Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 15.08.2022, meniny má Marcela.   

Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

Zverejnené: 01.08.2022 09:37:14 |   | vytlačiť
obr: Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

V sobotu 23. júla sa v žiarskom parku konal nultý ročník podujatia venovaného milovníkom psov Dogfest. Organizátorom bol útulok pre psov Žiarsky chlpáč. Okrem samotných súťaží mohli diváci spoznať aj niektorých psíkov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v útulku a priamo na podujatí si ich aj adoptovať. 

Súčasťou podujatia, na ktorom sa prezentoval žiarsky psí útulok, boli najmä súťaže zamerané na psíkov a ich majiteľov. „Dogfest sme organizovali najmä z toho dôvodu, aby sme verejnosti predstavili prácu nášho útulku a psíkov, ktorí sa v ňom nachádzajú a doteraz si nenašli svoj skutočný domov,“ hovorí na úvod vedúca žiarskeho útulku Renáta Kořínková a ako pokračuje: „Ide hlavne o psíkov, ktorí sú u nás už dlhšie a nikto si ich doteraz nevšimol. A to napriek ich úžasným povahám. Prekážkou pre niektorých majiteľov môže byť napríklad vyšší vek psíka, alebo nepatrí medzi tých najkrajších. Na podujatí sme ľuďom chceli ukázať, že majú úžasné povahy a že stojí za to im darovať domov. Sme veľmi radi, že sa nám to v jednom prípade aj podarilo. Adoptovať si psíka z útulku totiž vôbec nie je komplikované a ťažké. A my sme presvedčení o tom, že máme u nás úžasných psíkov.

Súčasťou podujatia boli aj súťaže, v ktorých súťažili psíkovia bez pôvodu preukazovania svojho pôvodu. Zapojiť sa tak mohol skutočne každý. Súťažilo sa o najlepší psí kúsok, o najkrajšieho chlpáča a o najkrajšiu masku dieťa – pes. Zaujímavosťou je, že v súťaži o najlepší psí kúsok sa na druhom mieste umiestnil bývalý útulkáč Dinko, ktorý bol zároveň prvým psíkom prijatým do žiarskeho útulku. Ceny do súťaže pre víťazov venovali spoločnosti Super ZOO a Happy Pets. Domov si tak odniesli hodnotné ceny, ako napríklad chladiacu podložku, hračky, fľašky na pitie, tašky s pamlskami, vrecia granúl či kĺbovú výživu. 

Počas celého horúceho dňa mali psíkovia k dispozícii bazéniky s vodou, kde sa mohli osviežiť a oddýchnuť si. „Na podujatí sme predstavili štyroch našich útulkáčov. Rexa, Rufusa, Georga a Laru. Sme veľmi radi, že aspoň jednému z nich, Georgovi, bola prisľúbená dočaska, z ktorej by sa mohol po čase stať trvalý domov,“ netají spokojnosť Renáta a prezrádza, koľko psíkov v útulku aktuálne čaká na svoj domov: „Nedávno sme ešte mali 40 psíkov, aktuálne je v útulku 28 psíkov. Traja z nich sú rezervovaní a čoskoro odchádzajú do nového domova. Sme veľmi radi, že sa momentálne adopciám veľmi darí.“ V prípade, že si chcete psíka z útulku adoptovať, pripravte si 100 eur ako adopčný poplatok. V tejto sume je však zahrnuté kompletné očkovanie, čipovanie, odčervenie a kastrovanie. „Pred odchodom do domova prejde psík kompletnou veterinárnou prehliadkou. S budúcimi majiteľmi sa dohodneme, kedy si môžu prísť psíka do útulku pozrieť, na termíne, kedy by si ho mohli adoptovať a medzitým si skontrolujeme, do akých podmienok ho dávame. Do domova dávame psíkom okrem malého darčeka aj tabletky na odčervenie a prípravky proti parazitom a kliešťom,“ hovorí ďalej Renáta.

Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

Riešením ako psíka podporiť je aj virtuálna adopcia

Je mnoho ľudí, ktorí majú radi psov, no z nejakého dôvodu si ho nemôžu adoptovať a poskytnúť mu domov. Aj napriek tomu by radi nejakým spôsobom pomohli. Práve pre nich je určená virtuálna adopcia. „Stačí, keď si vyberiete konkrétneho psíka, ktorému chcete mesačne prispievať ľubovoľnou sumou. Vo svojej banke si zadáte mesačnú platbu vo výške najmenej päť eur. Z tejto sumy psíkovi budeme hradiť napríklad kvalitnejšie krmivo, alebo v prípade potreby, veterinárne úkony. Samozrejme, za takto adoptovaným psíkom môžete chodiť do útulku a starať sa o neho. Keď sa psík adoptuje, budeme vás o tom informovať,“ naznačuje ďalej vedúca Žiarskeho chlpáča a ako zdôrazňuje, v prípade, že uvažujete o reálnej adopcii a doteraz ste žiadneho psa nikdy nemali, nemusíte sa ničoho báť: „Pred samotnou adopciu budúcemu majiteľovi položíme niekoľko otázok, aby sme zistili, aký psík by sa k nemu najlepšie hodil. A podľa jeho odpovedí mu odporučíme z tých, ktorí sú aktuálne k adopcii a môžu si vybrať. Nasleduje potom ešte niekoľko návštev v útulku, aby sa so psíkom zoznámili. Potom si ho zoberú domov do dočasnej opatery na dva až tri týždne, počas ktorých zistia a rozhodnú sa, či sa dokážu o psíka ďalej starať. Nikto sa nemusí báť, že po adopcii, ak by to bolo potrebné, by sme im už viac nepomohli. Máme aj Maxovu školu pre psov, kde ich môžeme podporiť vo výcviku a sme pre našich adoptérov aj nonstop na telefóne, keby sa niečo dialo. Poradíme im a vysvetlíme všetko, čo budeme vedieť. Môžu sa na nás spoľahnúť, budeme pre nich oporou,“ uisťuje Renáta všetkých, ktorí zatiaľ nad adopciou psíka z útulku váhajú.

Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

V útulku sa nachádzajú psy s rôznymi životnými osudmi. Sú tam starší, mladší a, samozrejme, aj šteniatka. A práve tie sú najviac žiadané a najrýchlejšie sa adoptujú. Aj teraz je v žiarskom útulku niekoľko drobcov. „Momentálne je u nás Rio, mix jazvečíka, má približne 5 mesiacov. Tiež sme prijali Nika, ktorý je slepý na jedno oko, má 4 mesiace a je to kríženec menšieho vzrastu. Jeho hendikep mu však nijako nebráni v plnohodnotnom živote. Nejakú dobu na svoj domov čakajú aj Lila a Lala, dve malé sestry, krížence mini schiba s čivavou. Tie majú približne 6 až 7 mesiacov. V útulku sú však vždy nejaké šteniatka, dá sa povedať, že málokedy sa stane, že by v útulku žiadne nebolo,“ hovorí s úsmevom Renáta a o čosi vážnejšie dodáva: „Nie vždy je však k určitým ľuďom šteniatko dobrou voľbou. Šteniatko je ako malé dieťa. Potrebuje veľa pozornosti a zábavy, hlavne výchovy a tam si treba veľmi dobre premyslieť, či má na to človek čas, aby sa mu venoval. Keď nie, máme tu aj iných, už dospelých psíkov, ktorých vieme odporučiť, nie sú až tak starí, ale sú v ideálnom veku. Pri šteniatkach musí budúci majiteľ počítať s tým, že mu jeho výchova zaberie dosť veľa času. Ale aj keď je to náročné, nie je to, samozrejme, nezvládnuteľné. A rovnako, ako pri dospelých psíkoch, aj tu sa na nás majitelia môžu spoľahnúť a hocikedy sa ozvať, poradíme im.

Pri adopcii sa budúci majitelia rozhodujú aj podľa sympatií a podľa toho, akú má psík povahu. Preto niektorí chlpáči, ktorí majú za sebou ťažké životné osudy a nesú si so sebou nejakú traumu, čakajú na svoj domov dlhšie. Jedným z nich je aj Aramis. „Je u nás už poriadne dlho. Je to kríženec teriéra, menšieho vzrastu. Problémy má so separačnou úzkosťou, preto pri sebe potrebuje skúseného človeka. Musí ísť do domova, kde sa mu budú venovať a kde bude mať istotu, že separačnú úzkosť zvládne aj vtedy, keď zostane sám doma,“ predstavuje Renáta jedného z tých psíkov, ktorí sú v útulku najdlhšie a pokračuje: „Ďalším je Asan. Je to kríženec belgického ovčiaka, veľmi inteligentný a hravý psík. Vie chodiť bez vôdzky, ovláda základné povely, vie aportovať, znesie sa aj s inými psíkmi a mačkami, má rád ľudí aj deti. Jediný problém pri ňom je, že keď je sám, rád skúma a zbiera veci, ktoré potom väčšinou aj zničí. Preto by pre neho v novom domove bolo vhodné, keby mal voliéru, kde by bol v čase, keď by jeho majitelia neboli doma. Keď je pri ňom človek, nie je žiadny problém. Ale keď je sám, tak sa nudí.“ Osemročný kríženec nemeckého ovčiaka Rexo je tiež z tých, okolo ktorých záujemci iba prejdú, ale veľa pozornosti mu nevenujú. „Je to pritom veľmi dobrý psík, prítulný, má rád deti, ľudí aj iných psov. Taký malý senior, ktorý je nekomplikovanej povahy, vhodný aj pre ľudí, ktorí chodia do práce a chcú mať na dvore psíka. Keď budú relaxovať na dvore, on si k nim prisadne a bude veľmi rád za každé pohladenie. Ale aj vo svojom veku je stále natoľko fit, že zvládne dlhšie prechádzky aj hranie. Je v úplne dobrom zdravotnom stave,“ predstavuje krásne stavaného Rexa Renáta.

Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

Pomôcť môže každý

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste chceli útulku nejakým spôsobom pomôcť? Je hneď niekoľko možností. Buď prispejete finančne na číslo účtu Žiarsky chlpáč, o. z. SK 68 0200 0000 0045 6300 0555, alebo zakúpite veci, ktoré aktuálne v útulku potrebujú. „Momentálne potrebujeme podložky pre šteniatka, tie nám dochádzajú, rovnako tak granule pre šteniatka, máme už iba zopár vriec. Pre Draga, mladého 1,5-ročného psíka, ktorý má problém so zažívaním, potrebujeme špeciálne granule Digestive a iné, ako tejto značky, mu nerobia dobre. Potešia nás aj veci ako uteráky, obliečky či deky. Poprosíme však darcov, ktorí chcú darovať matrace, vankúše alebo periny, tie nedávame psíkom, nemáme ich ako využiť. Vždy sa nám hodia aj čistiace prostriedky, hračky pre psíkov, vôdzky, obojky či misky, každým takýmto veciam sa vždy potešíme. Pre niekoho je to možno maličkosť a v dome už nepotrebná vec, ale nám to veľmi pomôže,“ vymenúva Renáta. 

Útulok by v rámci pomoci potreboval aj nových dočaskárov. Sú to ľudia, ktorí pomáhajú najmä so psami, ktorí sú nejakým spôsobom traumatizovaní, alebo sa veľmi boja, alebo majú nejaké zlozvyky. „Práve v dočaske sa to odnaučia a pripravia ich tam na nový domov, aby mali väčšiu možnosť a šancu sa adoptovať. Niektoré psíky sú totiž po príchode do útulku tak vystrašené, že tam vôbec nemôžu ostať. Nevedia si zvyknúť na pobyt v koterci a na hluk, ktorý je tam kvôli ďalším psíkom. Zostávajú stále traumatizované, boja sa a práve stála dočaska im pomôže z toho dostať sa, naučia sa krok po kroku dennému režimu, ako to funguje v domácnosti s človekom a že život pre nich môže byť aj pekný. Zvládnu tiež základné hygienické návyky a ďalšie bežné maličkosti. Pre niektorého psíka to môže byť samozrejmosť, ale práve pre psíka s problémami niečo, čo sa musí naučiť. Mnoho podnetov z okolia vnímajú ako boj o život, boja sa a práve preto sa nám vždy hodia stáli dočaskári, ktorí by ich u nich doma všetko postupne naučili a odnaučili od zlozvykov. Dočaskári sú vhodní aj ku šteniatkam, kde im venujú čas, opateru a všetko ich od mala naučia,“ vysvetľuje Renáta.

Milovníci psov sa stretli na nultom ročníku Dogfestu

Veľkou pomocou pre pracovníkov útulku sú aj dobrovoľníci, ktorí chodia pomáhať priamo do útulku. Pomocnú ruku môžu podať pri čomkoľvek: pri kúpaní, venčení, vyčesávaní, kŕmení, čistení kotercov, alebo pri vydávaní psov venčiarom. „V každej tejto sfére hľadáme dobrovoľníka. Potešíme sa aj venčiarom, hlavne tým silnejším,“ hovorí s úsmevom Renáta a vysvetľuje: „Máme v útulku väčších a silnejších psov, ktorí sú síce dobrí, zlatí a neškodní, ale majú váhu a silu a potrebujú pri sebe statnejšieho človeka na venčenie, aby sa dostali von na prechádzku. Pre rodinu s deťmi zase máme v útulku menších psíkov, ktorých môžu zobrať niekam na výlet.

Útulok Žiarsky chlpáč sa nachádza na Partizánskej ulici, v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva pod Šibeničným vrchom. Pondelky a piatky sú vyhradené na adopcie, takže v týchto dňoch vám odporúčame navštíviť útulok iba po telefonickom dohovore. Ostatné dni sú určené pre verejnosť, a to v utorok, stredu a štvrtok od 13.00 do 16.00 hodiny a v sobotu a nedeľu od 10.00 do 16.00 hodiny. „Samozrejme, môžete prísť aj mimo týchto hodín, stačí nám zavolať a vieme sa dohodnúť a všetko zorganizovať,“ dodáva na záver Renáta Kořínková, vedúca útulku Žiarsky chlpáč.

(lt)

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Voľby 2022