúra po žiarsky(u), ktoré organizovalo MsKC v Žiari nad Hronom či Šášovské hradné hry,“ konkretizuje ďalej Gabriela Matlovičová.

Región GRON v médiách

V auguste v GRONe využili možnosť propagácie regiónu v časopise Čarovné Slovensko a na pár dní privítali redaktorku a fotografku, ktorým predstavili zaujímavé miesta. Medzi iným navštívili aj Krajskú hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom a zaniknutú obec Horné Opatovce. „Len pred pár dňami sme absolvovali natáčanie populárno zábavnej relácie Spoznaj krásy Regiónu Gron – Na potulkách s Amadeom pre televíziu Šláger. Relácia by sa mala vysielať v priebehu októbra. Jesennú a zimnú sezónu by sme radi venovali rozvoju pešej turistiky a propagácii zaujímavých známych i menej navštevovaných turistických trás. Za týmto účelom máme naplánovanú návštevu z portálu dobrodruh.sk, s ktorým si prejdeme tri trasy, ktoré budú následne odprezentované na ich stránke. Jednou z trás bude okruh Sklené Teplice – Kečka a spolu navštívime komentovanú prehliadku Nočný Šášov. Spoluprácu máme rozbehnutú aj s ďalšími printovými i online médiami, v ktorých v priebehu nasledujúcich mesiacov pribudnú články o našom regióne. Zároveň, ak všetko dobre pôjde, pripravujeme pre domácich i návštevníkov z okolitých oblastí turistickú výzvu, o ktorej budeme informovať,“ dodáva na záver Gabriela Matlovičová s tým, že ak vás ponuka OOCR Regiónu GRON zaujala a chcete sa dozvedieť viac, sledujte ich na webovej stránke www.regiongron.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. 

(li)

 

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Žiarsky jarmok 2022