Dnes je 13.07.2020, meniny má Margita.   

Kultúra v Žiari sa odmlčala. Vedenie MsKC odkazuje: Peniaze za zakúpené vstupenky vrátime

Zverejnené: 19.03.2020 14:53:46 |   | vytlačiť
obr: Kultúra v Žiari sa odmlčala. Vedenie MsKC odkazuje: Peniaze za zakúpené vstupenky vrátime

Kultúra v Žiari nad Hronom dostala kvôli koronavíru rovnako stopku ako všetky ostatné inštitúcie. Zrušili sa predstavenia pre dospelých, deti, svoje priestory zatvorila knižnica a ani Kino Hron nepremieta. Aký to všetko bude mať dopad na chod Céčka? Rozprávali sme sa s producentom a dramaturgom MsKC Jankom Kulichom.

MsKC muselo z dôvodu opatrení uzatvoriť svoje priestory, zrušiť naplánované podujatia. Aký to bude mať dopad na ďalšie fungovanie MsKC? Budú sa napr. predstavenia, ktoré boli naplánované na toto obdobie, presúvať, alebo sa úplne zrušia?

Deje sa niečo, na čo nikto z nás nebol a ani nemohol byť pripravený. Prakticky zo dňa na deň sme zostali stáť pred rozhodnutiami o zrušení produkcie. Mali sme naplánované hviezdami nabité predstavenie Na koho to slovo padne, úspešný detský program so Zahrajkom alebo párty s Maduarom. Všetky tieto produkcie sme zrušili a rušíme aj podujatia, ktoré boli naplánované na začiatok apríla. Pre niektoré z nich však budeme hľadať náhradné termíny.

Čo v prípade, že ľudia majú kúpené vstupenky, je možné ich vrátiť? Ak áno, kde a kedy? Keďže platia nariadenia a prevádzky sú zatvorené.

Podľa nariadenia vlády je MsKC, ako kultúrna inštitúcia, zatvorené. Rozhodli sme sa však, že budeme peniaze za vstupenky vracať na bankové účty od 23. marca. Bude to fungovať tak, že nám divák, ktorý si vstupenku zakúpil, pošle na e-mail odfotené vstupenky aj spolu s číslom rezervácie a číslom účtu, na ktoré mu my pošleme peniaze. Bližšie informácie zverejníme na našich webových stránkach a sociálnych sieťach. Rozhodli sme sa tak preto, že nikto z nás nevie, ako dlho bude toto obdobie trvať. Zároveň sme presvedčení, že sa teraz každé euro doma zíde.

Ktoré podujatia viete sľúbiť, že sa určite odohrajú.

Dnes naozaj nevieme, ktoré z najbližších podujatí sa uskutočnia. Neustále sledujeme vývoj aj prognózy, aby sme vedeli dať stanovisko. Nateraz to vyzerá tak, že aj aprílové produkcie, vrátane programu Mira Jaroša či Stavanie mája a veselica, budú zrušené či preložené. Osobne si myslím, že budeme nútení rušiť celú produkciu 1. polroka až do konca júna. Ale nepredbiehajme ...

Čo sa momentálne v MsKC deje? Ako vyzerajú prípravy na podujatia, ktoré boli napríklad naplánované na apríl, máj a podobne?

Momentálne máme stále čo robiť a do práce chodíme, i keď je budova MsKC uzavretá pre verejnosť. No aj počas práce s kolegami dodržiavame hygienické zásady a nosíme rúška. Realizujeme brigády, upratovanie skladov, opravujeme techniku. Máme dosť práce s vypratávaním priestorov v kaštieli i v MsKC kvôli sťahovaniu múzea či Pamätnej izby Š. Moysesa. Čaká nás tiež veľká brigáda vo Svätokrížskom dome, v ktorom plánujeme realizovať nový cyklus náučných a tradičných podujatí. Vďaka podpore mesta tiež upratujeme a zariaďujeme vynovené priestory Domu kultúry na Námestí Matice slovenskej. Realizujeme tiež pravidelné porady a sedenia kvôli City festu a iným veľkým projektom.

Naznačili ste City fest. Čo s takýmito väčšími podujatiami (City fest, Beer fest)? Určite je predčasné hovoriť o tom, čo bude v auguste, ale predsa len, ak by sme boli v štádiu, že stále nebude možné sa verejne stretávať, aké sú plány MsKC? A ako to ohrozí či neohrozí fungovanie kultúry v Žiari?

City fest je téma sama o sebe. Jeho organizácia sa pripravuje a realizuje niekoľko mesiacov vopred. Je pre nás dôležité vedieť, či bude, alebo nie, ale rozhodnutie sa nedá urýchliť. Overujeme si, či partneri budú pri nás stáť a či budeme mať potrebné financie. Umelci sú už tiež nervózni, pretože nikto nevie, čo bude. Dúfame, že keby aj nič iné, tak aspoň City fest by sa mohol podariť, ale momentálne je o tom predčasné hovoriť. Zdravie je prvoradé.

