Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

Leto v Banskobystrickom kraji láka na zážitky pre celú rodinu, dovolenku si naplánujete cez moderný web

Zverejnené: 23.06.2021 08:59:46 |   | vytlačiť
obr: Leto v Banskobystrickom kraji láka na zážitky pre celú rodinu, dovolenku si naplánujete cez moderný web

Letná sezóna v Banskobystrickom samosprávnom kraji ponúkne domácim i turistom stovky výletov a zážitkov v ôsmich jedinečných regiónoch. Naplánovať si dovolenku im pomôže prehľadná webová stránka s ponukou krajskej cestovnej kancelárie www.zahoramizadolami.sk.

Máte chuť stať sa na jeden deň včelárom, hrnčiarom alebo gazdom na Podpoľaní? Krajská cestovná kancelária Banskobystrického samosprávneho kraja ponúka nielen toto leto všetkým záujemcom možnosť kúpiť si jedinečný zážitok online, na stránke www.zahoramizadolami.sk.

Vyberať si môžete z ponuky štyridsiatich autentických zážitkov, ktoré vám poskytnú miestni z kraja, a ktorých počet neustále rastie. Okrem vyššie spomínaných sú v ponuke napríklad aj splavy riek, kurz vyšívania krivou ihlou, sprevádzané a komentované prehliadky hradov Pohronskej hradnej cesty alebo škola sokoliarstva. Ich cieľom je ponúknuť návštevníkom niečo iné, nepoznané, ale zároveň im priblížiť tradície, históriu a jedinečnosti kraja. 

Cestovný ruch považujem za jeden zo základných pilierov trvalo udržateľnej ekonomiky. Prináša pracovné príležitosti, prosperitu a motivuje ľudí zostať tu žiť, pracovať a podnikať. Napriek krásam, ktoré náš kraj ponúka, však cestovný ruch roky tvrdo spal. My sme sa ho však rozhodli oživiť a na rok 2022 sme si stanovili ambiciózny cieľ – dosiahnuť 2,5 milióna prenocovaní.  Keď sme sa do oživovania turizmu v kraji pustili, počet prenocovaní bol na úrovni 1,7 milióna. Do príchodu pandémie sa nám darilo a s počtom prenocovaní 2,14 milióna v roku 2019 sme patrili k najrýchlejšie rastúcim krajom. Verím, že sa nám tento trend podarí opäť rozbehnúť,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii pred štartom letnej turistickej sezóny predseda BBSK Ján Lunter.

Príbehy, emócie, zážitky aj poznanie

Záujem cestovať každoročne rastie, s čím stúpajú aj nároky turistov na kvalitu, rozsah a dostupnosť služieb. 

Už to nie je len o tom pamiatku zakonzervovať. Našou snahou je oživiť ju, aby bola dostupná ľuďom a peniaze kraja tak boli vynaložené na naozaj verejnoprospešný účel. Som rád, že sme zmenili aj dotačné VZN tak, aby o dotácie na obnovu už mohli žiadať aj cirkvi – práve tie sú totiž vlastníkmi mnohých historicky významných stavieb,“ povedal na tlačovej konferencii Ján Beljak, predseda komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Zastupiteľstva BBSK.

Okrem samotných pamiatok či prírodných krás patria medzi najvyhľadávanejšie zážitky v kraji jazdy historickými vlakmi, ku ktorým sa v tejto sezóne pridáva aj novinka – Expres 34 tunelov.

Vydajte sa s nami za objavovaním inžinierskych skvostov postavených v dobách minulých. Z Banskej Bystrice do Kremnice a späť cez Starú Kremničku a Zvolen. Vedeli ste napríklad, že trať z Diviakov cez Kremnicu do Zvolena, bola postavená už v roku 1872? Jej azda najznámejším tunelom je tunel Skalica pri Starej Kremničke, ktorý bol svedkom nehody počas 2. svetovej vojny, kedy sa tu vykoľajil vlak s nemeckými vojakmi. Trať zo Zvolena do Vrútok bola nazývaná „Traťou Slovenského národného povstania“ a s 22 tunelmi s celkovou dĺžkou viac ako 12 kilometrov ide o technicky veľmi náročnú trať,“ dopĺňa Daniela Chrančoková, predsedníčka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Systémová podpora

Prostredníctvom Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj turizmus už BBSK podporil viac ako 85 projektov za vyše milión eur. Veľkým úspechom je aj to, že kraju sa podarilo zastrešiť a personálne podporiť Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR), ktoré na jeho území pôsobia.

„Vstupom našej Rozvojovej agentúry do oblastných organizácií narástol objem financií na podporu cestovného ruchu zo štátnej dotácie od roku 2018 o 795-tisíc eur. Čerpanie dostupných prostriedkov stúplo o viac ako sto percent - z 39% v roku 2018 na 80% v roku 2020. Počet členov OOCR z radov samospráv aj súkromných partnerov stúpol za tri roky o viac ako polovicu. Je to veľký úspech, ktorý ukazuje, že vôľa spolupracovať tu je a samosprávny kraj je atraktívnym partnerom aj v cestovnom ruchu,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten tiež vyzdvihol, že vďaka systematickej práci ľudí z KOCR si dnes turisti i domáci vedia naplánovať dovolenku v kraji jednoducho, prehľadne a rýchlo.

„Potrebujete poznať profil cyklotrasy, aby ste sa nebáli zobrať tam deti? Potrebujete kúpiť v predstihu lístok na zážitkový vlak? Chcete vedieť, čo sa deje v destinácii vašej dovolenky? Chcete mať možnosť vybrať si suchú a prípadne aj mokrú alternatívu programu? Všetko nájdete na jednom mieste, na www.zahoramizadolami.sk,“ uzavrel Ondrej Lunter.

A ako vyzerá Leto 2021 v Banskobystrickom kraji v číslach? Tešiť sa môžete na:

  • 8 jedinečných regiónov
  • 132 výletov s kultúrnymi, historickými, prírodnými zážitkami
  • 100 cykloturistických výletov
  • 15 jázd zážitkových vlakov
  • Akčné leto po 3 riekach 
  • 16 zastávok Pohronskej hradnej cesty
  • 4 okruhy Gotickej cesty
  • Viac ako 40 autentických zážitkov v cestovnej kancelárii

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Žiarsky jarmok 2022