Maduar na 90´s Party v Žiari oslávi 30. výročie netradičným spojením audiovizuálneho koncertu so spomienkou na Barbaru Haščákovú

13.06.2024 08:16:14
Maduar na 90´s Party v Žiari oslávi 30. výročie netradičným spojením audiovizuálneho koncertu so spomienkou na Barbaru Haščákovú

Začiatkom júla, v piatok 5.7., sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom uskutoční najväčšia letná 90´s Party na Slovensku, MADUAR 90´s Party, kde sa na jednom pódiu stretnú traja svetoví a štyria domáci umelci, ktorí exkluzívne odpremiérujú svoj spoločný hit s názvom Show How Mad U Are. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na úžasný audiovizuálny koncert, plný archívnych, doteraz nezverejnených záberov z histórie kapely. Na koncerte odznie aj hlas zosnulej Barbary Haščákovej, ktorú si tak uctia emotívnou rozlúčkou. 

Maduar je slovenská hudobná skupina, ktorá vznikla v Rimavskej Sobote v roku 1986. Jej zakladajúcimi členmi sú Ladislav a Juraj Matyinkovci a Ladislav Dulovič. Spočiatku skupina fungovala pod rôznymi názvami, názov Maduar vymyslel otec bratov Matyinkovcov po prijatí Erika Arestu za člena skupiny, navrhol, aby si názov dali podľa počiatočných písmen priezvisk MADUAR – MAtyinkó, DUlovič, AResta. 

Skupina Maduar naštartovala v prvej polovici deväťdesiatych rokov v Česku a na Slovensku dancefloorovú vlnu. Ich popularita spôsobila, že sa do rebríčkov českých a slovenských hitparád dostali aj ďalšie formácie, či sólisti tohto žánru, ako napríklad ich ex-členovia MC Erik a Barbara, či Salco a Lobby. Pre Mestské noviny nám exkluzívne poskytol rozhovor jeden z bratov Matyinkovcov, Laco z Maduaru. 

Fanúšikovia si vás a vaše najväčšie hity budú môcť vychutnať už 5.júla, na MADUAR 90´S PARTY v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom. Pre vás to však ale nebude prvý koncert v našom meste, alebo sa mýlim? 

Prvý koncert v Žiari nad Hronom sme mali v 90. rokoch v Mestskom Kultúrnom Centre, kde bolo tisíc ľudí. Myslím, že to bol rok 1994, keď sme u vás boli prvýkrát a už vtedy to bolo veľmi pekné. Minulý rok sme v Žiari boli koncom apríla, v kombinácii s Oldies-kou sme tu mali vypredaný koncert, tiež v MsKC. Tohtoročný júlový koncert je pre nás symbolický, keďže máme 30 rokov od vydania prvého albumu, ktorý sme vydali v roku 1994. Sme veľmi radi, že si tú atmosféru spred tridsiatich rokov pripomenieme opäť u vás. Takisto sme si povedali, že keď máme niečo robiť v Žiari nad Hronom, tak to budeme robiť jedine v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom, pretože vždy odviedli dobrú robotu, čo sa organizovania našich koncertov týka. A tak sme sa rozhodli, že sem prinesieme náš vlastný festival, ktorý sme nazvali Maduar 90´s Party, konkrétne ide o druhý ročník, kde sme si pozvali zahraničné hviezdy ako Rednex, Captain Jack, Twenty 4 Seven a z domácich interpretov zas TOP producenta Roberta Buriana, víťazku Hlasu Československa Ivanu Bagovú a plus ešte našu maličkosť.

Maduar na 90´s Party v Žiari oslávi 30. výročie netradičným spojením audiovizuálneho koncertu so spomienkou na Barbaru Haščákovú

Prejdime k otázke, ktorá isto zaujíma aj vašich fanúšikov, ktorí sa festivalu plánujú zúčastniť. Čím bude špecifický a načo všetko sa môžu tešiť?  Povedzte nám o ňom viac. 

Bude to špecializovaný koncertný program, v ktorom sa rozlúčime s našou bývalou speváčkou Barbarou Haščákovou, v doprovode kapely. Čiže to bude 90´s festival, s účasťou zahraničných hviezd, so špecializovaným koncertom so živou kapelou, ktorý väčšinou na 90´s festivaloch nebýva zvykom. No a pre fanúšikov sme si pripravili ešte aj takú čerešničku na torte – minulý rok sme v spolupráci so všetkými zahraničnými interpretmi, ktorí prijali naše pozvanie aj na žiarsky festival, a teda s kapelami Rednex, Kaptain Jack, Twenty 4 Seven aj s Robertom Burianom a tiež Jurajovým starším synom Nicotinim sme sme nahrali spoločný song s názvom Show how Mad U Ar, ktorá hovorí o tom, že si máte plniť svoje sny, lebo keď to neskúsite, tak neviete, že čo sa ako podarí a my budeme mať v rámci týchto festivalov zároveň jeho exkluzívnu premiéru, ako v Rimavskej Sobote, tak aj v Žiari nad Hronom, už 5.7., takže sú to také tri silné momenty, ktoré sú zaujímavé pre 90´s festival. V žiadnom z českých ani slovenských festivalov takéhoto typu nenájdete takú exkluzivitu – premiéru spoločnej skladby so zahraničnými interpretmi, špecializovaný koncertný program s rozlúčkou s Barabarou Haščákovou. Bude to veľmi zaujímavé. 