Ak by sa City fest konal, čo dúfame, že áno, vieme a môžeme povedať interpretov, ktorí zavítajú do parku tento rok?

Dramaturgia festivalu je hotová a je nabitá hviezdami, tak ako sa pri 15. ročníku patrí. Pripravených je viacero premiér umelcov, ktorí na festivale ešte nehrali a nebudú chýbať ani tie najväčšie slovenské hviezdy. Ako sme už avizovali, jednou z nich je aj skupina Horkýže Slíže.

Čomu sa momentálne venuje producent a dramaturg MsKC? Nie je deprimovaný z toho, že nevie, či je možné niečo plánovať, naopak, musí sa zaoberať tým, čo všetko sa bude rušiť?

Priznám sa, že je to veľmi demotivujúce. Mali sme pripravené nové projekty, ako sú festival domácich umelcov, festival alternatívnej kultúry, nevšedný koncert vážnej hudby, ale aj projekty vo Svätokrížskom dome. Chcem veriť, že čoskoro bude lepšie a ľudia budú potrebovať kultúru, umenie a zábavu. Bez nej to nepôjde. Momentálne riešime zmluvy s umelcami, hľadáme alternatívne termíny, pripravujeme nové grafiky a tiež pracujeme na zlepšení komunikácie cez sociálne siete. Práce je stále nad hlavu, musíme byť pripravení na všetky varianty, a hlavne byť tu pre ľudí, keď nás budú potrebovať.

Pod činnosťou MsKC je aj Kino Hron. Aj tu sa pozastavilo premietanie. Prídu žiarski diváci o tituly, ktoré v týchto dňoch mali prísť do kín, alebo sa nemusia obávať a postupne sa budú premietať, aj keď neskôr, aj v Žiari?

Uvidíme, ako dlho bude trvať táto odmlka a podľa toho zareagujeme aj v kine. Určite Žiarčanom neujdú dlho očakávané premiéry, budeme sa snažiť im to vynahradiť a všetko dohnať. Nevieme sa dočkať.

Môžeme hovoriť aj o finančnej stránke? Aký dopad bude mať výpadok pre MsKC? Budú straty veľké?

Plusom je, že všetky zmluvy s umelcami obsahujú zmienku o tzv. vyššej moci, do ktorej spadá aj táto pandémia, takže žiadne sankcie za zrušené podujatia nehrozia. Straty budú však vznikať tým, že nebude zisk z predaja vstupeniek, ktorý používame na dofinancovanie stratových, resp. akcií bez výberu vstupného. Ak však nebude ani City fest či Beer fest, situácia bude horšia.

Možno na odľahčenie, čo by ste odporučil Žiarčanom, keďže teraz sú izolovaní v domácnostiach? Aké filmy, príp. čo by si mohli pozrieť v televízii, čo na DVD nosičoch, resp. ako si môžu spríjemniť dni doma?

Odporučil by som im krátke úteky do prírody, do lesov ďaleko od ľudí, aby načerpali silu a pokoj do všetkých nasledujúcich dní. Budeme to všetci potrebovať. Dobrou knihou alebo skvelým hudobným albumom sa nič pokaziť nedá. Buďte s rodinami, smejte sa, oddychujte... Budeme sa tešiť na skoré stretnutia s vami.

 


Novinky

09.07.2020 14:40:44 Šport

Marek Hromádka priniesol z najprestížnejšieho grapplingového turnaja striebro

V piatok 26. júna sa v Prahe uskutočnil najprestížnejší grapplingový turnaj organizovaný v Čechách a na Slovensku pod názvom Choketopus ...

09.07.2020 14:17:01 Naše mesto

Opustila nás dlhoročná pedagogička Anna Lauková

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v stredu 8. júla 2020 nás navždy opustila pani učiteľka s úžasným srdcom, empatiou k ...

09.07.2020 12:43:34 Šport

Tréner Radványi o posledných zápasoch a odchodoch z kádra FK Pohronie

V sobotu o 18.00 nastúpia zverenci trénera Radványiho na posledný zápas proti FK Senica. V tabuľke o udržanie sa vo ...

06.07.2020 14:01:30 Naše mesto

Polícia varuje: Nezabudni na dieťa v aute

V letných mesiacoch rozbehlo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom celoslovenskú preventívno-informačnú kampaň „Nezabudni na mňa v aute!“. ...

06.07.2020 13:29:48 Naše mesto

Premenlivé letné počasie

Po suchom apríli a čiastočne aj máji nastúpila v júni „Medardova kvapka“ bohatá na zrážky. Tohtoročný jún sa vyznačoval dosť ...

02.07.2020 14:43:58 Naše mesto

V areáli školy vybudovali modernú atletickú dráhu s 300-metrovým bežeckým oválom

Novú atletickú dráhu postavilo mesto pre športovcov v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Prioritne tu budú športovať žiaci školy, ale ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne