Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 20.01.2022, meniny má Dalibor.   

Leto v Banskobystrickom kraji láka na zážitky pre celú rodinu, dovolenku si naplánujete cez moderný web

Zverejnené: 23.06.2021 08:59:46 |   | vytlačiť
obr: Leto v Banskobystrickom kraji láka na zážitky pre celú rodinu, dovolenku si naplánujete cez moderný web

Letná sezóna v Banskobystrickom samosprávnom kraji ponúkne domácim i turistom stovky výletov a zážitkov v ôsmich jedinečných regiónoch. Naplánovať si dovolenku im pomôže prehľadná webová stránka s ponukou krajskej cestovnej kancelárie www.zahoramizadolami.sk.

Máte chuť stať sa na jeden deň včelárom, hrnčiarom alebo gazdom na Podpoľaní? Krajská cestovná kancelária Banskobystrického samosprávneho kraja ponúka nielen toto leto všetkým záujemcom možnosť kúpiť si jedinečný zážitok online, na stránke www.zahoramizadolami.sk.

Vyberať si môžete z ponuky štyridsiatich autentických zážitkov, ktoré vám poskytnú miestni z kraja, a ktorých počet neustále rastie. Okrem vyššie spomínaných sú v ponuke napríklad aj splavy riek, kurz vyšívania krivou ihlou, sprevádzané a komentované prehliadky hradov Pohronskej hradnej cesty alebo škola sokoliarstva. Ich cieľom je ponúknuť návštevníkom niečo iné, nepoznané, ale zároveň im priblížiť tradície, históriu a jedinečnosti kraja. 

Cestovný ruch považujem za jeden zo základných pilierov trvalo udržateľnej ekonomiky. Prináša pracovné príležitosti, prosperitu a motivuje ľudí zostať tu žiť, pracovať a podnikať. Napriek krásam, ktoré náš kraj ponúka, však cestovný ruch roky tvrdo spal. My sme sa ho však rozhodli oživiť a na rok 2022 sme si stanovili ambiciózny cieľ – dosiahnuť 2,5 milióna prenocovaní.  Keď sme sa do oživovania turizmu v kraji pustili, počet prenocovaní bol na úrovni 1,7 milióna. Do príchodu pandémie sa nám darilo a s počtom prenocovaní 2,14 milióna v roku 2019 sme patrili k najrýchlejšie rastúcim krajom. Verím, že sa nám tento trend podarí opäť rozbehnúť,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii pred štartom letnej turistickej sezóny predseda BBSK Ján Lunter.

Príbehy, emócie, zážitky aj poznanie

Záujem cestovať každoročne rastie, s čím stúpajú aj nároky turistov na kvalitu, rozsah a dostupnosť služieb. 

Už to nie je len o tom pamiatku zakonzervovať. Našou snahou je oživiť ju, aby bola dostupná ľuďom a peniaze kraja tak boli vynaložené na naozaj verejnoprospešný účel. Som rád, že sme zmenili aj dotačné VZN tak, aby o dotácie na obnovu už mohli žiadať aj cirkvi – práve tie sú totiž vlastníkmi mnohých historicky významných stavieb,“ povedal na tlačovej konferencii Ján Beljak, predseda komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Zastupiteľstva BBSK.

Okrem samotných pamiatok či prírodných krás patria medzi najvyhľadávanejšie zážitky v kraji jazdy historickými vlakmi, ku ktorým sa v tejto sezóne pridáva aj novinka – Expres 34 tunelov.

Vydajte sa s nami za objavovaním inžinierskych skvostov postavených v dobách minulých. Z Banskej Bystrice do Kremnice a späť cez Starú Kremničku a Zvolen. Vedeli ste napríklad, že trať z Diviakov cez Kremnicu do Zvolena, bola postavená už v roku 1872? Jej azda najznámejším tunelom je tunel Skalica pri Starej Kremničke, ktorý bol svedkom nehody počas 2. svetovej vojny, kedy sa tu vykoľajil vlak s nemeckými vojakmi. Trať zo Zvolena do Vrútok bola nazývaná „Traťou Slovenského národného povstania“ a s 22 tunelmi s celkovou dĺžkou viac ako 12 kilometrov ide o technicky veľmi náročnú trať,“ dopĺňa Daniela Chrančoková, predsedníčka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Systémová podpora

Prostredníctvom Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj turizmus už BBSK podporil viac ako 85 projektov za vyše milión eur. Veľkým úspechom je aj to, že kraju sa podarilo zastrešiť a personálne podporiť Oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR), ktoré na jeho území pôsobia.