Festival začnete v Rimavskej Sobote, v mieste vášho rodiska. Málokomu sa  podarí zotrvať na hudobnej scéne toľko rokov, ako vám. Spomínate si ešte na svoje začiatky? Ako hodnotíte vaše pôsobenie na scéne za 30-ročnú dekádu?  

My sme začínali v roku 1986. Pričom kapelu založil môj brat Juraj Matynko. Ja som mal vtedy 15 rokov. Kapelu okrem nás dvoch tvoril aj tretí člen, Ladislav Dulovič. A tak sme si začali plniť sny. Trvalo osem rokov, kým sme sa niekam prepracovali v Čechách a na Slovensku, tým myslím, že sme museli nájsť vhodných členov do kapely a zmeniť žáner. Robili sme popovo-rockovú hudbu, nazivo hranú slovenskú produkciu a potom sme zistili, že keď by sme chceli byť v niečom prví, tak to bude skôr tanečná hudba. My sme neboli žánrovo obmedzení, takže sme si mohli dovoliť takúto zmenu štýlu, nakúpili sme nástroje, obhospodárili sme to, aby sme mali správnych členov, vrátane vtedy-ročnej speváčky, Barbary Haščákovej. Keď sme už všetko mali urobené, aj nahrávky, pre to, aby sme mohli uspieť, sme potrebovali, aby nás niekto niekde zahral. A za to vďačíme Radovi Tučekovi, majiteľovi jedného z najlepších tanečných klubov v Banskej Bystrici (Ministry Of Fun). On bol prvý, kto naše pesničky zahral, uspeli sme v jeho hitparáde a následne sme sa prepracovali do Funrádia, Rock FM a potom do Českej republiky a už to išlo. Čiže prvých osem rokov bolo o začiatku hľadania cesty. 

V rokoch 1994 – 2000 sme si užívali úspech, pričom niektorí to nezvládli a odišli – narážam na MC Erika, ktorý vzal Barbaru aj nášho vydavateľa so sebou. To sa stalo rok po tom, čo sme sa stali úspešní a bolo to pre nás veľmi poučné, z pohľadu, ako funguje šoubniznis. A tak sme po roku museli hľadať novú speváčku, aj vydavateľa, čo sa nám, našťastie podarilo a tak sme nejaké obdobie strávili so speváčkou, ktorá bola pôvodom zo Švédska Annu-Katarinu Schatzl. Rok 1996 bol obdobím nášho najúspešnejšieho hitu Hafanany, potom sme zas prešli do základnej trojice, ktorá kapelu zakladala. Na prelome rokov 1997 / 1998 sme vydali album v Maďarsku a zároveň sme vypovedali zmluvu naším veľkým vydavateľstvám, aby sme mali právo pod vlastnou kontrolou. 

Aby sme sa pokúsili urobiť niečo vo svete, tak sme cestovali po zahraničných vydavateľstvách, od New Yorku až po Moskvu a ponúkali sme sa výsledkami, ktoré sme dosiahli v Čechách, na Slovensku či v Maďarsku. V roku 2006 sa nám po šiestich rokoch úsilia podarilo uzavrieť zmluvu  s nezávislým, no celosvetovým vydavateľstvom, keď sme zobchodovali náš najväčší hit Hafanana až do 94 krajín sveta. No a potom sme sa vrátili na Slovensko a do Čiech a odvtedy pôsobíme pod svojím vlastným vydavateľstvom, pod svojou agentúrou a robíme koncerty, retropárty a festivaly. 

Dá sa povedať, že v roku 2024 robíme to, čo sme chceli robiť v roku 1994. Dnes máme vlastné koncerty s kapelou a dvojhodinovým programom. Máme 11 number one hitov v Čechách a na Slovensku, boli sme v tom čase v TOP 5 českých a slovenských umelcov, takže máme hlboký repertoár. Našou výhodou oproti iným tanečným kapelám je možno aj to, že my na koncerty prinášame okrem disco aj historické materiály, ktoré tam na LED obrazovke premietame. Náš prvý vydavateľ, Roháček z Proluxu zhodnotil náš prvý album v tom čase tak, že to nie je len ľahká tanečná produkcia diskotékového charakteru, ale sú tam aj vážnejšie skladby. Už na prvom albume sme mali skladby, ktoré zaujali v tom čase 35-40 ročných ľudí, čiže dá sa povedať, že sme najrozmanitejšia skupina na českom a slovenskom poli. V našich albumoch, od prvého až po posledný, nájdete okrem slovensky či anglicky spievaných tanečných piesní aj pekné, pomaly spievané skladby, ktoré majú hlbší zmysel. Tým pádom aj náš koncertný program je vyskladaný veľmi zaujímavo.