„Vstupom našej Rozvojovej agentúry do oblastných organizácií narástol objem financií na podporu cestovného ruchu zo štátnej dotácie od roku 2018 o 795-tisíc eur. Čerpanie dostupných prostriedkov stúplo o viac ako sto percent - z 39% v roku 2018 na 80% v roku 2020. Počet členov OOCR z radov samospráv aj súkromných partnerov stúpol za tri roky o viac ako polovicu. Je to veľký úspech, ktorý ukazuje, že vôľa spolupracovať tu je a samosprávny kraj je atraktívnym partnerom aj v cestovnom ruchu,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ten tiež vyzdvihol, že vďaka systematickej práci ľudí z KOCR si dnes turisti i domáci vedia naplánovať dovolenku v kraji jednoducho, prehľadne a rýchlo.

„Potrebujete poznať profil cyklotrasy, aby ste sa nebáli zobrať tam deti? Potrebujete kúpiť v predstihu lístok na zážitkový vlak? Chcete vedieť, čo sa deje v destinácii vašej dovolenky? Chcete mať možnosť vybrať si suchú a prípadne aj mokrú alternatívu programu? Všetko nájdete na jednom mieste, na www.zahoramizadolami.sk,“ uzavrel Ondrej Lunter.

A ako vyzerá Leto 2021 v Banskobystrickom kraji v číslach? Tešiť sa môžete na:

  • 8 jedinečných regiónov
  • 132 výletov s kultúrnymi, historickými, prírodnými zážitkami
  • 100 cykloturistických výletov
  • 15 jázd zážitkových vlakov
  • Akčné leto po 3 riekach 
  • 16 zastávok Pohronskej hradnej cesty
  • 4 okruhy Gotickej cesty
  • Viac ako 40 autentických zážitkov v cestovnej kancelárii

 


Novinky

19.01.2022 13:00:07 Naše mesto

Župa pripravila nový web, pomôže pri výbere strednej školy

Urobiť správne rozhodnutie pri výbere strednej školy môže byť pre žiakov a ich rodičov náročné. Banskobystrický samosprávny kraj preto pripravil ...

17.01.2022 12:16:29 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Stavebné úpravy v kaštieli

Ako sme už písali, stavebné úpravy v kaštieli, vyvolané potrebami rôznych užívateľov, smerovali k potlačeniu pôvodnej funkcii budovy ako renesančno ...

14.01.2022 12:30:45 Kultúra

Žiarske Céčko sľubuje: Rok 2022 plný nových zážitkov

Už druhý rok po sebe pandémia potrápila aj žiarsku kultúru. Žiarčania sa opäť museli zaobísť bez obľúbeného City festu, fašiangov ...

11.01.2022 11:13:33 Šport

Novým športovým manažérom FK Pohronie Patrik Furka, mužstvo povedie dvojica českých trénerov Bittengl – Adler

Od januára začal pri A-tíme pôsobiť nový športový manažér Patrik Furka. Jeho hlavnou úlohou je kvalitatívne doplniť tím tak, aby ...

10.01.2022 08:23:08 Naše mesto

Zbierame živé vianočné stromčeky

Podľa platného VZN č. 13/2020 o spôsobe nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Žiar nad ...

21.12.2021 14:37:35 Naše mesto

Ako vyzerajú vianočné sviatky a Silvester v službe

Už čoskoro väčšina z nás zasadne k Štedrovečernému stolu, aby sme si spoločne so svojimi blízkymi pochutili na vianočnej kapustnici, ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne